Salman

Son dakika Aydın haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

Başkan Akın, Çerçioğlu’nu topa tuttu

Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı ve Germencik Belediye Başkanı MHP’li Ümmet Akın, seçim çalışmaları için gittiği Nazilli’de, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun politikalarını eleştirdi. Akın, yerel seçimlerde Büyükşehir’i kazanacaklarını iddia etti.   

Başkan Akın, Çerçioğlu’nu topa tuttu
  • 03 Eylül 2018, Pazartesi 16:37

Akın, seçim çalışmaları kapsamında Nazilli’ye gitti. Partisinin ilçe teşkilatını ziyaret eden Akın, gazetecilerin sorunlarını yanıtladı. Çerçioğlu’nun ilçe belediyeleriyle uyumlu çalışmadığından yakınan Ümmet Akın, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun ilçe ve esnaf ziyaretlerinde Germencik’te sanayide aylık bin 200 ile bin 700 TL arasında katı atık ücreti geldiğini söyleyerek halkı yanılttığını öne sürdü. Başkan Akın, “Özlem hanım yalan söylüyor. İnsanlarla dalga geçiyor, alay ediyor. Meskenler ile ticarethanelerin aylık katı atık ücretleri hem İlçe Belediye Meclisi, hem de Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçmiştir. Çevre yönetmeliğine göre alınması gereken ücret belirtildiği gibi belirtilmiştir. Aydın ilinde meskenlerde 5 ile 17 lira arasında fiyat aralığı vardır, ticarethaneler de buna orantılı olarak belirli fiyat aralığındadır. Burada Büyükşehir Belediye Başkanı arkadaş, vatandaşın su ücreti pahalı talebine karşı, birden bire bocalamasının ardından olayı 1 yıllık neredeyse borcu olan faturaya atıfta bulunarak farklı yöne çekmeye çalıştı. Meslektaşımın bu hale düşmesi beni üzmüştür” diye konuştu. 
  SU POLİTİKASINI ANLATTI 
  AK Parti ve Aydın Büyükşehir arasında başladıktan sonra kamuoyunun gündemine oturan Aydın’da suyun pahalılığı konusuna da değinen Akın “Aydın’da suyun pahalı olduğunu söyleyen yüzde 96’lık bir kesim var. İndirim yapacaksan yap, yapmayacaksan farklı yöne çekmeye çalışma. Biz 2019’da Büyükşehir Belediye Başkanı olduğumuz ay, 2 kişilik ailelerde 0 ile 5 ton arasında, 4 kişi ve üstündeki ailelerde ise 0 ile 15 ton arasındaki tüketimden dolayı ücret almayacağız. Bu insanların temel ihtiyacı kadar olan su tüketimlerinin ücretini almayacağız demektir. Temel ihtiyacını geçtiğinde ise sadece personel, araç-gereç ve ekipman giderlerini sağlayacak bir ücret alacağız. Yani Büyükşehir Belediye Başkanı mevcut arkadaş gibi sudan ticaret yapmayacağız. Hava gibi, güneş gibi temel ihtiyacımız olan suya para ödenmemesini istiyoruz. Ama temel ihtiyacın üzerine çıkarsanız, giderleri karşılayacak kadar cüzi ücret alacağız. Elinizde bu yetki varken tabela asmanıza gerek yok. Bu ay meclis gündemine geliyor, söylersiniz: ‘Yüzde 96, Aydın’da sudan dolayı şikayet var. Özür dileriz, biz bugüne kadar suyu pahalı satmışız. İndirim yapacağız.' Olur, biter gider. Ama biz diyoruz ki temel ihtiyacınız olan kadar kısmı için ücret almayacağız. Bunu 2019’da göreve geldiğimiz ay göstereceğiz” sözleriyle Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi durumdan izleyeceği su ücretlendirme politikası hakkında bilgi verdi. 
  “İTTİFAKA GENEL MERKEZ KARAR VERİR”
  Aydın kamuoyunda sıkça dile getirilen MHP-AK Parti birlikteliğine ancak Genel Merkez’in karar verebileceğini ifade eden Akın, şunları kaydetti: “Biz Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı için yola çıkarken, çatı-ittifak algısıyla hareket etmedik. Fakat sayın Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli, Etimesgut Belediyemizin açılışında, ‘Türkiye'nin beka mücadelesi verdiği dönemde MHP yine uzlaşmalı, sağ duyulu duruşunu devam ettirecektir’ sözleriyle ittifakın devam ettiğini anlattı. Dolayısıyla seçim sürecinde yaşanabilecek birliktelik veya gönül ittifakının neler olacağını büyüklerimiz bilir. Ama biz sahada partimizin adayıyız ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin Aydın Büyükşehir Belediyesi’ni kazanması için çalışıyoruz. Birleşme, ittifak gibi A-B şıkkı oluşturmadım, yana koymadım. Sayın Genel Başkanımız böyle bir ittifak ortaya koyarsa, büyüklerimiz ne derse onu yaparız.”
  “ÇERÇİOĞLU BİZDEN KORKUYOR”
  ASKİ ihalelerine fesat karıştırıldığı iddiası ile Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı soruşturma dosyasının Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle yargılanmaya başlanan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, “Beni kızdırdılar, bundan böyle kolları sıvadım, artık 18 saat arazideyim" sözlerini de değerlendiren Ümmet Akın, “Elini kolunu tutan yoktu. Neden 4,5 yıldır sahalara inmemiş ben de merak ediyorum. Sanırım kızmasının, korkmasının sırrı Ümmet Akın ve MHP” ifadelerini kullandı.
  “ÇERÇİOĞLU’NUN KURTULUŞU YOK”
  Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin neredeyse tamamını halktan temin ettiğini tespit ettiklerini iddia eden Ümmet Akın, “Belediye bütçesini gerçekleştirmek; bizlerden su parasını, tabela vergilerini, katılım paylarını, inşaat harçlarını fazla almak değildir. Bir taraftan da ucuz ekmek, et ve otobüsle popülist siyaset yapmaya çalışıyor. Ama gerçekleştirdiği bütçe bizlerin cebinden çıkıyor. Oysaki belediyeler bu şekilde bütçe gerçekleştirmez. gerçekleşen bütçenin 444 milyon TL’de kalmasının sebebi de bu. Yakınımızdaki Denizli ve Manisa’ya sorun. Denizli 3 ila 3,5 milyar, Manisa ise 2 ila 2,5 milyar TL arasında gerçekleştirme yapıyor. Bu gerçekleşme gelişim alanları, yaşam alanları yaratılamadığı için, caddesi, bulvarı, konut alanları, alışveriş merkezleri, şehrin modernleşmesi ve doğru planlanmadığından dolayı olmuyor. Oysaki bunlar bizim için, 'Şehrimizde yaşayan insanların daha konforlu, daha kaliteli ve huzurlu, daha sağlıklı yerel yönetimler var' mesajı verir. Bunlar maalesef Aydın’da yapılmıyor ve göremiyoruz. Buradaki sorun yanlış anlaşılmasın ama eğer bu arkadaşla 5 yıl devam ederse, şehrimizin bir adım ileri gitmeyeceği ortada. O yüzden Aydın’ın değişime karar verdiğini düşünüyor ve araştırmalarımızda da bunu görüyoruz. Artık şehrimizin doğru bir şekilde planlanarak, insanların çarpık yapılaşmadan uzak, tehdit olarak önümüze çıkan trafik ve otopark sorununu, altyapı problemlerini, konut ve alışveriş merkezi sorunlarını ortadan kaldırmamız gerekiyor. Arkadaş ne yaparsa yapsın bu dönem hiç kurtuluşu yok. Bu görevi bize teslim edecek" şeklinde konuştu. 
  PROJELERİNİ ANLATTI 
  "Aydın’ın fırsatlarını gün yüzüne çıkarıp tehditlerini de ortadan kaldırırken, zenginliklerini ve fırsatlarını çok iyi kullanacağız" diyen Akın, sözlerini şöyle tamamladı: “10 numara 5 yıldız dediğimiz projelerimiz var. İlk projemiz tarımın kalkınması yani tarım kendi Aydın olmamız. İkincisi turizm kenti, üçüncüsü eğitim kenti, dördüncüsü yazılım ve dijital kent. Beşincisi de sağlık turizmi temalarının altında da 20-25 tane projelerimiz var. Burada herkesin iyi para kazanabileceği bir sistem kuracağız. İktidar ile de koordineli çalışacağımız projeler olacak elbette ki ama kendi içimizdeki zenginlikler o kadar kıymetli ve değerli ki, Cenab-ı Allah Aydın’ın alt ve üstüne o kadar zenginlik vermiş. Bunu değerlendireceğiz.”  
  YENİ MAHALLE’DE SORUNLARI DİNLEDİ
   Ümmet Akın daha sonra partisinin ilçe teşkilatıyla birlikte esnaf ziyaretleri yaparken, Yeni Mahalle Muhtarı Ahmet Kaysal’ı da ziyaret etti. MHP’nin üyesi olan Muhtar Kaysal, Ümmet Akın ve partililerine mahallesinde yaşanan sorunları aktardı. Mahallesinde en büyük sorunlardan birinin altyapı eksikliği olduğunu belirten Muhtar Kaysal, “Şiddetli yağmurlarda alt katlarda bulunan bazı evleri su basıyor. Bizden daha yüksekte bulunan Yıldıztepe, Zafer ve Ordu Caddesi’nden tüm sular bizim mahallede toplanıyor. Tren yolunun altına geçemeyince de sokak ve caddelerimiz göle dönüyor. Geçen defa yağmur suları bir istinat duvarını bile yıktı” diyerek mahallesindeki su tahliye sisteminin yenilenmesini istedi. 
  Mahallesinde bir diğer sorunun da üst katlara su çıkmaması olduğunu kaydeden Muhtar Kaysal, sorunun çözümü için ASKİ nezdinde yaptığı tüm girişimlerden sonuç alamamaktan yakındı. Kaysal, “Hem dilekçe yazdık, hem de  birebir görüştük. 'Tamam' deniyor ama hiçbir şey yapılmıyor. Muhatap alınmak için Sultanhisar Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin geldi. İl Afet Müdürlüğü’ne, Devlet Demiryolları’na yazı yazdı. Resmi yazılara yanıt vermek zorunda kalıyorlar. Biz de muhatap alınmak için böyle bir yol bulduk” sözleriyle yaşadıkları mağduriyeti anlattı. 

 

Haber Videosu


HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık