“Pamuk primleri 500 kilogramla sınırlandırılmamalı”

Pamukta primlerin dekar başına 500 kilogramla sınırlandırılmasına tepki gösteren Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Bu üreticinin cezalandırılması anlamına geliyor. Çiftçinin tansiyonunu yükseltmeyin” dedi. Ayrıca Kendirlioğlu, pamuk primlerinin kısa süre içerisinde ödenmesini talep etti.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
“Pamuk primleri 500 kilogramla sınırlandırılmamalı”
“Pamuk primleri 500 kilogramla sınırlandırılmamalı”
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’da, Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı düzenlendi. Efeler, Söke, Koçarlı, Germencik ve İncirliova Ziraat Odası başkanlarının katıldığı toplantıda 2018 pamuk primlerinin Ramazan Bayramı öncesinde çiftçilerin hesaplarına yatırılması gerektiği belirtildi. Toplantıya katılan Ziraat Odası başkanları, hükümet tarafından pamuk üreticilerine verilecek olan primlerin 1 dekar alanda 500 kilogram ile sınırlandırılmasının büyük sıkıntı oluşturacağını söyledi.

“MAÇ OYNANIRKEN KURAL DEĞİŞMEZ”

Toplantıda konuşan Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, pamuk primlerin 1 dekar alanda 500 kilogram ile sınırlandırılmasının, bunun daha üzerinde üretim yapan üreticilerin cezalandırılması anlamına geldiğini belirtti.  
Başkan Kendirlioğlu, bu sınırlamanın çiftçiler arasında bir infial oluşturduğunu belirterek, “Biz şunu söylüyoruz. 300 kilogram prim alan 300 kiloluk prim alsın, 400 kilogram prim alan 400 kiloluk prim alsın, 500 kilogramlık prim alan 500 kiloluk prim alsın. Ama 550-600 kilogram alanlar da aynı şekilde bu primden faydalansın. Çünkü biz 2018 yılının sezonuna başlarken, primin kiloda 80 kuruş olduğunu ve müstahsil makbuzlarının ilçe ve il tarım müdürlüklerine teslim edildiğinde bunun müstahsil makbuzları karşılığı kadar prim alacağını hesap ettik. Yani burada bugün itibarı ile 500 kilogram üst sınırının getirileceğini arkadaşlarımızdan hiç biri bilmiyordu. Bu sınırlama çiftçilerimiz arasında bir infial oluşturdu. Biz bu yaşımıza kadar şunu öğrendik. Devlette devamlılık esastır. Biz devletteki devamlılığı istiyoruz. Yani maç oynanırken kuralın değiştirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. 
Şu anda maç oynanıyor kural değişiyor. Bize deseler ki 2019 sezonunun üst sınırı biz 500 kilogram yaptık, biz buna göre tedbirli davranırız. Buna göre ekim yaparız, ya da alternatif ürünlere yöneliriz" ifadelerini kullandı.

"PRİM OLMAZSA ÇİFTÇİ BAŞKA ÜRÜNLERE YÖNELİR"

"Çiftçilik de bir hesap kitap işidir. Bizim kazanamayacağımız bir ürünü ekmemizin mantığı yok" diyen Kendirlioğlu, şunları kaydetti: "Eğer pamukta prim olmazsa bu çiftçi pamuğu ekmez, başka ürünlere yönelir. Pamuk bu Aydın çiftçisinin tansiyonudur. Yani tansiyon nasıl yukarıya çıktığında insanı rahatsız eder, aşağı düştüğünde de rahatsız eder. Pamuk ekiminin aşağıya düşmesi Aydın çiftçisinin tansiyonunu bozar. Neden? Çünkü alternatif ürünlere yönelinir. Alternatif ürünler bol ekildiğinde de para etmez, bir sürü sıkıntılar yaşanır. Yani Pamuk priminin verilmeye başlandığı yıldan itibaren böyle bir uygulama hiç yapılmadı. Bu uygulamanın daha önce yani pamuk ekim sezonu başlamadan önce neyin ne şekilde yapılması gerektiğinin ortaya çıkarılması gerekir. 2019 yılının ekimine başladık ama primin kaç para olacağını bilmiyoruz.”  

10 Mayıs 2019 - Gündem

Muhabir Mehmet Kavas


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?