Kuşadası Minyatür Müzesi'ne TKB'den ödül

Kuşadası Belediyesi Necati Korkmaz Mikro Minyatür Sanat Merkezi ve Sergi Alanı, Tarihi Kentler Birliğince (TKB) düzenlenen Müze Özendirme Yarışması’nda ödüle layık görüldü.

Enver Önder
Enver Önder Tüm Haberleri
Kuşadası Minyatür Müzesi'ne TKB'den ödül
Kuşadası Minyatür Müzesi'ne TKB'den ödül
+7
Haber albümü için resme tıklayın

23 belediyenin 21 müze ile katıldığı yarışmayı kazananlar, 2 aşamalı bir değerlendirme sonucu belirlendi. Yarışma, Anadolu coğrafyasında müzeleri özendirmek ve geliştirmek amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlendi. Müze Özendirme Yarışması’nda Türkiye’nin ilk, dünyanın üçüncü mikro minyatür müzesi olan Kuşadası Belediyesi Necati Korkmaz Mikro Minyatür Sanat Merkezi ve Sergi Alanı “Sanat ve Edebiyat Müzeleri” kategorisinde ödüle layık görüldü.

"ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLMESİ MUTLULUK VERİCİ"

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, turistik bölgelerin cazibesini arttıracak mekanların önemine dikkat çekerek, Kuşadası Belediyesi Necati Korkmaz Mikro Minyatür ve Sanat Merkezi'nin Tarihi Kentler Birliği gibi önemli bir kurum tarafından ödüle layık görülmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. Ancak büyüteç ya da mikroskopla görülebilecek milimetrik boyutlardaki mikro minyatürlerin sergilendiği bir merkez olan Kuşadası Belediyesi Necati Korkmaz Mikro Minyatür Sanat Merkezi ve Sergi Alanı, Kuşadası Tarihi Kale Kapısı’nın üstünde yer alıyor. Merkezde Türkiye'nin tek gubari hat sanatçısı ve dünyadaki 3 mikro heykeltıraştan birisi olan Necati Korkmaz’ın 40 eseri kalıcı olarak sergileniyor.

HAFTANIN 7 GÜNÜ ZİYARET EDİLEBİLİYOR

Kormaz’ın eserleri arasında dünyanın en küçük Kur'an-ı Kerimi, toplu iğne başına yapılmış dünyanın en küçük satranç takımı, saç telinin üzerine yapılmış yürüyen cambaz, içerisinde Türk klasik hat sanatının örneklerinin bulunduğu dünyanın en küçük hat kataloğu ve üzerinde yalnızca mikroskoplarla görülebilen süslemeler olan dünyanın en küçük çini vazoları gibi birbirinden ilginç parçalar bulunuyor. Eserlerin ziyaretçiler tarafından rahatça görülebilmesi için özel mikroskoplar ve merceklerin yerleştirilip ışıklandırmanın da yapıldığı Sanat Merkezi ve Sergi Alanı, haftanın 7 günü ziyaret edilebiliyor.

13 Haziran 2019 - Gündem

Muhabir Enver Önder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?