Her dört çiftten biri boşanıyor

Aydın İl Müftülüğü tarafından “İslam’da Aile Hayatı” konulu konferans düzenlendi. Aydın İl Müftülüğü konferans salonunda düzenlenen programa yüzlerce vatandaş katıldı.  Programın açılış konuşmasını yapan Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, aile nizamının bir erkek ve bir kadından meydana geldiğini söyledi. Kadın ve erkeğin bir birlerine karşı rahmetle muhabbeti ve sevgisi olmadığı taktirde saadetin olamayacağını vurgulayan Kocaoğul, “Ail

Aydın İl Müftülüğü tarafından “İslam’da Aile Hayatı” konulu konferans düzenlendi. Aydın İl Müftülüğü konferans salonunda düzenlenen programa yüzlerce vatandaş katıldı. 

Programın açılış konuşmasını yapan Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, aile nizamının bir erkek ve bir kadından meydana geldiğini söyledi. Kadın ve erkeğin bir birlerine karşı rahmetle muhabbeti ve sevgisi olmadığı taktirde saadetin olamayacağını vurgulayan Kocaoğul, “Aile sağlam olmazsa devlette güçlü olmaz, millet aziz olmaz. Ne yazık ki insanoğlu kendinden çok uzakta olan bilinmeyenleri keşfettiği halde, en büyük kehleleri gramlarına kadar tarttığı halde, en ufak zerreleri elektronlarına kadar tahlil ettiği halde, duyu organları ile görmediği hissetmediği şeyleri keşfettiği halde, kâinatın en uzak sistemlerinden haberdar olduğu halde, insan her nedense kendi evinde ve ailesinde saadet nizamını yakalayamamaktadır. Yanındaki sevgiden habersizdir” dedi.

FLÖRT USULÜ EVLİLİKTE BOŞANMA ORANI DAHA YÜKSEK

Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Doç. Dr. İsmail Karagöz, konuşmacı olarak katılmış olduğu konferansta “2015 TÜİK verilerin göre 602.900 çift evlendi. 131,830 çift boşandı. Buna göre evlenen her 4 çiftten birisi boşanıyor. Yüzde 39’u ilk 5 yılda boşanırken, yüzde 21’i ise 5. ve 6. yıllarda boşanmış, yine yapılan bir araştırmaya göre boşanan çiftlerin yüzde 45’i flört ederek evlenen çiftler oluşturuyor. Türkiye genelinde flört usulü evlenenlerin boşanma oranı, görücü usulü ile evlenenlerin boşanma oranına göre çok daha yüksek” diye konuştu.

YERYÜZÜNDEKİ İLK EVLİLİKLER ANLATILDI

Konferansa ailelerin göstermiş olduğu yoğunluk nedeniyle memnuniyetini ifade eden Karagöz, “Allah’ın insanlık âlemine son mesajı olan Allah Kelamı Kur’an-ı Kerim’i incelediğimiz zaman en detaylı anlatılan konunun aile hayatı ile ilgili konular olduğunu görüyoruz. Bir erkek hangi kadınla evlenebilir veya bir hanımefendi hangi erkekle evlenebilir. Aile içinde bir sorun çıkarsa bu nasıl çözülmelidir. Bunlara varıncaya kadar en detaylı anlatılan konu aile hayatıdır. Soruyorlar acaba insanlar nasıl çoğaldı. Havva validemiz her çoğumda çift çocuk dünyaya getiriyor. Birisi kız birisi erkek. Din kurallarını koyan, helal haramı belirleyen yüce rabbimiz Hz. Allah’tır. O günkü şeriata göre birinci batında doğan kız ile ikinci batında doğan erkek evleniyor. Daha sonra ki peygamberlerde ise bu…

27 Aralık 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?