Didim'de tur rehberlerinin sorunları konuşuldu

Didim’de yaşayan ve çalışan tur rehberleri, Didim Ticaret Odasında bir araya gelerek sorunlarını konuştu

Hüseyin Çalışkan
Hüseyin Çalışkan Tüm Haberleri
Didim'de tur rehberlerinin sorunları konuşuldu
Haber albümü için resme tıklayın

Ticaret Odası'ında gerçekleşen toplantıya aynı zamanda Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı olan rehber Hikmet Atilla ile birlikte Didim'de rehberlik yapan Uğur Çınar, Rabia Aydın, Övgü Candaş, Şengül Yalçın, Ercan Gürbüzatik, Umutcan Özdemir, Veysel Topkaya, Ali Çamurcu, Ayşe Akdemiröz, Demet Eker, Eren Gönül, Ergin İnce, Gülser Akkaya, Hasan Sevdi, Mahmut Nacar ve Nuri Aslan katıldı.

"DİDİM'İN DAHA İYİ TANITILMASI GEREKİYOR"

Toplantıda tespit edilen hususlarla ilgili yapılan değerlendirme açıklamasında şu ifadelere yer verildi; "Bütün Türkiye ve Didim’de turizmde yanlış giden bazı uygulamalar olduğunu gördük. Rehbersiz turlar yapmaya çalışan, fiyatları düşüren acenteler yüzünden kaliteli hizmet veren acentelerin piyasada tutunamadıkları için sektörden çekildiklerini ya da kaliteden taviz vermek durumunda kaldıklarını müşahede ettik. Fiyat rekabeti yüzünden Taban ücretleri altında çalışmayı kabul eden rehberler de bu hizmeti yürütemediler. Bizlerde bu sorunlarla mücadele etmeye karar verdik. Taban ücreti altında çalışmayarak herkese eşit davranalım, böylelikle hem meslek itibarını koruyalım hem de kaliteyi arttıralım istiyoruz. Turizm camiası da entelektüel birikimi yüksek olan Türkiye’yi ve Didim’i bilen meslek gurubundan faydalansın istiyoruz. İlçemizde dünyanın en iyi korunmuş tapınaklarından Apollon tapınağı var. En eski kentlerinden Milet 20 km uzaklıkta. Anadolu’nun Pompei’si olarak bilinen en iyi korunmuş antik kentlerden biri Priene 40 km uzaklıkta. Herakleia Antik Kenti, Biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin olan Menderes Deltası ve Bafa Gölü gibi görülmeye değer yerler ilçemize çok yakın. Didim’e gelen ziyaretçilerin büyük bir kısmının bu değerlerden haberi olmaması çok acı. Bunun en önemli sebebi hizmet kalitesini düşüren ve bu sebepten kalifiye eleman bulunduramayan işletmecilik anlayışıdır. Bizler bu değerlerin duyurulması ve yeni ürünler oluşturulması için elimizden gelen ne varsa yapmaya hazırız. Bizler herkesin para kazanmasını istiyoruz. Fiyat kırarak değil, hizmet kalitesini arttırarak rekabetin doğru olduğunu düşünüyoruz. Rehberlerle turlar yapan acentelerin bir sonraki organizasyonuna talebin de artacağını biliyoruz. Acenteler de birlik olarak aralarındaki çürük elmaları ayıklayacağına umut ediyoruz. El ele turizmi bir üst tura çıkaracağımıza inanıyoruz. En kısa zamanda aynı gemide olduğumuz seyahat işletmecileri ile toplanmak istiyoruz, Valilik, Kaymakamlık ve Turizm İl Müdürlüğüyle görüşmeyi planlıyoruz.”

31 Mayıs 2019 - Gündem

Muhabir Hüseyin Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?