U BANNER I (ÖMER GÜNEL)

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

Çerçioğlu’nu CHP Genel Merkezi'ne şikayet ettiler

DİSK’e bağlı Sosyal İş Sendikası, sendikalı işçileri işten çıkarması ve sendikal hak ihlallerine imza atması nedeniyle Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun CHP Yüksek Disiplin Kurulu'na sevki için, CHP Merkez Yönetim Kurulu'na başvuru yaptı.

Çerçioğlu’nu CHP Genel Merkezi'ne şikayet ettiler
  • 09 Ağustos 2018, Perşembe 17:07

Sosyal-İş Sendikası, Çerçioğlu’nun CHP Parti tüzüğü uyarınca parti suçu işlediği gerekçesiyle CHP Merkez Yönetim Kurulu kararıyla CHP Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi gerektiğini belirtti. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde şoför olarak çalışan ve yaklaşık bir ay önce de sendikal faaliyetlerde bulundukları için işten çıkarılan 9 işçiyi tüm uyarılara rağmen işe geri almaması nedeniyle Sosyal-İş Sendikası, çareyi Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu CHP Genel Merkezi’ne şikayet etmekte buldu. Yaşanan süreci anlatan bir mektup hazırlayan Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, bu mektubu CHP Merkez Yönetim Kurulu’na gönderdi. Başkan Ebetürk mektubunda, Çerçioğlu hakkında parti tüzüğü uyarınca disiplin işlemlerinin başlatılmasını istedi.

“SENDİKAL HAKTAN DOLAYI İŞTEN ÇIKARILDILAR”

Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, kaleme aldığı mektupta şu ifadelere yer verdi: “Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Aydın İmar A.Ş. işçileri, anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olmuştur. Sendikamız toplu iş sözleşmesi için gereken yasal çoğunluğu sağlayarak, toplu iş sözleşmesi sürecini başlatmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurmuştur. Bakanlık sendikamız yasal çoğunluğa sahip olduğunu tespit etmiştir. Ancak CHP’li Özlem Çerçioğlu’nun başında olduğu Aydın Büyükşehir Belediyesi, 9 işçiyi sırf anayasal sendikal haklarını kullandıkları için işten atmıştır. Sendikal nedenle yapılan bu işten çıkarmalara, gerçek dışı gerekçeler öne sürmüştür. CHP ilçe örgütlerini de seferber ederek üyelerimizi baskı ve tehdit yolu ile sendikamızdan istifa ettirmeye başlamıştır. Üyelerimizi zorla belediyenin adeta taşeronluğunu üstlenen bir başka sendikaya üye olmaya zorlamıştır. Sendikamızın toplu iş sözleşmesi yetkisine itiraz etmiş, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başlamasını yetki itirazı davası ile engellemiştir.”

“BÜTÜN BUNLAR CHP’Lİ BİR BELEDİYEDE YAŞANMAKTA”

Ebetürk, Çerçioğlu’nun çözüm için hiçbir adım atmadığının altını çizerek, şunları belirtti: “Sendikamız sorunun müzakere yolu ile çözülmesi için her düzeyde girişimlerde bulunmuş, sendikamız yöneticileri ile eski DİSK Genel Başkanı, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da katıldığı bir toplantıda Çerçioğlu’na çözüm çağrısını yinelemiş ancak Çerçioğlu sorunu çözmek yerine, taşeron sendikacıyı öne sürmekten başka hiçbir şey yapmamıştır. Çerçioğlu, tüm çözüm çağrılarımızı yanıtsız bırakmıştır. İşin en üzücü yönü ise bütün bunlar CHP’li bir belediyede yaşanmaktadır. Parti tüzüğü gereği CHP’nin amaçlarından biri de örgütlü ve eşitlikçi bir toplum oluşturmak, grev ve toplu sözleşme hakkının tanınmasını sağlamaktır. CHP Parti Programı'nda tüm çalışanlara çağdaş sendikal haklar vurgusu yapmaktadır.”

“TEK KADIN SİYASETİ GÜDÜYOR”

Mektubun son bölümünde Çerçioğlu’nun Disiplin Kurulu'na sevk edilmesini isteyen Ebetürk, “Ancak Çerçioğlu, üyesi olduğu partinin tüzüğünü, programını, ilkelerini, kurultay kararlarını hiçe saymakta; açık ve net bir biçimde işçi ve sendika düşmanlığı yapmaktadır. Çerçioğlu, sorunun çözülmesi için katkı sağlamaya çalışan CHP yöneticileri ve milletvekillerini de yok saymaktadır. Çerçioğlu ülke genelindeki siyaset yapma biçimini Aydın’a taşımakta, adeta ‘tek kadın’ siyaseti gütmekte, kimseyi dinlememekte, bildiğini okumaktadır. Çerçioğlu’nun bu tutumu sadece işçilere ve sendikal haklara değil, CHP’ye de zarar vermektedir. İşçi hakları ile sendikal hak ve özgürlüklerin bu biçimde ihlali, kanaatimizce, CHP Parti Tüzüğü’nün 68. Maddesinde düzenlenen parti suçları kapsamına girmektedir. Takdir ve karar şüphesiz kurulunuzun olmak üzere Özlem Çerçioğlu’nun Yüksek Disiplin Kurulu’na sevki için yukarıda sıraladığımız gerçekleri ilginize sunar; talebiniz halinde her türlü bilgi ve belgeyi sunmaya hazır olduğumuzu bildirmek isteriz” ifadelerini kullandı.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık