Reklamı Geç
5 saniye kaldı
KÜRŞAT ENGİN ÖZCAN
U BANNER I (ÖMER GÜNEL)

Son dakika Aydın haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

Atabay “Ortada bir şov var"

Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Nehirsan firmasınca belediye yapılan haciz işlemi hakkında konuştu. Başkan Atabay kamu mallarına haciz konulamayacağını belirterek “Yerel seçimlerle ilgili konuların geldiği bu süreçte belediye yönetimini ve şahsımı karalamaya yönelik hareketler; bu kanun ortada açıkken bu arkadaş şov yapmıştır.”sözleriyle tepki gösterdi.

Atabay “Ortada bir şov var
  • 08 Eylül 2018, Cumartesi 10:41

Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Nehirsan Firması’nca belediyeye yapılan haciz işlemi hakkında konuştu. Başkan Atabay, kamu mallarına haciz konulamayacağını belirterek, “Yerel seçimlerle ilgili konuların geldiği bu süreçte belediye yönetimini ve şahsımı karalamaya yönelik hareketler. Bu kanun ortada açıkken, bu arkadaş şov yapmıştır” dedi. 2014 yılında Belediye Başkanı Mümin Kamacı döneminde inşaat ruhsatı alan ve yerel seçimlerin sonrasında Didim Belediye Başkanı seçilen A. Deniz Atabay’ın göreve başlamasından sonra ruhsatı iptal edilen Nehirsan Firması, süreci yargıya taşımıştı. Yargı süreci sonrasında Didim Belediyesine haciz işleminin başlatılmasıyla ilgili olarak Başkan Atabay açıklamalarda bulundu. Başkan Atabay, ruhsatı neden iptal ettiklerini açıklayarak şunları kaydetti: “Biz ikiz kulelerin üçüz, dördüz olmaması için mücadele verdik. Bu bir süreçti, böyle mücadeleye giriştik. Onlar çok da imara uygun işler değildi. Didim kamuoyunu ve süreci herkes biliyor. Basını ve gündemi oyalayan şeyle ilgili bilgiler vereceğiz. Göreve geldikten bir süre sonra ruhsatlarını iptal ettik. Dünden bugüne basını boş yere oyalayan şeyi anlatayım. Biz yönetime geldiğimizde şaibeli işleri inceledik. 30 Mart 2014’den önce ruhsatı almışlar ve biz de 30 Mart’tan sonraki süreçte 11-12 Nisan gibi göreve başladık ve ardından süreç içerisinde ruhsatlarını iptal ettik ve bu süreç devam etti. Ruhsat iptaline kadar süreçteki 1 ya da 1,5 aylık sürede yaptıkları imalatlarla ilgili açtıkları davayla ilgili bir alacaktır. Bu bir şekilde tazminat olarak ödenmesi gerekmektedir ve mahkeme bu şekilde karar verdi. Ortada bir beyis yok.”

“ŞAHSIMI KARALAMA GAYRETİ İÇERİSİNDELER”

Haciz işleminin belediye kanununa göre yapılamayacağının bilinmesine rağmen bu tür haberlerin şov olarak sunulmasına tepki gösteren Atabay, “Bunun bunca zaman sonra dile getirilmesi ve kamuoyuna sunuş şekli şovdur. Devlette bir devamlılık vardır. Bizden önceki borç neyle yapıldıysa yapılsın, ‘Hayır biz bunu ödemiyoruz’ diyemeyiz. Devamlılık esastır. Onların vermiş oldukları sürede veriliş süre ile iptal arasındaki imalatlarla ilgili ödemedir. Bu doğrudur ve biz de kendilerine ödeyecektik. Buradaki iş şov niteliğinde. Bir avukatın iyi bilmesi gerekirdi, yapmak istedikleri hacizler kamu yararına kullanılan bir takım malzemelerin, araç gereçlerin haczini yapma yoluna gitmiştir. Bu kamu hizmetine tahsis edilmiş olan malların 5393 sayılı kanunla haciz edilemeyeceği çok açıktır ama bunu biliyorlar ve şov amaçlı şu aralar yerel seçimlerle ilgili konuların geldiği bu süreçte belediye yönetimini ve şahsımı karalamaya yönelik hareketler. Bu kanun ortada açıkken bu arkadaş şov yapmıştır. Bu bizim güncel çalışma tempomuzda yer alabileceğimiz bir şey değil” diye konuştu.

“İMAR BARIŞI’NA BAŞVURURLARSA ALACAKLARI ZATEN OLAMAZ”

Firmanın İmar Barışı’na başvurduğunda bu tür bir haciz ya da alacağının kalmayacağının firma avukatı ve yetkililerce bilinmesine rağmen bu tür bir olayın şov olarak sunulduğunu belirten Başkan Atabay, “Ben geldiğimde o vardı, benden önceki de ona biniyordu, ben de ona bindim. Önemli olan kamunun kaynaklarını iyi kullanmak lazım. Belediye adına borç var mı, vardır. Bizim de bahse konu şirkete kestiğimiz bir sürü cezalar var. Üstelik bu bir borçtur, ödenmesi gerekiyorsa ödenecekti. Şu an İmar Barışı var, Danıştay’ın kararı var, açtığımız davada ruhsat iptalinin doğru olduğunu Danıştay teyit ederek ortaya koydu. Biz bunun için yıkım ihalesine çıktık ama İmar Barışı çıkınca durduk. Biz gelişmelere göre hareket edeceğiz. İmar Barışı haktır ve onlar da bu barışa müracaat edeceklerdir. Hem İmar Barışı’na başvuracaksınız, hem de zarar davasını alacaksınız, burada zaten çelişki var. Bu İmar Barışı’na başvururlarsa zaten onların bir kaybı olmayacak. Barışa müracaat ettiğinizde, ‘Belediye bizim ruhsatımızı iptal etti’ diye iddialarınız ortadan kalkıyor. Siz buna başvuracaksanız neden şov yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“PARAYI ÖDERSEK ESKİ YÖNETİMDEN RÜCU EDERİZ”

“Ola ki biz parayı ödedik, döneceğiz diğer tarafa eski yönetimden biz bunu rücu edeceğiz” diyen Atabay, şunları kaydetti: “Yanlışı yapan öder. Bu kamunun parası ve biz bunu rücu ederiz. Ortada bir borç vardır; bunun ödenmesi gerekiyor mudur evet ama İmar Barışı’na da sokulduğuna göre bunun ödenmesi gerekmiyordur. Çünkü ortada bir zarar kalmıyor. Bunun ortaya getiriliş ve haciz koyma şekliyle belediye kanununa göre kamu mallarına haciz konulamayacağının bilinmesine rağmen bunun sunuş şeklinin niçin yapıldığını, kimler tarafından yapıldığını Didim kamuoyu biliyor. Şu an ortam müsait, Türkiye bir seçim mahalline girdi. Bunu Didim kamuoyu kendi vicdanlarında değerlendirilecektir.”

 “KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAK”

Haciz işlemini başlatan kamu çalışanları için hukuki süreç başlatacaklarını belirten Atabay, “Esas olan şu. Bu işlemin yapılamayacağını biliyorlar ve bunu yapan diğer kamu çalışanları hakkında Pazartesi günü hukukçularımız gerekli işlemleri başlatacaklar. Kamunun hakkını bizler koruyacağız” şeklinde konuştu.

“GAYRİ CİDDİ DURUM”

Müvekkil ile avukatın arasında yaşanan son tartışmaları değerlendiren Atabay, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu müvekkili basın aracılığıyla söylemesi de çok enteresan. Avukat müvekkili adına iş yapıyor, sonra da ‘fos çıktı’ diye açıklama yapıyor. Kendi aralarında bir şey ama içeriğini bilmiyorum. Konunun tutuş şekliyle gayri ciddi olduğunu gösteriyor.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık
KÜRŞAT ENGİN ÖZCAN