Yanlış iğnenin sorumlusu araştırılıyor

Aydında soğuk algınlığı nedeniyle gittiği Aile Sağlık Merkezinde yapılan yanlış iğne sonucu sakat kaldığı iddia edilen 7 yaşındaki Ali Uğur Y. ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Aydın Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, olayın araştırılması için bilirkişi görevlendirildiğini belirterek, "Ailenin bize müracaatı sonrasında gerekli incelemeleri başlattık. Olayı araştırması için bir aile hekimi görevlendirildi. Hazırlanacak bilirkişi raporuna göre ihmalden mi, komplikasyondan mı kaynaklandığı ortaya çıkacak. Enjeksiyonlarda sinire denk gelme sonucu düşük ayak, ayakta güçsüzlük olma ihtimali var. Hemşire iğneyi doğru noktaya yapmasına rağmen olabilir. Bu hata değil komplikasyondur. Eğer tespit edilen yere yapmadıysa bu hatadır. Bilirkişi raporuna göre kusur tespit edilirse hemşireyi açığa alacağız" dedi.

DIŞARIDAN GÖREVLENDİRİLMİŞ

İğneyi yapan hemşirenin Sağlık Bakanlığı'nca görevlendirilen bir personel olmadığını ifade eden Yavuzyılmaz, "İğneyi yapan eleman aile hekiminin yanında çalıştırdığı bir sağlıkçı. Aile hekimlerine bakanlığımız bir hemşire görevlendiriyor. Aile hekimleri de ücretini kendileri ödeyerek yanlarında bir hemşire çalıştırabiliyor. Bu o şekilde istihdam edilen bir sağlıkçı. Sinire yakın enjeksiyonlarda bu tür durumlar yaşanabiliyor. Herkesin damarı aynı noktadan geçmiyor. Bu binde bir gerçekleşme ihtimali olan bir durum" diye konuştu.

09 Aralık 2018 - Sağlık

Muhabir Kazım Yörükce


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?