U BANNER I (ÖMER GÜNEL)

Son dakika Aydın haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

  • HABERLER
  • GÜNCEL
  • Tabipler Odası, sağlıktaki düzenlemelere karşı çıktı 

Tabipler Odası, sağlıktaki düzenlemelere karşı çıktı 

Aydın Tabip Odası Başkanı Hakan Karagözlü, sağlıkla ilgili yıllardır beklenen yeni düzenlemenin sağlık camiasında hayal kırıklığı yarattığını söyledi.   

Tabipler Odası, sağlıktaki düzenlemelere karşı çıktı 
  • 07 Kasım 2018, Çarşamba 13:12

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) TBMM Grup Başkanlığı tarafından 6 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan 43 maddeden oluşan “Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” teklifiyle ilgili açıklamalarda bulunan Karagözlü, yeni düzenlemelerin sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm üretmeyeceğini, sağlık ortamı için yeni riskler beraberinde getirdiğini ifade etti. Kanun teklifinin hekim ve sağlık meslek örgütlerinden görüş alınmadan hazırlandığını dile getiren Karagözlü, “Sağlıkta şiddetin çözümü ile ilgili olarak teklifin 24. maddesi sağlık personeline yönelik kasten suç işleyenlerin polis tarafından yakalanması ile başlayan cezai hükümleri tanımlamaktadır. Bu hükümler, esasen kolluğun ve Cumhuriyet Savcılığının zaten yapması gereken görevler içinde tanımlanmıştır. Teklifte yer alan düzenleme, sorunun özüne yani suçun önlenmesine yönelik bir içeriğe sahip değildir. Oysa, Türk Tabipleri Birliğinin dünya örneklerini de dikkate alarak 2009 yılında hazırlayıp defalarca belirttiği ve yasalaşması için önerdiği şekilde bir suç ve ceza maddesine ihtiyaç bulunmaktadır. Her ne kadar kamuoyuna 'Sağlıkta Şiddet Yasası' olarak sunulmaya çalışılsa da, AKP milletvekillerince 'Torba Yasa' olarak TBMM’ye sunulmuş olan Teklifin 24. Maddesinde yer alan düzenlemenin Türk Tabipleri Birliği’nin ısrarla önerdiği 'Sağlıkta Şiddet Yasası Teklifi' ile hiçbir ilgisi yoktur. Türk Tabipleri Birliği, verdiği yasa teklifi ile sağlık hizmetinden kaynaklanan nedenlerle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişilerin iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını, sağlık hizmeti kesintiye uğramış ise belirlenen cezanın yüzde 50 oranında artırılmasını, verilen cezalarda hükmün açıklanmasının geriye bırakılmamasını ve bu cezaların adli para cezasına çevrilmemesini istemişti. Bu haliyle, etkisiz bir düzenlemenin teklif edilmesi, hekimlerin, sağlıkçıların canının, toplumun sağlığının sorunlarına deva olamayacağı açıktır” dedi. 
  "HEKİMLER MESLEKLERİNİ İCRA EDEMEZ" 
  Karagözlü, kanun teklifinin 4’üncü maddesindeki OHAL uygulamaları ile haklarında, meslek icrasının yasaklanmasını gerektiren bir suçtan dolayı mahkemeler tarafından verilmiş bir ceza olmayan hekimlerin, mesleklerini icra etme haklarının belirli süreyle tümüyle ortadan kaldırıldığını  ve tıbbi rapor düzenlenmesi yetkisinin ellerinden alındığını kaydetti. Teklifte, şehir hastanesi yapan şirketlere yüzde 70 doluluk garantisi, ücretsiz hazine arazisi, en az 25 yıl boyunca kira garantisi, tıbbi hizmetlerde en az 10 yıllık sözleşme garantisi, kurumlar vergisinde indirim, tam KDV muafiyeti, Kamu İhale Kanunundan muafiyet, alacakları kredilere türev ürünler dahil tam Hazine garantisi verildiğini dile getiren Karagözlü, teklifin 11. ve 21. maddeleri ile meslek örgütlerinin işlevsiz kılınması hedeflendiğini iddia etti. Karagözlü ayrıca, teklifle aile hekimliği uygulamalarını yürütecek aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının çalışmalarının 65 yaş ile sınırlandırıldığını, öğretim üyelerinin, öğretim elemanlarının üniversite personelinin iş güvencesinin, akademik çalışma ortamının ve tıp ve tıpta uzmanlık eğitiminin tahrip edildiğini savundu. 
  "KABUL ETMİYORUZ" 
  Karagözlü, “Bütününde büyük sorunlar içeren teklif bu haliyle kabul edilemez. Çünkü teklifin anlayışında bir sorun bulunmaktadır. Aslında böyle bir anlayış kabul edilemez. TBMM Sağlık Komisyonunda görüşülmekte olan taslak geri çekilmeli yerine hekimlerin ve toplumun taleplerine uygun, hukuku esas alan yasa maddeleri içeren yeni bir teklif getirilmelidir. Hekimler olarak, Hipokrat’tan bu yana karşısındakinin ‘kimliğini, dilini, dinini, cinsiyetini, toplumsal konumunu’ sorgulamadan ve ayrım yapmadan sağlık hizmeti sunmakla yükümlüyüz. Görevimizi bu anlayışla yerine getiriyoruz. Mesleğimizi icra ederken hiçbir erk tarafından ayrımcılığa tabi tutulmak ve mağdur edilmek istemiyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bin bir emekle kazanılmış hekimlik mesleğinin icrasını değil sağlıkta şiddeti durduracak somut maddeler içeren yasalar çıkarmaya davet ediyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı. 


 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık