Muhtar Acet’ten ‘Geçmişe Yolculuk’ albümü

Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Atatürk Mahalle Muhtarı Zeki Acet’in ‘Geçmişe Yolculuk Söke (SOKİA)’ adlı ilk fotoğraf albümü ilçenin 1910’lu yıllardan bugüne kadar geçen sürecini gözler önüne serdi. Söke’nin 1910’lu yıllardan itibaren çok değerli ve kıymetli bir o kadar da nostaljik fotoğraflarının yer aldığı albüm görenleri kendine hayran bıraktı. 1949 Söke doğumlu olduğunu söyleyen Atatürk Mahallesi Muhtarı Zeki Acet, aynı zamanda profe

Büyütmek için resme tıklayın

Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Atatürk Mahalle Muhtarı Zeki Acet’in ‘Geçmişe Yolculuk Söke (SOKİA)’ adlı ilk fotoğraf albümü ilçenin 1910’lu yıllardan bugüne kadar geçen sürecini gözler önüne serdi. Söke’nin 1910’lu yıllardan itibaren çok değerli ve kıymetli bir o kadar da nostaljik fotoğraflarının yer aldığı albüm görenleri kendine hayran bıraktı.

1949 Söke doğumlu olduğunu söyleyen Atatürk Mahallesi Muhtarı Zeki Acet, aynı zamanda profesyonel fotoğraf ustalığının yanında, karakalem ve yağlı boya resimler ile taş oymacılığı ve gemi maketçiliği el sanatlarıyla da uğraşıp eserlerini icra ediyor. Gemi maketçiliğinde Söke ismini ve marka değerini uluslararası seviyelere çıkarıp tanıtan Zeki Acet, 2009-2010 ve 2012 yıllarında Söke’de 3 sergi açarak eserlerini sergiledi. 1999 yılında muhtar seçilmesinin ardından Söke’de muhtarlık binalarının yapılmasında önemli yaptırımlar kazandırdı. Sanatsal ve kültürel alandaki çalışmalarına devam eden muhtar ve sanat ustası Acet, Söke’nin eski fotoğraflarını toplayarak bunları derlemesinin ardından nostaljik bir eser sunuyor. Söke için önemli bir eserin meydana gelmesinden büyük bir onur ve mutluluk duyduğunu ifade eden muhtar Acet, bu eserin meydana gelmesinde Söke’yi yöneten idarecilerin ve yöneticilerin duyarsız kalmalarına da üzüntü duyduğunu belirtti.

İKİNCİ ALBÜMÜ HAZIRLIYOR

Acet’in geçmişe yolculuk Söke eserinde, 1910 yıllarından itibaren Atatürk’ün ilçeye gelişi başta olmak üzere Adnan Menderes’in Söke ziyaretleri, geçmiş yıllardaki Söke’nin eski fotoları ile tabiri mümkünse zamanda yolculuk yapılıyor. Albümde geçen SOKİA cümlesinin eskiden Rumlar tarafından kullanıldığı dile getiren Acet; “Bu albümü Söke’de veya Söke dışında yaşayan vatandaşlarımıza ışık tutmak amacıyla çıkardım. Benim için ölümsüz bir eser olduğunu söyleyebilirim. İkinci albüm çalışmalarım da devam ediyor. En kısa zamanda ikinci albümü çıkarmak istiyorum” dedi.

28 Aralık 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?