U BANNER II (DENİZ ATABAY)

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

‘Markalaşma bugün için zor’

Aydın’da 'tarım' denilince akla ilk gelen ürünlerin başındaki pamuğu ele aldığımız ‘pamuğun bugünü ve geleceği’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu, Söke Ticaret Borsası Başkanı Necdet Sağel oldu. Sağel, pamukla ilgili sorularımıza samimi yanıtlar verirken, Söke pamuğunun markalaşmasıyla ilgili ise konunun bugün için zor olduğunu dile getirdi.  

‘Markalaşma bugün için zor’
  • 03 Ağustos 2018, Cuma 9:06

EMEK YAŞAR: Söke Ovası'nda 2010 yılından itibaren çiftçi zorlukları aşarak tekrar pamuğa yöneldi. Pamuk üretiminin 2010 yılından günümüze durumunu değerlendirir misiniz?
  NEJAT SAĞEL: Pamukta Türkiye kompozisyonu ile Söke Ovası arasında elbette farklılıklar mevcut. Sorunuzu Söke Ovası özelinde cevaplamak gerekirse; Söke'de ovanın kendi özel şartları nedeniyle pamuktan vazgeçmek söz konusu değil. Burada birinci etken toprak yapısı. Bununla birlikte suyun en sonunda olmamız ve sulama sisteminin yenilenmeye ihtiyacı olması da önemli. Diğer taraftan çiftçimizin daha çok icarcı-kiracı pozisyonunda olması ve artan maliyetler karlılık noktasında herkesi zorlamaktadır. Kuraklık ve ekonomik krizler ise beraberinde sermaye azalmasına ve borçluluğun artmasına sebep olmaktadır. Mekanizasyon altyapısını iyileştirerek ve modern tekniklere yatırım yaparak maliyeti düşürme yönündeki çalışmalar çiftçimizin pamuğa devam etmesine olanak vermektedir. Bunlar hep üreticilerimizin kendi gayretleri ile hayata geçmektedir. Bu noktada Sökeli çiftçilerimizin en zor koşullarda en iyisini yaptığını belirtmek isterim. 

  EMEK YAŞAR: Geçtiğimiz sezonda, "İzmir Borsası'nda pamuk olmadığı için satış yapılamadı" görüşü kamuoyuyla paylaşılırken, farklı görüşte olanlar pamuğun var olduğunu, pamuk fiyatlarının daha fazla yükselmesini engellemek için yapılan satışların borsaya yansıtılmadığı görüşünü savundular. Sizin bu konuyla ilgili görüşünüz nedir?
  NEJAT SAĞEL: Sezon 2 ay, ancak pamuk alışverişi yıl 12 ay devam ediyor. Bir yıl boyunca sadece pamukta değil bütün emtialarda ve tarım ürünlerinde fiyat dalgalanmaları olması gayet normal. Burada önemli olan fiyatların günlük olarak tahtaya, bültenlere yansıtılmasıdır. Bunun dışında borsa seansından sonra alışverişlerin olması da normaldir. Zaten her gün sadece 1 saat içerisinde bütün ticaretin olması beklenemez. Bu hayatın normal akışına da uymaz. Hatta hafta sonu bile ihtiyaca göre alım satım için görüşmeler olabilir. Bu görüşmeler sonunda alışveriş gerçekleşirse ilk iş günü borsada tahtaya yansıtılır. İşlem olmadığı günlerde fiyat açıklanmaması bakanlığın kararıdır. Herhangi keyfi bir uygulama söz konusu değildir

  ‘SÖKE’YE ÖZEL BİR MARKALAŞMA BUGÜN İÇİN ZOR’

