U BANNER II (DENİZ ATABAY)

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

DTO’dan feribot seferi için Kos’a ziyaret

Didim Ticaret Odası (DTO) tarafından Yunanistan’ın Kos Adası'na 2 günlük gezi düzenlendi. Gezi programında Didim-Kos feribot seferlerinin başlatılması, turizm ve ticaret ilişkilerinin güçlendirilmesi konuları ile ilgili temaslarda bulunuldu.    

DTO’dan feribot seferi için Kos’a ziyaret
  • 08 Ekim 2018, Pazartesi 13:58

Ziyarete DTO Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş, Meclis Başkanı Mete Telyakar , Başkan Yardımcıları E. Bekir Apaydın, Hikmet Atilla, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmet Kartal, Burhan Teke, Enver Demirtaş ile Meclis Üyeleri Serdar Ece ve Medeni Karataş katıldı.
  Yunanistan’ın Kos Adası'nda Didim heyetini 12 Adalar Turizm Kurulu Başkanı Dimitris  Sorantes ve Kos Ticaret Odası yetkilileri karşıladı. Program dahilinde hareket eden heyet önce Kos Kaymakamı Chalkidios George’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Didim-Kos feribot seferlerinin başlatılması, turizm ve ticaret ilişkilerinin güçlendirilmesi ile hayata geçirilmesi düşünülen projeler konusunda açıklamalarda bulunuldu. Kaymakam Chalkidios George, görüşmelere olumlu yanıt vererek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, ilk fırsatta Didim’e geleceğini belirtti. Ziyaret sonrasında karşılıklı olarak hediyeler sunuldu.
  Daha sonra Ticaret Odası'na geçen heyet burada yine  Didim-Kos feribot seferlerinin başlatılması, turizm ve ticaret ilişkilerinin güçlendirilmesi, ülkeler ekonomisine katkı sağlanması konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Toplantı sonrasında her iki taraf da fikir birliğine vararak birlikte hareket edilmesi ve çalışmalara başlanması konusunda anlaşma sağladı. Karşılıklı hediyeler verilerek başarı dilekleri iletildi. 
  BİLGİ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULDU
  İlk günkü ziyaret sonrasında Didim heyeti yine Dimitris  Sorantes'in davetlisi olarak akşam yemeğinde ağırlandı.
Didim heyeti İkinci gün ziyaret çerçevesinde Kos Adası'nda bulunan tarihi yerleri gezdi. Ziyaretin ilk ayağında, tıbbın babası olarak anılan İyon hekim Hipokrat Müzesi gezildi. Daha sonra ise üçüncü kuşak aile tarafından işletilen bir bal fabrikası gezildi. Ziyaretin bir sonraki ayağında ise yine Kos Adası'nda bulunan 3 şarap fabrikasının en büyüğü gezilerek bilgi alışverişinde bulunuldu. Son olarak ise bir zeytinyağı fabrikası ziyaret edildi. Didim heyeti ziyaret edilen tüm yerlerde ilgiyle karşılanırken, çalışmalarıyla ilgili brifingler verildi.
  "KOS'LULAR İŞBİRLİĞİ KONUSUNDA KARARLI" 
  Ziyaret dönüşünde konuyla ilgili değerlendirme yapan Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, "Didim’de turizmin geliştirilmesi amacıyla Kos’la Didim arasında bir deniz taşımacılığı araştırması içerisindeyiz. Geçtiğimiz aylarda 12 adalar Ticaret Odası Turizm Kurulu Başkanı Dimitris  Sorantes odamızı ziyaret etmişti. Onun daveti üzerine yönetim kurulumuz, meclis başkanımız ve meclis üyelerimizle birlikte Kos’a 2 günlük bir çalışma ziyaretinde bulunduk. Kos Kaymakamı Chalkidios Yorgo’yu makamında ziyaret ederek düşüncelerimizi anlattık ve karşılıklı olarak bu deniz taşımacılığının her iki ilçemize de artılar getireceğini, turizm açısından katkılar sağlayacağını ifade ettik. Kendilerinin de bu konuda olumlu düşünceler içerisinde olduğunu, daha önce gelen heyete de aynı ifadelerde bulunduğunu belirtti. Daha sonra Ticaret Odası'nı ziyaret ettik. Burada katılımcılarla birlikte bir değerlendirme  ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Esas itibariyle herkes iyi niyetlerini ve bu işin gerekliliğini ifade ettiler. Biz de bu düşüncelere katıldığımızı ama adım atmak gerektiğini, bunun hayata geçirilmesi için de karşılıklı bir iş birliğine ihtiyacımız olduğunu ilettik. Dönünce de gerek yönetim olarak, gerekse mecliste konuyu değerlendirip Didim’le Kos arasındaki bu geç kalmış taşımacılığın başlamasının imkan ve olanaklarını arayacağız. Bunun gerekliliği konusunda her iki tarafta da pozitif bir enerji var, herkes bu taşımacılığın bir an önce başlamasını istiyor. Bunun gerçekleşmesi halinde hem ilçelerin turizmine, hem de ticaretine ciddi anlamda artılar getireceğinden hiçbir şekilde şüphemiz yok. Burada edindiğimiz bilgilere göre de Kos ve Bodrum arasındaki taşımacılığın çok ciddi rakamlara ulaştığını öğrendik ve daha önce gerçekleşen 2011 yılından 2017 yılı arası taşımacılık rakamları bize ümit verdi. Ayrıca Didim’deki ticaret erbabımızın bizden çok ciddi bir talebi var. Keza Didim’e gelen turistlerimiz ve Didim'de yaşayan insanlarımız Bodrum üzerinden hareket edilmesini çok uzak buluyorlar. Eğer bu taşımacılık faaliyeti gerçekleştirilirse ki onun için çaba ve gayret göstereceğiz, belki ilk etapta maliyetine çalışacağız ama orta ve uzun vadede her iki ilçeye de enerji getirecek. Ayrıca karşı tarafta Euro ile alışveriş yapıldığından fiyatlar çok pahalı. Bu taşımacılıktan en çok ilçemizin yaralanacağını düşünüyorum” dedi.
  “DİDİM PLATFORMU'NDA DİLE GETİRECEĞİZ”
  Konunun Didim Platformu'nun ilk toplantısında dile getirileceğini kaydeden Erbaş, “Konuyu ilk fırsatta meclisimizde görüşeceğiz. Umarım gerekli izinler konusunda sıkıntı olmaz. Gerekirse bir şirket kurulması yönünde çalışmalarımızı yapacağız, ayrıca belediyemizle, iş adamlarımızla ve diğer turizmcilerle de konuyu irdeleyeceğiz. Bu anlamda işbirliği ve finansmana ihtiyacımız var. Ticaret Odası imkanları bugün için tek başına yetmez ama bunu ortak akılla geçekleştirmek durumundayız. Bu durumu Didim Platformu'nun ilk toplantısında gündeme getireceğiz. Ayrıca karşı taraftaki Ticaret Odası ve katılımcılarına da ortak bir şirket kurulabilineceğini, bunun mümkün olabileceğini, bu yönde bir çalışma yapılması gerektiğini ifade ettik ve istekte bulunduk. Onlar da bu yaklaşımı olumlu buldular. Dolayısıyla onları Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Ticaret Odası ve diğer katılımcılar olarak  Didim’e davet ettik, ziyarete olumlu cevap verdiler. İleri bir tarihte gerçekleşecek ziyarete kadar da çalışmalarımızı her iki taraf olarak sürdüreceğiz ve bir araya gelindiğinde değerlendireceğiz” diye konuştu. 
  “KOS İLE BİRLİKTE DİĞER ADALAR DA FAYDALANACAK”
 Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet Atilla ise,  “Konuyla ilgili yapılan ziyaretimizin bir geçmiş var, bu konuda yapılan üçüncü ziyaretimizdir. Her seferinde de Didim-Kos arası taşımacılığın gerekliliği konusunda fikir birliğine varılmış olmasıyla birlikte, bu son ziyaretimizin daha fazla ciddi olduğu kanısına vardım. Çünkü her iki tarafın da istekleri ve arzuları çok daha fazla. Şimdiki konumuyla Didim’i düşündüğümüzde Alanya’dan, Mersin’den, Çanakkale'ye kadar hemen hemen bütün destinasyonlardan Yunan adalarına seferlerimiz var fakat Didim’den yok. Halbuki Didim Ege için Türkiye’nin en batı noktasının ortasında bulunan bir turizm destinasyonumuzdur ve seferlerimizi Didim’den başlattığımız zaman sadece Kos’a olmayacak, diğer adalara da olabilecektir. Didim Hem İzmir, hem de Bodrum havaalanını kullanıyor, karadan da her hangi bir sıkıntısı yoktur. Dolayısıyla deniz yolunu da açtığımız zaman turizm daha çok gelişecektir. Kos’un yanında diğer Kalimnos, Leros, Patnos adaları da var. Dolayısıyla bu taşımacılığı başlattığımız taktirde birçok adaya birden başlatmış olacağız. Bu proje gerçekleştiğinde ise iki ülke olarak hareket edeceğiz. Bu sene Türkiye’de yaklaşık yüzde 30’luk bir turizm artışı var ki, Didim de buna dahildir. Önümüzdeki yıllarda bu sayı daha da artacaktır. Bugün için sadece Kos’a yılda 1 milyon 300 bin turist gelmektedir. Biz sadece Kos’a değil, Kos’tan da Didim’e seferleri başlatmak istiyoruz. Günübirlik gelen müşterinin tüm zamanı ilçede geçeceği için her dalda alışveriş yapacağı malumunuzdur ve tüketime yöneliktir. Amacımız bunu gerçekleştirip Didim esnafımızın daha çok kazanmasını sağlamaktır" ifadelerini kullandı. 


 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık