Başak Koleji, AYT ve TYT'yi değerlendirdi

Özel Başak Anadolu Lisesi Okul Müdürü Psikolojik Danışman Süleyman Çokay ve Bölüm Başkanları, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci Alan Yeterlilik (AYT) ve Temel Yeterlilik Testini (TYT) değerlendirdi.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Özel Başak Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Zümre Başkanı Mutlu Akkaya, sınava ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı: “2022 TYT Türkçe testinde 33 soru okuma-anlama-yorumlama üçgeninden, 3 soru dil bilgisi ve 4 sorunun da yazım noktalamadan geldiği görülmüştür. Bununla birlikte okuyan gençlerin bir adım daha öne çıkacağı ÖSYM tarafından bir kez daha vurgulanmıştır. 2022 AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı testinin 6 sorusu paragraf, sözcükte ve cümlede anlamdan 18 sorusu ise edebiyat alan bilgisinden gelmiştir. Soruların ağırlıklı olarak yine şiir bilgisi ile divan edebiyatından geldiği, yeterli alan bilgisi olan öğrencilerin yapabileceği ve müfredata uygun sorulardan oluştuğu görülmüştür.”

“SORULAR, MÜFREDATA UYGUN BİR ŞEKİLDE GELMİŞTİR”

Özel Başak Anadolu Lisesi Tarih Zümre Başkanı Neslihan Çankır ise sınava ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “2022 TYT AYT Sınavında tarih dersi sorularının konu dağılımı dengeli, MEB kazanımlarına ve müfredata uygundur. Tüm sınıf düzeylerinden gelen sorular açık net ve anlaşılırdır. Soruların zorluk düzeyi önceki yıllarla benzerdir. Test çözmeyi alışkanlık haline getiren ve yorum becerisini geliştiren öğrenciler için yapılabilir zorluktaydı.”

Özel Başak Anadolu Lisesi Coğrafya Zümre Başkanı Taylan Özmen, sınava ilişkin değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: “Coğrafya TYT ve AYT soruları müfredata uygun bir şekilde gelmiştir. Özellikle harita bilgisi yorumlama ve harita okuryazarlığının ön planda olduğu görülmüştür. Sorular oldukça net ve anlaşılır bir şekildedir. Sorular bilgiyi kullanmaya ve birden fazla konuyu birbiriyle ilişkilendirmeye yöneliktir. Genel olarak ise coğrafya sorularının orta seviyede olduğu görülmüştür.”

“PLANLI ÇALIŞAN ÖĞRENCİLERİN ZORLANMADAN YAPABİLECEKLERİ SORULAR”

Özel Başak Anadolu Lisesi Felsefe Zümre Başkanı Sevgi Bilgin, sınava ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı: “2022 TYT Felsefe Soruları müfredata uygun sorulardan hazırlanmıştır. Filozof ve kavram bilgisi gerektiren sorular bu sene de sorulmaya devam etmiştir. ÖSYM gündelik yaşamla ilgili sorulara yer vermeye bu senede devam etmektedir. Filozof ve kavram bilgisi olmayan öğrencilerin sorularda zorlandığını gözlemledik.”

Özel Başak Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Zümre Başkanı Ahmet Tuğrul sınava ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “Konularda geçen dini kavramların çok iyi bilinmesi gerekliliği bir kez daha anlaşılmış oldu. Dini kavramlar iyi bilinince yorumlamada zorluk yaşanmadığı anlaşıldı. Sorular dikkatlice okununca cevaplama yaparken de rahatça yapılabilen sorulardı. Düzenli ve planlı çalışan öğrencilerin zorlanmadan yapabilecekleri sorular.”

“KONU İÇERİKLERİ BENZER”

Özel Başak Anadolu Lisesi Biyoloji Zümre Başkanı Nazan Acar, sınava ilişkin değerlendirmesinde, şu ifadelere yer verdi: “2022 TYT Biyoloji sorularının temel bilgileri ölçen sorulardan oluştuğunu görmekteyiz. 9 ve 10’uncu sınıf müfredatının her 3 ünitesinden de birer soru sorulmuştur. Sınav klasik soru tiplerini içermektedir ve geçen seneye göre soruların zorluk derecelerinin benzerdir. 2022 AYT’de biyoloji sınavının müfredata uygun, zorluk bakımından kolay, orta ve zor düzeyde soruların yaklaşık oranlarda yer aldığı bir sınav olduğu söylenebilir. Geçmiş yıllarda yer alan sorularla kıyaslandığında konu içeriklerinin benzer olduğu görülmüştür. Ancak biyoloji sorularının çoğunluğu doğrudan öğrencinin bilgisini kullanma becerisini ölçerken bir kısmının ise bilgiyi soruda uygulayabilmeyi ölçtüğünü söyleyebiliriz. Özellikle popülasyon biyolojisi ile ilgili soruda öğrencilerin grafik yorumlamada zorlanmış oldukları tespit edilmiştir.”

“KİMYADA, SEÇİCİ SORULAR VARDI”

Özel Başak Anadolu Lisesi Kimya Zümre Başkanı Serap Atalay, sınava ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı: “2021-2022 TYT-AYT Kimya soruları müfredata uygun gelmiştir. Bilgiye dayalı sorular geldi. AYT kimyada 8 soru 11. sınıftan, 5 soru 12. sınıftan sorulmuştur. AYT kimyada seçici sorular vardı. TYT kimya kolay, AYT kimya da zorluk derecesi orta düzeydeydi.” Özel Başak Anadolu Lisesi Fizik Zümre Başkanı Gökmen Karahüseyinoğlu sınava ilişkin değerlendirmesinde, şunları söyledi: “Fizik soruları 11.ve 12. Sınıf düzeyinde dengeli olarak dağılmış. Soruların zorluk derecesinin yüksek olduğu, belirleyici soruların dağılımı etkileyeceği düşünülmektedir.” Özel Başak Anadolu Lisesi Matematik Zümre Başkanı Serkan Türker, sınava ilişkin değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: “2022 TYT matematik sorularında müfredat dışı soru olmayıp sorular beklenen konulardan gelmiştir. Geometri soruları matematik sorularına göre daha belirleyici olmuştur. Genel olarak önceki yıllara göre sorular daha anlaşır bir dille sorulmuş ve öğrenciler tarafından daha kolay olarak nitelendirilmiştir. 2022 AYT matematik soruları orta ve üstü zorluk derecesinde müfredata uygun olup seçici sorular 12. Sınıf müfredatından gelmiştir. Özellikle belirleyici sorular Rieman integrali, logaritma ve türev konularından çıkmıştır. Geometri de ise öğrencilerin zorlandıkları ayırt edici yeni nesil sorular sorulmuştur.”

“TYT’NİN TOPLAM PUANA ETKİSİ ARTACAKTIR”

Özel Başak Anadolu Lisesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Okul Müdürü Süleyman Çokay ve Zümre Başkanı İkbal Gündoğdu, sınava ilişkin değerlendirmesinde, şu ifadeleri kullandı: “TYT içinde yer alan Türkçe ve Sosyal testinin etkisi bu sene daha fazla olacaktır. Türkiye ortalamasına göre TYT’nin toplam puana etkisi artacaktır. Net sayılarına göre bakıldığında 2021 verilerinden daha çok 2019 başarı sıralamaları üzerinden gidilebilir. Ancak gerçek değerler genel ortalamalar çıktığında belli olacaktır.”

22 Haz 2022 - 14:38 Aydin- Eğitim

Muhabir  Mehmet Kavasgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizi nasıl buldunuz?