ADÜ'lü akademisyenler İstanbul'un fethi'ni anlattı

ADÜ Fen - Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen ‘566. Yılında İstanbul’un Fethi’ paneli, Aydın İli Stratejik Araştırma ve Yenilik Merkezi (AİSYEM) Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

ADÜ'lü akademisyenler İstanbul'un fethi'ni anlattı
ADÜ'lü akademisyenler İstanbul'un fethi'ni anlattı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından İstanbul’un Fethi ile ilgili panel düzenlendi. İstanbul’un Fethi’nin 566. yılında düzenlenen panelde oturum başkanlığını Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Üreten’in yaptı. AİSYEM Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Aydın ve Prof. Dr. Ali Akyol, İl müdürleri, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kubilay Metin,  davetliler, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Panele konuşmacı olarak katılan Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tanju Demir ile Yeni Çağ Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Bülent Çelik, Fatih Sultan Mehmed’in kişiliği ve İstanbul’un fethinin az bilinen yönlerine açıklık getirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u Bizans’ın elinden alarak asırlar boyu baki kalacak bir Türk yurdu haline getirdiğini vurguladı. İstanbul’un fethinin dünya tarihi üzerinde de büyük etkileri olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “İstanbul’un fethiyle en güçlü surların dahi yıkılabileceği ortaya çıktı ve bu gelişme Avrupa’daki derebeyliklerin sonu oldu. Avrupalılar, İpekyolu’nun önemli bir kısmı Osmanlı’nın eline geçince; farklı ticaret yolları aramaya başladı. Bu da coğrafi keşiflerin yapılmasına zemin hazırladı. Fetih sonrası İtalya’ya giden bilim insanları, eski Yunan ve Roma eserlerini inceleme fırsatı buldu. Böylece Rönesans’ın önü açıldı. Dünyanın bugünkü bilinç düzeyinin önündeki en büyük kapıları da ecdadımız Fatih açtı.” diye konuştu.

Katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından sona eren etkinlikte konuşmacılara, Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ile Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Aydın ve Prof. Dr. Ali Akyol tarafından Teşekkür Belgesi verildi.

31 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?