Pehlivan develer kozlarını paylaştı

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu organizesinde 2016 yılının son deve güreşi Efeler’de yapıldı. Ücretsiz ve havanında güzel olmasıyla binlerce kişinin izlediği deve güreşleri şenlik havasında geçti. Çatımların da oldukça dengeli olduğu güreşlerde pehlivan develer kıran kırana güreşti.  2016 yılının son deve güreşi Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu orga

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu organizesinde 2016 yılının son deve güreşi Efeler’de yapıldı. Ücretsiz ve havanında güzel olmasıyla binlerce kişinin izlediği deve güreşleri şenlik havasında geçti. Çatımların da oldukça dengeli olduğu güreşlerde pehlivan develer kıran kırana güreşti. 

2016 yılının son deve güreşi Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu organizesinde Efeler’in ev sahipliğinde yapıldı. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 150 pehlivan devenin katıldığı güreşler Ayter alanında yeni oluşturulan arenada sabah erken saatlerde başladı. Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Efeler Kaymakamı İzzettin Sevgili ve ilçe belediye başkanlarının da izlediği deve güreşlerine binlerce vatandaş seyretti.

GÜREŞLER KIRAN KIRANA GEÇTİ

Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinin pehlivan develeri sahiplerine ödül kazandırmak adına arenaya çıkarak kıran kırana güreşti. Tozu toprağa katan develer süresi içerisinde yenişemeyince urgancıların develeri ayırması kolay olmadı. Rakipleri ile kıyasıya güreşen develerin güreşi izleyenleri heyecanlı anlar yaşattı. Rakipleriyle uzun süre güreşen ve izleyenlerin beğenisini kazanan develer vatandaşlardan yoğun alkış aldılar. Bazı develer rakiplerini tuş ederken develerin birçoğu berabere kaldı. Sabah saatlerinde başlayan güreşler akşama kadar şenlik havasında devam ederken zaman zaman da güreşlerden kaynaklı deve sahipleri arasında gergin analar yaşandı.

BELEDİYE KUPASINI TOPUKLU EFE KAZANDI

Güreşlerde Özlem Çerçioğlu adına güreşen Topuklu Efe isimli deve belediye kupasında Kıbrıslı isimli deve ile karşılaştı. Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez pankartı ile sahaya çıkan Başkan Çerçioğlu’nun devesi Salavatlı’dan Kıbrıslı’yı kısa sürede tuş ederek kupanın sahibi oldu. Valilik Kupası’nda ise develer yenişemezken her iki devenin sahibine Vali Ömer Faruk Koçak tarafından kupa takdim edildi.  

“BU GELENEĞİ DE BİZ DE DESTEKLİYORUZ” 

Bu tür geleneksel güreşlerin halkın yoğun bir şekilde ilgisini çektiğini kaydeden Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, “Aydın’da yapılan deve güreşine katılım çok yoğun olmuştur. 10 bini geçkin bir katılım var. Deve güreşinin halk tarafından ne kadar benimsendiğini gösteriyor. Uzun yıllardan beri devam eden bu geleneği de biz de destekliyoruz ve devam etmesini istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda farklı normlarda uluslararası alana yansıyacak şekilde geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 “BÖLGENİN EN İYİ GÜREŞİ OLDU”

Deve güreşlerinin Aydın halkının kültüründe olduğunu ve gelenek haline geldiğini kaydeden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı…

25 Aralık 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?