Milletvekili Sezgin'den Bakan Kurum'a JES sorusu

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kuruma Jeotermal Enerji Santrali (JES) Araştırma İhalesini sordu. İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumun cevaplaması istemiyle soru önergesi sundu.

2007 yılında kabul edilen 5686 sayılı "Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu" doğrultusunda Aydın'ın büyük bölümünde çok sayıda Jeotermal Enerji Santrali (JES) kurulduğunu ve kurulmaya devam edildiğini belirten Sezgin, santrallerin gereken denetimlerin gerçekleştirilmemesi ve mevcut düzenlemelerin sürmesi halinde insan sağlığı, çevre, tarımsal üretim, hayvancılık ve doğal kaynaklara vereceği zararları geçmişte çeşitli vesilelerle dile getirdiğini anımsattı.

DÖNMEZ’İN YANITINI HATIRLATTI

Daha önce Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'e sorduğu soruya, "JES’lerin tarımsal üretim, insan ve hayvan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi tespit edilmemiştir" yanıtını aldığını belirten Sezgin, sözlerini şöyle sürdürdü: "AK Parti Aydın Milletvekili Sayın Bekir Kuvvet Erim, 21 Şubat 2019 tarihinde genel kurulda yaptığı konuşmada, JES’lerin kansere ve ölümlere neden olduğuna dair herhangi bir akademik çalışma bulunmadığını vurgulamış, bu tesislerden dışarıya (ekosisteme) herhangi bir katı, sıvı, gaz atığı olmadığını belirtmiştir. Ülkemize faydası dokunacak bir sektör olduğu için JES’lere yönelik eleştirilerde dikkatli davranılması gerektiğini ifadeyle, JES’lerin maddi getirileri nedeniyle zararlarının gözardı edilebileceği imasında bulunmuştur."

SORULAR YÖNELTTİ

İktidarın JES'lerin tehdit ve risklerini görmezden gelen bir tutum izlediğini iddia eden Sezgin, bu tutuma rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın finansmanıyla JES’lerin Büyük Menderes Havzası üzerindeki zararlarının araştırılması amacıyla bir proje uygulanacağı yönünde duyumlar aldıklarını ifade etti. Sezgin, önergesinde Bakan Kurum'a şu soruları yöneltti: "Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası finansmanıyla, JES’lerin Büyük Menderes Havzası üzerinde yarattığı tehditlerin araştırılmasına yönelik bir çalışma gerçekleştirileceği doğru mudur? Doğruysa, bu proje ne aşamadadır? Proje için bir ihale şartnamesi hazırlanmış mıdır? İhale için gerekecek yeterlilik kıstasları nelerdir? JES’lerin zararlarının ve oluşturduğu risklerin ölçülmesi ve değerlendirilmesi hangi bilimsel kriterlere göre gerçekleştirilecektir? Muhtemel projenin sonuçları, doğrulayıcı bir test ve değerlendirmeye tabi tutulacak mıdır? Proje kapsamında hazırlanacak olan sonuç raporu, mevcut JES işletmeleri, JES yatırımlarına sağlanan izinler ve yeni yatırımlar konusunda bağlayıcı olacak mıdır? JES yatırımlarının zararlı olduğunun tespit edilmesi durumunda, mevcut yatırımlar veya yeni yapılacak yatırımlarla ilgili nasıl bir önlem uygulanacaktır? Son yıllarda Aydın’da ortaya koyulan eleştiriler, muhalefetin uyarıları ve yerel halkın direnç göstermesine rağmen, böyle bir çalışma yapılması bugüne kadar neden gündeme alınmamış ve JES yatırımlarına sistematik şekilde izin verilmeye devam edilmiştir? Araştırma sonucunda, JES’lerin risk ve tehditlerine ilişkin kaygıların haklı çıkması durumunda, bu risklere maruz kalan ve maddi, manevi ya da sağlıkla ilgili zararlar gören kişilere herhangi bir tazminat ödenmesi planlanmakta mıdır?"

16 Nisan 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?