  EMEK YAŞAR: Ege pamuğu tescillenerek marka haline geldi. Ege pamuğunun markalaşmasından sonra, Söke pamuğunun da markalaşma ihtiyacı var mı?
  NEJAT SAĞEL: Hem dünyada, hem de ülkemizde markalaşma ulasal ve yerel düzeyde üretilen ürünlere yönelik yapılıyor. Yerel düzeyde veya şehir özelinde başka bir yerde olmayan ya da az bulunan ürünlerde markalaşma yaygın. Pamuk gibi emtialarda ise ulusal düzeyde ve daha geniş coğrafyaya yönelik ürünlerde markalaşma oluyor. Ege Pamuğu ismiyle coğrafi işaret tescili İzmir Ticaret Borsası’nın girişimiyle hayata geçmiştir. Bu marka ve logoyu isteyen Sökeli çırçırcılarımız da kullanmaktadır. Sadece Söke pamuğuna özel bir markalaşma olması için bunu çırçırcıların istemesi gerekiyor. Söke'deki işletmelerimiz ise Bergama'dan Denizli'ye kadar çok çeşitli yerlerden pamuk alıp işliyorlar. Yani gerçekçi olmak gerekirse Söke'ye özel bir markalaşma bugün için zor gözüküyor. Ege Pamuğu, GDO'suz Pamuk ve Better Cotton gibi mevcut uygulamaları geliştirerek ilerlememiz daha doğru olur.
  EMEK YAŞAR: Geçen yıl İzmir’de yapılan bir toplantıda bazı çırçırcılar, "Beyaz garantili kontaminasyonsuz pamuk üretmeye hazırız" dediler. Bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim?
  NEJAT SAĞEL: Kontaminasyon yani pamuktaki kirlilik konusu tarladan iplikçiye kadar uzanan geniş bir alanın konusu. Bu itibarla tek başına çırçırcıların bu sorunu çözmesi beklenmemeli. Ancak işletmelerimizin fabrika altyapılarını iyileştirmelerinin bu sorunun onları ilgilendiren kısmında faydalı olacağına inanıyorum. Özellikle açık ve kapalı alan büyüklüklerinin ihtiyacı karşılayacak şekilde planlanması, bu alanların temizliği ve çırçır makinelerinin bulunduğu işletme binasının temizliği birinci derecede önem arz etmektedir. Çırçırlarda çalışan personelin kontaminasyon konusunda eğitilmeleri de önemlidir. Bunları geçmişinde çırçır işletmeciliği yapmış birisi olarak söylüyorum.
  EMEK YAŞAR: Geçen yıl nemli pamuk toplamayı engellemek için GPS uygulaması yapıldı. Uygulamayı nasıl buldunuz?
  NEJAT SAĞEL: GPS uygulaması geçen sene ilk defa uygulandı. Daha doğrusu uygulanmaya çalışıldı. İyi niyetli ve kısmen başarılı olmuş bir çalışmaydı. Elbette eksikler ve aksaklıklar oldu. Ancak Valiliğimizin ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün böyle bir projeye önderlik etmeleri bizler için son derece önemli. İlk yıldaki aksaklıklardan sonra önümüzdeki sezon daha iyi uygulama yapılacağını ümit ediyorum. Bu konuda geçen yıl olduğu gibi borsa olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız.
  EMEK YAŞAR: 2017 yılı tarımsal destekleme tebliğinde, 'Örtü altı üretim ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç yıl ekildiğinde destekleme alamaz' maddesi var Bu konudaki görüşünüz nedir? 
  NEJAT SAĞEL: Bu konuyu Söke Ticaret Borsası olarak yakından takip ediyoruz. Çıkan tebliğin neyi amaçladığını iyi biliyoruz. Ülkemiz için faydalı da olacaktır. Ancak Söke Ovası ve Menemen Ovası gibi özel duruma sahip yerlerde bunun uygulanması mümkün değildir. Yaptığımız istişareler neticesinde bu özel durumun bakanlık tarafından göz önünde bulundurularak bir çözüm bulunacağına dair kanaatimiz güçlenmiştir. Kısa sürede açıklama yapılmasını bekliyoruz.
 
  ‘SİSTEM SUİSTİMALE AÇIK’

  EMEK YAŞAR: Pamukta naylon fatura kesildiği iddiaları nedeniyle, destekleme priminin dekara verilmesi tartışılıyor. Bu konuda bir değerlendirme yapar mısınız?
  NEJAT SAĞEL: Konu Söke özelinden ziyade Türkiye genelini ilgilendiriyor. Esasında Ankara'da bütün bilgiler var. Sağlamasını yapabilirler. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın elinde uzaktan algılama yöntemi verileri ve saha çalışmalarının verileri mevcut. Bunları prim beyanları ile kontrol edebilirler. Sistemin suistimale açık olduğu bir gerçek. Yeni bir uygulama ile düzeltilmesi mümkün. Ulusal Pamuk Konseyi'nin bu husustaki görüşleri dikkate alınırsa sağlıklı bir çözüm sağlanmış olur. Çırçır tarafında ise Türkiye genelinde randıman fire yönünden maliye incelemesi yapılabilir. Geçmiş yıllarda ya hiç denetleme yapılmadı, ya da çok üstün körü yapıldı. Sektör bütün Türkiye'de denetlenirse faydalı olacaktır. 

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık