Aydınlı doktorlar kokteylde buluştu

Aydınlı doktorlar Aydın Tabip Odası tarafından 14 Mart Tıp Haftası dolayısıyla düzenlenen kokteylde bir araya geldi. Kokteylde bir açıklama yapan Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü, “Sağlıkta Dönüşüm Programı 16. yılını doldurmuş ve ne yazık ki ‘dönüştürülen’ tüm basamaktaki sağlık hizmetleri niteliksizleştirilmiş, çalışma barışı bozulmuştur” dedi.

Mehmet Sarıkaya
Mehmet Sarıkaya Tüm Haberleri
Aydınlı doktorlar kokteylde buluştu
Aydınlı doktorlar kokteylde buluştu
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın Tabip Odası’na üye doktorlar 14 Mart Tıp Haftası kapsamında düzenlenen kokteylde buluştu. Kokteyl öncesi Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü basın açıklaması yaptı.  Sağlıktaki sıkıntıları ele alan bir açıklama yapan Karagözlü, sağlıkta dönüşüm programının 16 yıldır ülke genelinde sıkıntıları da beraberinde getirdiğini ileri sürdü.

“HASTALARIN SAĞLIĞINA DEVA OLUNAMIYOR”

Sağlıkta Dönüşüm Programıyla tüm basamaktaki sağlık hizmetlerinin niteliksizleştirildiğine ve çalışma barışının bozulduğuna dikkat çeken Karagözlü, “Birinci basamak sağlık hizmetleri adı ‘Aile Hekimliği’ olan, ancak aileyi temel almayan, en önemli yapı taşları olan aile ve çevresel sağlık risklerini görmezden gelen, sevk sistemi içermeyen ve ekip anlayışı içinde sunulmayan, koruyucu hekimlik görevinin yerine getirilemediği bir sağlık hizmetine dönüştürülmüştür. İkinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetleri performansa dayalı bir ücretlendirme ile nitelik değil, niceliğe önem veren, yılda kişi başına yapılan ortalama 9 başvuru sonrasında bile hastaların sağlığına deva olunmayan, sağlık harcamalarının arttığı ve artık karşılanamadığı bir sağlık hizmetine dönüştürülmüştür. Sağlık harcamaları 2002’den bu yana 5 kat artmış, 5 milyardan 25 milyara çıkmıştır. İlaç fiyatlarına yapılan yüzde 26 artışa rağmen önemli ilaçlar hala eczanelerde bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

“MESLEKİ DEĞERLER YOZLAŞTI”

Sağlıkta dönüşümün hekimlik mesleğini yapılmaz hale getirdiğini ileri süren Karagözlü, “Çalışma ortamı, meslektaşlar arasında adalet duygusunun zedelendiği, çalışma barışının yok edildiği, iş güvencesinin kaybedildiği, mesleki değerlerin yozlaştığı, sağlıkta tüm basamaklarda şiddetin arttığı ve normalleştiği, hekimlerin intihara sürüklendiği bir ortama dönüştürülmüştür. Tıp eğitimi, yeterli planlama ve altyapı çalışması yapılmadan açılan tıp fakülteleri, tıp fakültesini bitiren hekimlerin kendilerini yetersiz gördüğü ve mezunların yaptıkları mezuniyet konuşmalarında, anne ve babalarını kendilerine ya da dönem meslektaşlarına teslim etmeyi göze alamadıklarını büyük bir açık sözlülükle dile getirdikleri eğitim ortamlarına dönüştürülmüştür” diye konuştu. 
  Açıklama ve kokteylin ardından Yazar Şair Şükrü Erbaş'ın anlatımıyla söyleşi gerçekleştirildi.  

15 Mart 2019 - Gündem

Muhabir Mehmet Sarıkaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?