Kılıçdaroğlu, Kuşadası'nda toplu açılış ve temel atma törenine katıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi tarafından kente kazandırılan projeler için düzenlenen toplu açılış ve temel atma törenine katılmak üzere Kuşadası’na geldi.

Enver Önder
Enver Önder Tüm Haberleri
+8
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın ziyaretinin ikinci gününde Kuşadalılarla buluştu. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılında 26 milyon TL bedelle kamulaştırılan 10 dönümlük Tariş arazisi üzerinde yapımı tamamlanan ‘Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi Yeni Hizmet Kompleksi’nin açılışını gerçekleştiren CHP Lideri, toplu açılış ve temel atma törenine katıldı.

FERİŞTAHLARI GELSE BİZİ DURDURAMAZ, DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ


Kuşadalılar tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan CHP Lideri “Belediye başkanlarımız sizler için çalışıyor. Onlara destek olmalısınız” dedi. Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Herkesin kazandığı ve mutlu olduğu bir Türkiye” vurgusu yaptı. Türkiye’nin yaşadığı olumsuzlukları hak etmediğini ifade eden CHP Lideri, “Sizlere herkesin can ve mal güvenliğinin bulunduğu daha iyi bir ülkenin sözünü veriyorum. Hak ve adalet sözü veriyorum” dedi. Belediyeler ve medya başta olmak üzere her alanda baskı kurulduğunu ifade eden CHP Lideri Kılıçdaroğlu “Sizlere baskı nereden ve kimden gelirse gelsin diz çökmeyeceğimizin sözünü veriyorum. Feriştahları da gelse diz çökmeyeceğiz. Biz Kuvayi Milliye geleneğinden geliyoruz. Çalışan, üreten, alın teri döken herkesin kazandığı, kimsenin zarar etmediği, alın terinin değer bulduğu bir Türkiye vaat ediyorum” dedi. Millet İttifakı olarak demokrasi, kadın-erkek eşitliği, adalet, ülkenin itibarı ve hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir gelecek için çalıştıklarının belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Sizlere tüm bunları başaracağımızın sözünü veriyorum. Üreten, güçlü bir Türkiye’nin sözünü veriyorum. Herkesin kazandığı, herkesin mutlu olduğu bir Türkiye sözü veriyorum. Sandığa gideceğiz ve demokratik yollarla bir dikta yönetimini tarihe gömeceğiz” diye konuştu. Belediye başkanlarının tüm engellemelere rağmen çalıştığını ifade eden CHP Lideri Kılıçdaroğlu onlara destek olunması gerektiğini ifade etti.

İKİ BELEDİYE AYNI NOKTADA TEMMUZ'DA BİRLEŞİYOR


Törende konuşan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi Yeni Hizmet Kompleksi’nin de içinde bulunduğu Tariş Alanı’nın Kuşadası sahilinde kalan ender boş alanlardan birisi olduğunu belirterek şöyle konuştu “Gönlüm buranın beton yığını olmasına razı olmadı ve bir zümreye değil, Kuşadası halkına ait olması için 26 milyon bedelle kamulaştırdık. Ardından bu alanda ne yapacağımızı sizlere sorduk ve sizlerden gelen talep doğrultusunda burayı bir yer altı otoparkı ve 8-9 dönümlük yeşil alan olarak projelendirdik. Tescilli iki binayı da koruyarak sizlere daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz hizmet binasını yaptık. Bundan böyle Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi olarak sizlere aynı noktadan hizmet vereceğiz. Daha yaşama geçirecek olduğumuz çok projemiz bulunuyor. Onları da en kısa süre içerisinde yerine getireceğiz. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

KUŞADASI’NDA YENİ TURİZM PROJELERİNİ HAYATA GEÇİRİYORUZ


Törende konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Kuşadası’nda ağırlamaktan büyük bir onur duyduklarını belirtti. Kuşadası’nın dünyaya açılan bir turizm kenti olduğuna dikkat çeken Başkan Ömer Günel “Bu nedenle bir taraftan alt yapı ve üst yapı çalışmalarını yürütürken diğer yandan bir turizm kenti olarak ilgi çekeceğini düşündüğümüz turizm projelerini hayata geçiriyoruz. Aydın Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte sadece 3 yılda yaklaşık 2 milyon metrekare alt yapı ve üst yapı imalatı gerçekleştirdik. Mahalle mahalle Kuşadası’nı yeniden inşa ediyoruz. Lokal çözümlerle değil bölgesel çözümlerle kentimizin geleceğini yeniden planlıyor ve projelerimizi birer birer yapıyoruz. Bir taraftan yerli halkımızın günlük ihtiyaçları olan sosyal donatı alanları; taziye evi, kütüphaneler, spor alanları, yeşil alanlar, ibadethaneler, kreşler, engelsiz yaşam alanları yaparken diğer taraftan, Z kuşağının beklenti ve ihtiyaçlarından yola çıkarak, yeni dünyanın yeni oluşan kuşağı dijital göçebelere ulaşıyoruz” dedi. Başkan Ömer Günel, Tariş alanına Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan hizmet binasının, otopark, kafe, restoran ve sosyal yaşam alanları ile birlikte Kuşadası halkına bir muazzam bir hediye olduğunu belirterek Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na teşekkür etti.


