Aydın'ı kadınlar güzelleştiriyor

Çineli kadınlar Aydını güzelleştiren çiçekleri hem yetiştiriyor, hem de dikiyor. Aydın Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle kent, Çineli kadınların yetiştirip diktiği çiçeklerle daha da güzelleşiyor. Bir taraftan yetiştirdikleri çiçeklerle Aydının daha güzel görülmesini sağlayan kadınlar, bir taraftan da emeklerinin karşılığını alarak aile bütçelerine yardımcı oluyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Kadınlardan bazıları çocuklarını okuturken, bazıları çeyizini hazırlıyor. Bazıları da işsizlik çeken eşlerine yardımcı oluyor. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ise Aydın'a kadın elinin dokunduğunu belirtip her zaman kadınların yanında olacağını kaydetti. Son dönemde Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Çine Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nden 250 bin adet çiçek alımı yapılarak üretici kadınlara destek verildi. Satın alınan bu çiçekler ise yine Çineli kadınlar tarafından Aydın'ın parklarına, bahçelerine dikiliyor.

EVLERİNİ GEÇİNDİRİYORLAR

Ailesiyle yaşayan ve ağabeyi yurt dışında doktora yapan Aysun Bilenkişi, yaklaşık 3 yıldır çiçek yetiştirip bu çiçekleri Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne satarak para kazanıyor. Kazandığı parayla hem evine, hem de ağabeyine maddi destek sağladığını belirten Bilenkişi, "Bu çiçekler tamamen kooperatifimize bağlı çalışan kadınlar tarafından yetiştirilip Çine Belediyesi'ne ve Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne satılıyor. Kooperatifimizden üretici olan kadınlar ve bizler yararlanıyoruz, hem de belediyeler çiçek ihtiyaçlarını karşılıyor. Bunların hepsi başkanımız Özlem Çerçioğlu sayesinde" dedi.

“EVİN FATURALARINI BEN ÜSTLENDİM”

Bilenkişi, kazandıklarıyla kendi çeyizini de hazırlıyor. "Mobilya almıştım, onların taksitlerini ödüyorum. Kendi eşyalarımı alıyorum. Evin faturalarını ben üstlendim" ifadelerini kullanan Bilenkişi, yaptığı iş ve çalışma arkadaşlarıyla ilgili, "Burada çiçek yetiştiren ve dikimini yapan çoğunlukla ev kadınları. Kiminin eşi madende çalışıyor, kiminin eşi inşaatçı, kiminin eşinin işi yok. En azından aile bütçesine destekleri oluyor, katkıda bulunuyorlar. En önemlisi de eşlerine ihtiyaçları yok, kendi ayakları üzerinde duruyorlar. Biz kadınlar için çok iyi bir iş imkanı" diye konuştu.

KIZINI ÜNİVERSİTEDE OKUTUYOR

Çine Karakollar Mahallesi'nden Nazife Kanmaz ise kazandıklarıyla kızını üniversitede okutuyor. Kanmaz, eşinin düzenli bir işinin olmadığını belirtip, "Bu fidanları yetiştirdik, şimdi de dikimini yapıyoruz. Kızım Isparta'da üniversitede okuyor. Buradan kazandıklarımla kızımı okutuyorum. Eşimin bir işi yok, iş bulursa çalışıyor. Onun kazandığıyla ev ihtiyaçlarını karşılayıp benim kazandığımı da kızıma gönderiyoruz" ifadelerini kullandı.

"KIZIM BURADAN KAZANDIKLARIYLA ÇEYİZİNİ YAPIP EVLENDİ"

4 çocuk annesi Ayfer Işık, yaklaşık 3 aydır kooperatifte çalışıyor. 7 yaşında bir kızının olduğunu, oğlunun ise Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girdiğini söyleyen Işık, "Küçük çocuğum olduğu için başka işlere gidemiyorum. Burası benim için çok büyük bir nimet oldu. Çocuğumu okula gönderip ondan sonra işime başlıyorum" dedi. Eşinin inşaatçı olduğunu, 10 yıl önce geçirdiği bir kaza yüzünden ağır iş yapamadığını belirten Işık, "Burada daha önce kızım çalışıyordu, o evlendikten sonra ben geldim. Kızım burada 2 yıl çalışıp bu işin sayesinde çeyizini yaptı, düğününü yaptı. Allah razı olsun, çok memnunuz" diye konuştu.

“O DA BİZLERİ DİNLİYOR”

Ayfer Işık, şunları kaydetti: "Büyükşehir Belediye Başkanımızın kadın olması biz kadınlar için büyük bir avantaj. Kendisine çok çok teşekkür ederiz. Kendisi bir kadının dilinden, çektiği sıkıntılardan anlıyor. Derdimizi anlatabiliyoruz, o da bizleri dinliyor." 

4 ÇOCUĞUNUN OKUL MASRAFLARINI KARŞILIYOR

7, 9, 11 ve 13 yaşlarında dört tane çocuğu olan Türkan Işık da çalışarak çocuklarının okul masraflarını karşıladığını söyledi. "Bu işe başladığımdan beri ev bütçesine katkıda bulunuyorum. Pazara gideceğim zaman eşimden para istemiyorum. Bana bulunmaz bir nimet oldu. Bu işi sayesinde dört tane çocuğumu okutuyorum" diye konuşan Türkan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eşim bazen aylarca çalışmıyor. Mesela bu kış eşim hiç iş bulamadı. Evin ve çocuklarımızın okul masraflarını buradan kazandıklarımızla karşıladık. Çocuklarımın okumalarını çok istiyorum. Biz okuyamadık; onların okuyup meslek sahibi olmalarını istiyoruz. İstiyorum ki büyüdüklerinde güzel görevler alsınlar, geleceklerini kurtarsınlar; bizim gibi yevmiyeci olmasınlar. Onları okutmak için bu işi yapmaya devam edeceğim. Başkanımız Özlem Çerçioğlu'na çok çok selam söylüyorum. Bizlere böyle bir iş açıp destek olduğu için çok teşekkür ediyoruz."  

25 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?