Meme Estetiği Hakkında Yanlış Bilinenler

Yeni teknolojilerle beraber estetik operasyon yöntemleri her geçen gün daha da gelişirken, göğüslerinin formundan, hacminden veya dikliğinden memnun olmayan kadınlar Meme Estetiği yaptırmak için alanında uzman estetik ve plastik cerrahlarının kapısını çalmaktadır.

 

Yeni teknolojilerle beraber estetik operasyon yöntemleri her geçen gün daha da gelişirken, göğüslerinin formundan, hacminden veya dikliğinden memnun olmayan kadınlar Meme Estetiği yaptırmak için alanında uzman estetik ve plastik cerrahlarının kapısını çalmaktadır. Bazı kadınlarsa işin uzmanıyla görüşmeden önce kendileri araştırma yapmak istemekte ve bu esnada yalan yanlış birçok bilgiye maruz kalıp meme estetiği fikrinden uzaklaşmaktadırlar. 

Meme estetiği hakkında daha önceden duyduğunuz tüm yalan yanlış bilgileri unutun. İşte en sık sorulan sorular ve işin uzmanından cevaplar...

Meme estetiği esnasında vücuda yerleştirilen protezler 8-10 yıl içerisinde değiştirilmelidir.

Yeni jenerasyon protezler jel yapıdadır ve bu jel sayesinde protezin şekli uzun yıllar bozulmadan korunur. Protezin zaman içerisinde deforme olmasına bağlı olarak gelişen şekil bozulması, yeni jenerasyon protezlerde pek mümkün değildir. Ayrıca herhangi bir son kullanım tarihleri de yoktur. Dolayısıyla belirli bir zaman sonra değiştirilmeleri gerekmez. Dışarıdan herhangi bir kesici alet, travma veya kazaya maruz kalıp zarar görmedikleri sürece kişinin vücudunda kalabilirler. 

 

Meme protezleri zamanla sızıntı yapmaya başlar. 

Eski jenerasyon salin solüsyonla dolu olan protezlerin zaman içerisinde sızıntı yaptığı doğrudur; ancak günümüzde meme estetiği operasyonlarında kullanılan yeni jenerasyon protezler için böyle bir durum söz konusu değildir. Eski jenerasyon implantların içleri sıvı ile dolu olduklarından sızıntı yapma ve bunun sonucunda da göğüste belirgin şekil bozukluklarının oluşması söz konusuydu. Yeni jenerasyon implantların içleri ise jel yapıdadır ve kapsülleri çok daha dayanıklıdır. Bu nedenle çok nadir olarak sızıntı gerçekleştiğinde, kapsülün içerisinde kalır ve meme içine sızamaz.


Meme estetiği esnasında göğüs bölgesine yerleştirilecek olan silikon protezin şeklini hastanın kendisi seçebilir. 

Bu konu tamamen estetik ve plastik cerrahının uzmanlık alanıdır. Meme estetiği öncesi estetik cerrah hasta ile detaylı bir görüşme yapar. Hastanın beklenti ve isteklerini dinledikten sonra hastayı muayene eder. Muayene esnasında hastanın anatomisine, göğüs kafesinin yapısına, vücut şekline ve mevcut meme büyüklüğüne göre olması gereken protez şekil ve büyüklüğü bilgisini hasta ile paylaşır. Operasyon esnasında karar verilen protez uygulama bölgesinde denenerek nihai sonuca bakılır. Her kadının meme yapısı birbirinden farklı olduğu ve hamilelik, emzirme, spor vb birçok faktörden etkilendiği için en doğrusu protez şekil ve büyüklüğüne hastanın beklentilerini dinledikten sonra işin uzmanının nihai kararı vermesidir. 

 

Meme estetiği olmadan önce meme kanser taraması için mamografi çekilmesine gerek yoktur. 

Meme protezleri mamografi çekilmesini veya kanser teşhisinin konulmasını engellemez. Ancak yine de kontrol amaçlı olarak meme estetiği yaptırmak isteyen kadınlara öncelikle ailesinde meme kanseri öyküsünün olup olmadığı sorulmalıdır. Eğer birinci derece yakın akrabalarda meme kanseri öyküsü var ise, meme estetiği öncesinde bir genel cerrah tarafından muayene edilmesi tavsiye edilir.  Bunun yanısıra eğer hasta 35 yaş üstü ise meme estetiği öncesinde mamografi çekilmesi gerekir. Estetik öncesi meme yapısı ve durumunun kayıt altına alınmasında fayda vardır. Bu sayede ilerleyen yıllarda kanser açısından şüphe uyandırabilecek herhangi bir durumda meme estetiği öncesi mamografi bulguları ile güncel bulgular karşılaştırılabilinir. Mevcut durumlarda bir risk görülmemesi halinde meme protezleri rahatlıkla takılabilir. 

 

Meme estetiği yaptıran kadınlar bebeklerini emziremezler. 

Meme estetiği esnasında kullanılan implantlar meme kasının altına veya üstüne yerleştirildiğinden dolayı süt kanallarına herhangi bir müdahele edilmemektedir. Dolayısıyla emzirmeye engel teşkil etmezler. Meme küçültme ameliyatlarında ise uygulanacak olan teknik süt bezlerini koruyacak şekilde seçilir. Yalnızca meme büyüklüğü çok fazla olan kadınlarda çok nadirde olsa meme başı ile süt bezlerinin bağlantısı zarar görebilir ve ancak bu durumda emzirme gerçekleştirilemez. 

 

Meme büyütme operasyonu olan kadınların memeleri bir daha hiç sarkmaz. 

Belirli bir miktar meme dokusu bulunan kadınlarda implant yer değiştirmese bile mevcut doku implantın üzerinden sarkma yapabilir. Yalnızca meme dokusu çok az bulunan, çok küçük memelerde sarkma söz konusu olmaz. Protezin uygulandığı memelerde ilerleyen zamanlarda sarkma olması halinde yalnızca küçük bir meme dikleştirme operasyonunun yapılması ve sarkan dokunun toplanması mümkündür. 

 

Meme büyütme operasyonundan sonra kesi yerindeki iz çok belirgindir.

Meme estetiği uygulamalarından biri olan meme büyütme operasyonunda seçilen protezin vücuda yerleştirilebilmesi için meme başı, meme altı veya koltukaltından 4-5cm'lik küçük kesiler atılır ve protezin yerleştirilmesinin ardından iz kalmaması için estetik dikiş ile bu kesiler dikilir. Ameliyatın hemen ardından kesi yerleri belli olsa bile 6 ay ila bir yıl gibi bir süre zarfında bu izler gittikçe solarak cildin rengi ile bütünleşir. Eğer hasta dilerse doktorunun tavsiye edeceği bir krem ile iyileşme sürecini hızlandırabilir. 

 

Meme küçültme operasyonundan sonra kesi yerindeki iz çok belirgindir. 

Meme estetiği uygulamalarında temel amaç kişinin vücuduyla uyumlu olan ve bedeniyle barışık yaşamasını sağlayacak göğüslere sahip olmasının sağlanmasıdır. Meme küçültme operasyonlarında ise görünüşün yanı sıra hastanın sağlığının iyileştirilmesi de amaçlanmaktadır. Büyük olan göğüsler nedeniyle hasta sırt, boyun ve omuz ağrısı yaşar. Zaman içerisinde kalıcı postür bozuklukları da ortaya çıkar. Bunun önüne geçebilmek için fazla meme dokusunun alınması gerekir. Meme küçültme operasyonlarında meme başı çevresinden meme altına doğru inen bir kesi yapılır. Ameliyat sonrasında ise doktorun tavsiye edeceği silikon jeller ve kremlerle masaj yapılarak iyileşme süreci hızlandırılır. Yaklaşık 6-12 ay gibi bir süre sonra izlerin rengi gittikçe solar ve normal cilt rengine yaklaşır. 

 

Damla protezler yuvarlak protezlere göre daha doğal durur. 

Doğru protez doğru hastaya uygulandığı müddetçe her ikisi de oldukça doğal durur. Burada önemli olan hastanın istediği protez şeklinden daha çok, estetik ve plastik cerrahi uzmanının muayene sonrasında meme yapısına göre daha uygun bulduğu protez şeklinin kullanılmasıdır. Eğer kişi kendi vücut şekliyle uyumlu olmayacak büyüklükte bir protezin yerleştirilmesinde ısrar ederse, doğallıktan çok uzakta bir görünümün oluşması kaçınılmazdır. 

 

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme, meme estetiğine bir alternatiftir. 

Vücutta yağ birikiminin olduğu kalça, basen veya karın bölgesinden liposuction yöntemiyle alınan yağların ayrıştırılmasının ardından göğüs bölgesine transferinin gerçekleştirilmesiyle memeye bir miktar hacim kazandırılmış olunur. Ancak bu geçici bir çözümdür. Belirli bir süre sonra yağlarda erime meydana gelir ve göğüs eski hacmine geri döner. Sonuç olarak yağ enjeksiyonu ile meme büyütme işlemi, kalıcı bir çözüm sunan meme estetiğine alternatif olamaz. 

 

Silikon protezler kanser yapar.

Meme protezlerinin meme kanseri yaptığına dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca yeni jenerasyon protezler, eski jenerasyon protezlerdeki büyük pürtüklü yüzey yapısının aksine, mikro pürtüklü yüzey yapısına sahiptirler. Bu nedenle meme kanseri yapma riskleri neredeyse sıfırlanmaktadır. 

 

Meme estetiği sonrasında iyileşme çok uzun zaman alır. 

Meme estetiği alanında tecrübeli bir estetik ve plastik cerrah seçildiği takdirde, hasta meme ameliyatının ardından yaklaşık bir hafta sonrasında normal hayatına dönüş yapabilir. Yalnızca 6 hafta boyunca sporcu sütyeni hiç çıkarılmadan takılmalı, göğüs ve koltukaltı bölgesi darbelere karşı korunmalı, ağır kaldırmaktan veya göğüs bölgesini zorlayıcı sporsal faaliyetlerden de 8-10 hafta boyunca uzak durulmalıdır. 

 

Op. Dr. Leyla Arvas

Web Site: https://www.memeestetigi.org/

Facebook  :@drleylaarvas

Instagram :@drleylaarvas

YouTube: LeylaArvas

 

31 May 2022 - 16:54 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizi nasıl buldunuz?