ASKİ'den Başkan Özel'e jet yalanlama

Bozdoğan Ziraat Odası Başkanı Galip Özel, Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresinin (ASKİ) kendisinden kanunsuz bir şekilde 5 bin 600 lira atık bedelini icra yoluyla tahsil ettiği iddiasına, ASKİ’den jet cevap geldi. Bahse konu iddiaların gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

ASKİ'den Başkan Özel'e jet yalanlama
Haber albümü için resme tıklayın

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Bozdoğan Ziraat Odası Başkanı Galip Özel’in iddiasına göre ASKİ, kendisine ait Öz Ege Teknik Fidancılık Firması'ndan tarımsal sulama için 5 bin 600 lira atık bedeli talep etti. ASKİ, atık bedeli olarak gösterdiği meblağı icra yoluyla Galip Özel’den tahsil etti. ASKİ’nin tarımsal sulamadan kanunsuz bir şekilde atık bedeli adı altında para tahsilatı yaptığını iddia eden Başkan Özel, “Ziraat Odası Başkanı ve bir üretici olarak tüm çiftçiler adına soruyorum. ASKİ bu parayı hangi yasaya, hangi meclis kararına dayanarak alıyor? Bize açıklasın” sözleriyle tepki göstermişti.

“İDDİALAR GERÇEK DIŞI VE DAYANAKSIZ”

Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresinden (ASKİ) konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "ASKİ tarafından zorbalıkla tarımsal atık bedeli alındığı şeklinde gerçek dışı ve dayanaksız bir iddia ortaya atılmıştır. Habere konu olayda genel müdürlüğümüze bağlı Kaçak Kontrol Ekiplerince Bozdoğan’da bulunan bir fidan üretim tesisinde yapılan denetimlerde daha önce sözlü ve yazılı olarak uyarılarda bulunulmasına rağmen abonelik yaptırılmadığı ve bu şekilde abone olmaksızın artezyen suyu kullanıldığı tespit edilmiştir. Yapılan tespitlere istinaden komisyonumuzca bedel tahakkuk ettirilmiş ve ilgiliye tebliğ edilmiştir. Yapılan tebligata rağmen süresi içinde ödeme yapılmaması nedeniyle tüm kamu alacaklarının tahsili amacıyla yapılan işlem bu şahsa da uygulanmış ve hakkında yasal işlem başlatılmıştır. Borcun ödenmesini müteakip tahsile yönelik yapılan işlemler durdurulmuştur. Diğer taraftan daha önce birçok kez belirtilmesine rağmen katı atık bedellerinin Genel Müdürlüğümüzce belirlenip alındığı yönünde yanlış ve gerçek dışı beyanatların verildiği görülmektedir. Katı atık bedelleri ilçe belediyesi meclislerince alınan kararlar doğrultusunda belirlenen ve ilçe belediyesi tarafından alınan bir ücret olup Genel Müdürlüğümüzün herhangi bir dahli bulunmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

31 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?