Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde


  • 13 Nisan 2018, Cuma 11:36
VehbiAKŞİT

Vehbi AKŞİT

Mirac Kandili ve Evrensel Prensipleri 

Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan-ı Şerif ayının müjdecilerini idrak ediyoruz. Regaib gecesinden sonra, Recep ayının 27. Gecesinde idrak edeceğimiz Mirac; âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)'in, Yüce Allah'ın yüksek huzuruna kabul edildiği, ilâhî sırların kendisine gösterildiği mübarek bir gecedir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.)'in en büyük mucizelerinden biri olan Mirac, Cenâb-ı Hakk'ın, hiçbir insana vermediği, sadece kutlu elçisi Hz. Muhammed (s.a.s.)'e lütfettiği büyük bir ihsanıdır. 

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.), hicretten bir yıl kadar önce bir gece vakti, Cebrâil (a.s.) tarafından, Mekke-i Mükerreme'deki Mescid-i Haram'dan alınıp, Kudüs'teki Mescid-i Aksâ'ya götürülmüş, oradan da Yüce Allah'ın katına yükseltilmiştir. Bu kutlu yolculuğun "İsrâ" adı verilen bölümü Kur'an-ı Kerim'de şöyle anlatılmaktadır: 

"Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini mübârek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah'ın şânı yücedir. O, gerçekten işitendir, görendir." (İsrâ,17/1) 

Hz. Peygamber (s.a.s.) Mirac'tan Yüce Allah'ın lütuf ve ikramları olan birtakım hediyelerle dönmüştür. Bunlar; beş vakit namaz, iman esaslarını ifade eden ve mü'minlerin sorumlulukları hafifleten Bakara suresinin "Amenerrasûlü" diye anılan son iki ayeti, Allah'a şirk koşmayan mü'minlerin günahlarının bağışlanacağı müjdesi. (Nisâ, 4/ 48) 

Cenab-ı Allah, Mirac'ta ayrıca Hz. Peygamber (s.a.s)'e, insanın yaşama hakkını, şeref ve haysiyetini korumayı, toplumun huzur ve güvenini sağlamayı amaçlayan on iki emir vahyetmiştir. Bu gece bu emirleri okuyup, kendimizi bir hesaba çekmeliyiz. Acaba bu emirlerin neresindeyiz? Bütün insanlığın dünya ve ahiret mutluluğu için gönderilen bu evrensel prensipler, Kur'an-ı Kerim'de şöyle belirtilmiştir:

1. "Rabbin, başkasına kulluk etmemenizi, sadece kendisine kulluk etmenizi emretti." (İsrâ, 17/ 23) 

2. "Ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine 'of!' bile deme; onları azarlama, ikisine de güzel söz söyle. Onları esirgeyerek alçakgönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: 'Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara (öyle) rahmet et!' diyerek dua et." (İsrâ, 17/23-24) 

3. "Bir de akrabaya, yoksula, yolcuya hakkını ver. Gereksiz yere de saçıp savurma. Zira böylesine saçıp savuranlar şeytanların dostlarıdırlar. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür." (İsrâ, 17/26-27) 

4. "Eli sıkı olma; büsbütün eli açık da olma. Sonra kınanır, (kaybettiklerinin) hasretini çeker durursun." (İsrâ, /17/29) 

5. "Geçim endişesi ile çocuklarınızın canına kıymayın. Biz, onların da sizin de rızkınızı veririz. Onları öldürmek gerçekten büyük bir suçtur." (İsrâ, 17/31) 

6. "Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir yoldur." (İsrâ, 17/32) 

7. "Allah'ın muhterem kıldığı cana kıymayın. " (İsrâ, 17/33) 

8. "Yetimin malına yaklaşmayın, rüşdüne erinceye kadar, ancak en güzel bir niyetle yaklaşın." (İsrâ, 17/34) 

9. "Verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü verilen söz, sorumluluğu gerektirir." (İsrâ,17/34) 

10. "Ölçtüğünüz zaman tastamam ölçün ve doğru terazi ile tartın. Bu hem daha iyidir hem de neticesi bakımından daha güzeldir. " (İsrâ, 17/35) 

11. "Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur." (İsrâ, 17/36) 

12. "Yeryüzünde böbürlenerek dolaşma. Çünkü sen (ağırlık ve azametinle) ne yeri yarabilir ne de dağlarla ululuk yarışına girebilirsin." (İsrâ, 17/37) 

"Bütün bu sayılanların kötü olanları, Rabbinin nezdinde sevimsizdir. İşte bunlar, Rabbinin sana vahyettiği hikmetlerdir. "(İsrâ, 17/38-39) 

Bu mübarek Mirac gecesinde çokça Kur'an okumalı, dua edilmeli, Peygamber Efendimiz (s.a.s.)'e salâtü selâm getirmeli, tevbe ve istiğfar ederek günahlardan arınmaya çalışılmalıdır. Namazın Mirac gecesinde farz kılındığının idraki içinde olarak, kaza ve nafile namazlarla gece ihya edilmelidir. Özellikle Peygamber Efendimize Mirac gecesi verilen Bakara Suresinin son iki ayeti ile İsrâ Suresinin 23-39. ayetlerinin manası üzerinde tefekkür etmeli, ahlâkî değerlerin tekâmülü için gerekli olan bu evrensel prensipler çerçevesinde hayatımızı gözden geçirmeliyiz. 

Bu vesileyle, 13 Nisan Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece idrak edeceğimiz mübarek Mirac kandilinizi tebrik eder; bu kutlu gecenin ilimize, ülkemize ve tüm İslam âlemine huzur, barış ve mutluluk getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ederim.
 


 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
Nazilli Belediyesi Tanıtım
yukarı çık