Sağel, işverenlere çağrıda bulundu

Söke Ticaret Borsası Başkanı Nejat Sağel, iş dünyasına yönelik hazırlanan istihdam seferberliği çağrısı kapsamında iş adamlarına çağrıda bulundu. Sağel, “Gelin bu tarihi teşviklerden yararlanın” dedi.

Mehmet Sarıkaya
Mehmet Sarıkaya Tüm Haberleri
Sağel, işverenlere çağrıda bulundu
Sağel, işverenlere çağrıda bulundu
Haber albümü için resme tıklayın

“Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla ülke genelinde başlatılan İstihdam Seferberliği 2019 Kampanyası kapsamında Söke Ticaret Borsası Başkanı Nejat Sağel, iş dünyası ve girişimcilere yönelik sunulan teşvikler hakkında bilgi verdi. İşverenleri yeni teşviklerden yararlanmaya davet eden Sağel, devletin işe alınanlarla ilgili gerek maaş, gerekse sigorta ödemelerine kadar birçok kolaylığı sağlayacağını aktardı. İş yerini kapatan ve işlerinde sıkıntı yaşayan işverenlere çeşitli fonların da sağlanacağını müjdeleyen Sağel, işverenlerin 'İstihdam Seferberliği 2019’a katılarak ekonominin büyümesine katkıda bulunmalarını istedi.

“İLK 3 AY BOYUNCA İŞVERENİN MALİYETİ SIFIR”

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyasına ve girişimcilere 8 farklı teşvik sunulduğunu ve bunların pek çoğunun tarihi destekler şeklinde olduğunu ifade eden Sağel, “Birincisi; Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2 bin 21 lira ücret, bin 113 lira sigorta ve vergiler olmak üzere 3 bin 134 lirayı devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık bin 113 lirayı devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık bin 113 TL olan prim ve vergi teşviki 2 bin 712 TL olarak verilecek” diye konuştu.

“DÜZENİNİ BOZMA, İSTİHDAMI KORU”

İş dünyasına teşviklerden yararlanmaya yönelik çağrıda bulunan Sağel, “Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de, herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa, çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru” ifadelerini kullandı.  

“TOPLANTILAR YAPACAĞIZ”

İstihdam seferberliği ile ilgili işverenlerin aklına takılan her türlü konuya Söke Ticaret Borsası olarak açıklık getirmeye hazır olduklarını dile getiren Sağel, “Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“BU TARİHİ İSTİHDAM TEŞVİKLERİNDEN FAYDALANIN”

Aydın’da her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyeleri kutlayacaklarını da söyleyen Sağel, şunları kaydetti: “Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdi mi yapılmayacak şey yoktur. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, burada iş var, burada aş var, burada gelecek var diyoruz.” 

12 Mart 2019 - Gündem

Muhabir Mehmet Sarıkaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?