HİZMET BİNASININ YANI SIRA TOPLU AÇILIŞLAR YAPTI


Konuşmaların ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi Yeni Hizmet Kompleksi ile birlikte Kuşadası Belediyesi tarafından yapılan Cafer Kotan Yaşam Alanı ile alanın içerisinde bulunan Güler-Aydın Süzgeç Taziye Evi, Anne ve Bebek Bakım Merkezi ile Kuşadası Belediye Kütüphanesi’nin yanı sıra Kuşadası Gençlik Spor Parkı, Avukat Doğa Tokuçoğlu Parkı ve Zehra Kosova Parkı’nın açılışını yaptı. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan ‘Kuşadası Otizm Destek Merkezi ve Çocuk Gelişim Merkezi’ ile Kuşadası Belediyesi tarafından yapılacak olan ‘Kuşadası Otizm Merkezi Yaşam ve Spor Alanı’ ve ‘Kuşadası Belediyesi Tenis Parkı’nın ise temelini attı.
Belediye Başkanı Ömer Güner tarafından Kılıçdaroğlu'na resim hediye edildi.

Kuşadası Belediyesi'nden verilen bilgiye göre yapılacak olanların listesi sıralandı;

KUŞADASI OTİZM MERKEZİ YAŞAM VE SPOR ALANI


Türkmen Mahallesi, Yavansu Mevkii Belediye Tahsisli Arazisi üzerinde
Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Otizm Derneği iş birliği ile yürütülmekte olan proje ile, ilçe ve çevresinde bulunan otizmli bireyler ve ailelerine yeni yaşam alanı oluşturulması hedeflendi.
Toplamda 2418 metrekare alana sahip olan alan
içerisinde eğitim odaları, müzik, resim, seramik, tiyatro ve kapalı-açık yüzme havuzu olacak. Yemekhane, yatakhane ve ailelerin dinlenmesi ve vakit geçirmesi amacıyla 1 dinlenme salonu da hizmet verecek.

KUŞADASI BELEDİYESİ TENİS PARKI


Kadınlar Denizi Mahallesi / Eski Lunapark Mevkiinde yapılması düşünülen tenis parkında
4 Olimpik Tenis Kortu
1 Antrenman (Isınma) Kortu
1 Sosyal Tesis (Kafeterya)
1 Erkek, 1 Kadın Soyunma Odası
WC toplam alan 4 bin metrekare civarında olacak.

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KUŞADASI OTİZM DESTEK MERKEZİ VE ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ


Türkmen Mahallesinde
450 metrekare arası alana sahip Kuşadası Otizm Destek Merkezi ve Çocuk Gelişim Merkezi, zemin + 1 katlı ve 624 metrekare inşaat alanına sahip. 2 spor alanı ve 7 derslikli Otizm Destek ve Çocuk Gelişim Merkezi yapı 140 öğrenciye hizmet verecek. Otizm Destek ve Çocuk Gelişim Merkezinde; mutfak, yemek odası, öğretmenler odası, müdür odası ve tuvaletler bulunuyor.
Faaliyete geçiş tarihi Eylül olarak öngörülüyor.

AVUKAT DOĞA TOKUÇOĞLU PARKI


Kadınlar Denizi Mahallesi Kasım Yaman Caddesi üzerinde Avukat Doğa Tokuçoğlu anısına yapıldı.
Spor aktivitelerine yönelik olarak tasarlandı.
Gençleri spora teşvik ederek fiziksel gelişimlerine ve sosyalleşmelerine katkı sunmak amacıyla yapıldı.
3 bin 100 metrekarelik alanda kuruldu ve 33 metreye 18 metre ölçülerindeki uluslararası basketbol sahasının da beton zemini dökülerek tel örgülerin takılması için direkler monte edildi. 3 Bölümden oluşan parkta; spor aletleri, duş ve soyunma kabinleri, çocuklar için küçük bir oyun grubunun yer aldığı parkta ayrıca vagon büfe, kent mobilyaları ve kameriyeler de olacak. Park, yılın belirli dönemlerinde basketbol turnuvalarına ev sahipliği yapacak.

