Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde


  • 06 Ekim 2017, Cuma 8:32
Ümmet Akın

Ümmet Akın

Yaşlı ve Aile Merkezi

Germencik’te Alzheimer Hasta ve Hasta Yakını Buluşma merkezi açacağımızı daha önceki bir makalemde belirtmiştim. Bunun yanı sıra “Yaşlı ve Aile Buluşma Merkezi” açılacaktır.

 

Yaşlı ve Aile Merkezinde birçok hizmet aynı anda verilecektir. Yaşlılığa özel ve aileye genel hizmetler olarak tasarladığımız bu merkezde psikososyal danışmanlıktan komşuluk ilişkilerine, sağlık danışmanlığından emeklilik hizmetlerine kadar çeşitli hizmetlerden oluşan bir hizmet paketini vatandaşıma sunacağız. Yaşlı ve Aile Merkezi genç ve yaşlı kuşakları ve sorunları arasındaki bağlantıları dikkate alan çözümler üretecektir. Kadınları istihdam edeceğiz ve genç kadınlara eğitim kursları vereceğiz. Yaşlısına bakan kadınlar için bakım kursları da burada verilecektir. Şu anda burada sunacağımız hizmetleri ve bunun için gereken personel ve tesisle ilgili fizibilite çalışmalarını sürdürüyoruz.

 

Burada yaşlılar ve gençler buluşacak, birlikte kahvaltı yapıp, yemek pişirecektir. Kahvaltı ve yemek, kuşaklar arası ilişkilerin perçinlenmesi ve gelişmesi için iyi birer vesile teşkil edecektir. Eğlence günleri, sanat ve kültür, okuma günleri gibi çeşitli sosyokültürel faaliyetlere de yer verilecektir.

 

Birçok aile ve yaşlı, bir sorunla karşılaştığında, bu sorunu nasıl çözeceğini, nereye başvuracağını ve başvurusunu nasıl yapacağını bilmemektedir veya bunların üstesinden gelme konusunda sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu yüzden özel ekibimizle bu tür sorunların çözümünü de bu merkez aracılığıyla çözeceğiz.

 

Yaşlıların çoğu gününü evinde geçirmektedir. Prensipte bunda bir sakınca yoktur, eğer can sıkıntısı çekmiyorsa. Fakat araştırmalar yaşlıların da hayattan beklentileri olduğunu, günlük yaşamına renk katacak faaliyetlere iştirak etmek istediklerini göstermektedir. Yaşıtlarıyla buluşmak, yeni insanlar tanımak, zamanla doğal sebeplerden dolayı ilişkilerine yenilerini eklemek isteyen yaşlılara da bu olanak sunulacaktır.

 

Bir sağlık ekibi de burada düzenli aralıklarla merkezi ziyaret eden yaşlıların sağlık kontrolünü yapacak, bir diş hekimi diş ve ağız sağlığıyla ilgili rutin kontrolleri gerçekleştirecektir. Olşası sağlık sorunlarında ise yaşlılar ve aileler uygun sağlık merkezilerine yönlendirilecektir.

 

Büyük önem verdiğimiz bir konu ise gönüllü çalışan ekibimizdir. Orta yaşlı ve yaşlılar arasında vaktini anlamlı şekilde değerlendirmek isteyenlere bu imkanı sunacağız. Birçok yaşlımız evden çıkmak istese de bunu başaramayacak durumdadır. Her ne kadar aileleri onlarla ilgilense de, arada sırada başka bir insanı görmek, hayatından bir şeyleri paylaşmak her insanın ihtiyacı olduğu gibi bu yaşlıların da ihtiyacıdır. Gönüllü ekibimizle bu yaşlıları evlerinde ziyaret edeceğiz, yalnız yaşayanlara ev işlerinde yardımcı olacağız veya sadece sohbet ederek onların yaşamına bir parça renk ve anlam katmaya çalışacağız. Böylece hem yaşlılar hem de gönüllü çalışanlar açısından anlamlı bir hizmeti daha hayata geçireceğimize inanıyoruz.

 

Burasını Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü öğrencilerinin staj yeri olarak da kullanacağız. Geleceğin gerontologları ilk tecrübelerini burada yapacaklar. Hem öğrenecekler hem de yaşlılara ve ailelerine hizmet verecekler.

 

Gerontoloji alanındaki 25 yıllık bilgi ve tecrübesini, karşılıksız olarak Germencikli vatandaşımızın hizmetine sunan Prof. Dr. İsmail Tufan’ın şöyle diyor. “Biz mezardaki en bilgili adam olmanın peşinde değiliz. Bilgimizi halkımızla paylaşmaktan huzur ve mutluluk duymaktayız. Germencikli vatandaşlarımız da bizim bilgi ve tecrübenizden memnun kalır ve bizden gönüllü hizmeti talep ederse, buna ömrümüz yettiği sürece hazırız. Paylaşmak her zaman paylaşılanı çoğaltır. Biz de halkımıza sevgimizi ve saygımızı bilgimizi paylaşarak gösterirken, bundan büyük bir manevi zenginlik elde ediyoruz. Bütün beklentimiz bundan ibarettir ve Germencikli vatandaşlarımıza bu fırsatı bize tanıdıkları için onlara şükran borçluyuz. ”

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Cumhurbaşkanı kim olmalı?

NAMAZ VAKİTLERİ
özge
yukarı çık