Didim bu kez de 'İranlıların' radarında

Didim Ticaret Odasının davetlisi olan İranlı seyahat acentesi yetkilileri, ilçede misafir edildi. Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Turizm Meslek Komitesi Başkanı Deniz Aktaş’ın koordinatörlüğü ile turistik ilçeye davet edilen heyet, bir dizi gezi ve görüşme gerçekleştirdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Başta İran’ın en büyük tur operatörlerinden Harmony Group Sahibi ve Yöneticisi Omid Nikoukar olmak üzere ülkenin Tahran, Tebriz, Mazenderan, Meşhed ve Kiş şehirlerinden 18 acenteden 26 kişi, İran Turizm Bakanlığından yetkililer, Didim protokolü ile sivil toplum kuruluşu yetkilileri, Didim Ticaret Odasında bir araya geldi.  

ERBAŞ, ZİYARET İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Didim Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleşen buluşmada ilk olarak Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş konuştu. Erbaş, İranlı heyete Didim’i ziyaret ettikleri için teşekkür ederken, tanışma toplantısından sonra otellerle görüşmeler gerçekleştireceklerini hatırlattı. İran’la bu coğrafyada çok uzun süredir yan yana yaşayan kadim iki millet olduğumuzu vurgulayarak yaklaşık on milyar dolarlık karşılıklı bir ticaretin söz konusu olduğunu belirten Erbaş, Didim’in tarihi, doğa güzellikleri ve denizi ile önemli bir turizm beldesi olduğunu söyledi.

“DİDİM’DE İRANLI TURİST SINIRLI”

2016 yılından bu tarafa Türkiye’yi ziyaret eden İranlı turistlerin sayısının arttığını belirten Erbaş, “Hem ticaretimizin, hem de turizm potansiyelimizin arttırılmaya ihtiyacı var. İlçe olarak İran’dan gelen ziyaretçi sayımız son derece sınırlı, elimizde net rakamlar yok. Gelen var mı evet ama daha fazla İranlı turist ağırlamak isteriz. İranlı komşularımızın burada turizm yatırımları yapmalarını da arzuluyoruz. Sizlerin de uygun göreceği bir tarihte İlçeden bir heyetle İran’ı ziyaret etmeyi arzu ederiz” dedi.

“ATABAY'DAN YATIRIMA DESTEK SÖZÜ”

Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay ise yaptığı konuşmada, “İran’dan acentelerin Didim’le ilgilenmeleri turizmi çeşitlendirme açısından bizim için önemli bir atılım. Turizmde İngiliz ağırlıklı bir ilçe olarak başladık, bugün geldiğimiz noktada birçok ülkeden misafir ağırlıyoruz. Turizmde çok önemli değerleri olan bir ilçeyiz ama bunu bugüne kadar çok iyi ortaya koyabilmiş değiliz. Bu durumu diğer turizm beldelerinin hatalarını yapmamak adına bir şans olarak kabul ediyoruz. Yeni yatırımın ve özellikle Didim’e turist gelmeyen bir coğrafyadan yatırım gelmesi bizim için önemli. İlçemizde iki ayrı bölgede 40’ın üzerinde otel ve tatil köyü yapmaya müsait turizm yatırım alanı var. Bu araziler mülkiyet olarak devlete ait ve kiralama yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığında. Yatırım yapmak isterseniz biz yerel yönetim olarak hem yerel anlamda, hem de hükümet nezdinde bunun önünü açmak için elimizden gelen her türlü çabayı sizin lehinize kullanırız. Ben burada yapılacak görüşmelerden sonra ilerlememiz gereken noktalarda bizden işbirliği yapacak turizmci arkadaşlarla çok hızlı bir çalışma temposu içerisine girilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bugün burada başlayan işbirliğinin hızlı ilerlemesini ve iyi noktalara gelmesini temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

“TARİHİ BİR AN"