CAFER KOTAN YAŞAM PARKI


İkiçeşmelik Mahallesinde yapılacak parkta; 350 metrekarelik Çocuk Oyun Parkı bulunacak. Spor alanları ve oyun alanları kurulacak. Toplam tesis alanı 4000 metrekare olacak.
1800 metrekare yeşil alan, 380 metrelik koşu yolu bulunuyor.
40 metrekare Kafeterya ve Tuvalet, 80 metrekare kamelya gölgelik oturma alanına 5 adet kamelya yerleştirilecek. Parkın çalışmalarına
2 Haziran 2022 tarihinde beton atıldı, 10 Haziran’da çalışmalar başladı.

GÜLER-AYDIN SÜZGEÇ TAZİYE EVİ


İkiçeşmelik Mahallesinde yapılacak Taziye Evi toplamda 250 metrekare. 3 Katlı ana binanın 2. katında yer alıyor.
2 Haziran 2022 tarihinde beton atıldı, 10 Haziran’da çalışmalar başladı.
Vefat eden vatandaşların ailelerinin, başsağlığı ve taziye ziyaretlerini kabul ettiği bir mekân olan taziye evi hizmet vermeye başlayacak.

ANNE VE BEBEK BAKIM MERKEZİ


İkiçeşmelik Mahallesinde bulunan tesisin giriş katında bulunan anne ve bebek bakım merkezinde; anne ve anne adayları danışmanlık ve eğitim alacaklar, çocuk ve anne üzerine eğitimler olacak.

KUŞADASI BELEDİYE KÜTÜPHANESİ


İkiçeşmelik Mahallesi'nde yapımı süren taziye evinin; 3 Katlı ana binasının 3. Katında yer almaktadır.
Alt ve üst yapısı geçtiğimiz yıl yenilenen İkiçeşmelik Mahallesi’nde, 400 metrekare alan üzerine 3 kat olarak inşa edilen Taziye Evi’nin yapımı kapsamında 1 adet kütüphane yararlanmak isteyen tüm çocuk-genç vatandaşların hizmetine açılacaktır.
Ders çalışmak ve araştırma yapmak amaçlı çocuklara hizmet verecektir.

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE KUŞADASI BELEDİYESİ YENİ HİZMET KOMPLEKSİ


Açılışı yapılan Eski Tariş Alanı
Kuşadası Belediyesi mevcut hizmet binası alanının kent meydanına dönüştürülmesi projesi kapsamında, yeni hizmet binası ihtiyacı doğmasıyla, Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ait Tariş Alanında bulunan bina yeni hizmet binası olarak Kuşadası Belediyesine tahsis edildi. 10 dönümlük Tariş arazisinde kurulan 5 katlı yeni hizmet binası, Kuşadası halkı ve misafirlere yine şehir merkezindeki bir noktadan belediye hizmetleri vermeye devam edecek.
Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Kuşadası Belediyesi ortak kullanım binası olarak hizmet verecek. Toplam yeşil alanı 6 bin metrekare...

ZEHRA KOSOVA PARKI


Kadınlar Denizi Mahallesi Şehit Er Serkan Altınkaynak 2. Sokak'ta bulunan park
2001 yılında yaşamını yitiren sendikal mücadelenin kadın önderlerinden ve Türkiye’nin ilk kadın sendikacısı Zehra Kosova’nın ismini yaşatacak.
Parka çocuk oyun grubu ve spor aletleri yerleştirildi.
Yürüyüş yollarının, çimlendirme ve ağaç dikim çalışmalarının tamamlandığı parkın aydınlatma sistemleri de takıldı.

KUŞADASI GENÇLİK SPOR PARKI


Yine Kadınlar Denizi Mahallesi Yüksel Yalova Caddesi üzerinde Özer Türk Stadı’nın karşısında 1934-1984 arasında Kuşadası Gençlik Spor’un amatör olduğu dönemde Kuşadası Gençlik Spor’a hizmet edenlerin anısına yapılan "Kuşadası Gençlik Spor “un ismini taşıyacak olan futbol temalı bir anı parkı.
720 metrekarelik alanda kuruldu. Kent dokusuna uygun taşlar kullanılarak duvar örüldü.
Peyzaj tasarımı için toprak serimi ile yürüyüş yolları yapıldı, zemini kauçuk kaplı çocuk oyun grubu ile spor aletleri yerleştirildi.
Özel mülkiyetlerdeki inşaat çalışmaları nedeniyle kesilmekten kurtarılan zeytin ağaçları parka dikilerek ölmekten kurtarıldı.

23 Haz 2022 - 17:10 Aydin/ Kuşadasi- Gündem

Muhabir  Enver Öndergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizi nasıl buldunuz?