Didim Kaymakamı Mehmet Türköz de, “Salonda önemli bir ana tanıklık ediliyor” diyerek başladığı konuşmasında, şunları kaydetti: “Ticaret Odamızın girişimleri ile ilçemize gelen İranlı misafirlerimiz Didim’i pusulalarına almış görünüyor. Yıllardır artarak gelen bir ticari işbirliğimiz var. Başta enerji olmak üzere birçok alanda iş birliklerimiz var. Son yıllarda artarak devam eden turizm ilişkilerine Didim de dahil olacak inşallah. İlçemiz 81 vilayetten insanımızın yaşadığı şehrimizde 50’ye yakın ülkeden yabancı misafiri de ilçemizde ağırlıyoruz ve bundan gurur duyuyoruz. Bu toplantıdan sonra iş birliği temelleri hızlı bir şekilde inşa edilerek İranlı dostlarımızı turist ve yatırımcı olarak ilçemizde göreceğiz.” Kaymakam Türköz, toplantının Didim ticaretine hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

“BİR AY İÇİNDE DİDİM’E SEFER KOYACAĞIM”

İran’ın en büyük tur operatörlerinden Harmony Holding Sahibi ve Yöneticisi Omid Nikoukar, katılımcıların Ramazan ayını kutlayarak başladığı konuşmasında sadece Tahran değil İran’ın birçok bölgesinden acenteleri buraya getirdiklerini söyledi. Nikoukar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Didim’in güzel deniz ve doğasından ziyade halkını çok beğendik, burada yaşayanlar diğer şehirlere göre çok farklı. 21 senedir acente sahibiyim, 17 senedir Türkiye’ye charter seferi yapıyorum. Türkiye dost ve Müslüman bir ülke ve çok seviyoruz ve bu destinasyona önem veriyoruz. Turizmi çok iyi biliyorsunuz. Didim’i tanıtmak amacıyla en iyi acentelerle buraya geldik. Benim acentem Harmony Holding yıl boyunca charter seferleri yapıyor. Sezonda başladığımız seferleri kesmedik tüm yıl devam ediyoruz. Antalya ve İzmir’e olan seferlere iki sene önce Denizli’yi ekledik ve şimdi İstanbul’dan sonra sahiller için en fazla uçak Denizli’ye geliyor. Denizli’den Marmaris, Bodrum, Antalya, Alanya ve Kuşadası’na turist gönderiyoruz. İran’da benim yaptığım iş yeni destinasyon bulmak, tanıtmak. Kaymakam ve Başkan bize yardımcı olursa bir aydan sonra Didim’e sefer koyacağız. Haftalık 50–100 arası turist göndereceğiz ve bunu arttıracağız. Sezonda başlayan seferleri önce yedi ay, sonra da tüm yıla uzatacağız. Başkanımızın yatırım teklifine de sıcak bakıyorum, çünkü burası diğer yerlere göre daha bakir bir yer." 

“DİDİM’İN REKLAMINI YAPACAĞIM”

"Bu 17 sene içerisinde Türkiye’ye en fazla turist gönderen benim acentemdir. Türkiye için çok emek harcadım" diyen Nikoukar, "Ben de sizden bir şey rica ediyorum, buradan İran’a turist gönderin. Siz bizden yatırım istediniz. Biz de bir gün sizden yatırım isteyeceğiz. Ben burada size söz veriyorum Didim için de çok büyük reklam yapacağım ve tanıtacağım. Sizin misafirperverliğinize çok teşekkür ediyoruz. Grubumuz çok memnun kaldı. Buradan hepinizi davet ediyoruz. Sizin sezonundan sonra bizim sezonumuz başlıyor. Eylül'den sonra sizi İran’a bekliyoruz” diye konuştu. 
  Konuşmaların ardından İranlı heyet ilçedeki konaklama tesisleri yöneticileri ve acentelerle ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

14 Mayıs 2019 - Gündem

Muhabir Hüseyin Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?