Garpark
UĞUR SOĞUTMA

Son dakika haberleri Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

  • Dolar 3.4946
  • Euro 3.9120
  • GR ALTIN 140.57
  • ÇEYREK 233.24

  • 14 Haziran 2017, Çarşamba 8:22
 MURAT AYVAZ

MURAT AYVAZ

KATAR KRİZİ

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır, Yemen ve Libya gibi körfez ülkelerinin, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesip, Suudi Arabistan’ın ülkenin tek kara sınırını kapatmasıyla başlayan ambargo devam ediyor. 
Katar’ın 2 buçuk milyona yakın nüfusunun yaklaşık 300 binini Katarlı yerli halk oluşturmaktadır. Coğrafi konumuna baktığımızda ise, Basra körfezinde bulunan ve tek kara sınırını Suudi Arabistan ile paylaşan bir yarım ada. 
Yüz ölçüm olarak yaklaşık İzmir büyüklüğündeki bu ülke, sahip olduğu petrol ve doğalgaz gibi kaynakları kullanarak dünya siyasetinde önemli bir yer sahibi olmak için bankalar satın almakta, düşünce kuruluşlarını ve futbol kulüplerini desteklemekte, birçok ülkenin kaderinde etkili olabilecek İslami kökenli yapıları (Hamas, Müslüman kardeşler vb.) finanse etmektedir. Bahsedilen bu yapılar, bulundukları ülkelerde demokratik İslami bir düzen kurulmasını amaçlıyor görünmekte. Düşünce kuruluşları anlamında baktığımızda, Katar geçmiş yıllarda ABD’de Obama yönetimine yakınlığıyla bilinen düşünce kuruluşu Brookings’e sadece 2012’de 2,5 milyon dolarlık bağış yaptı (http://www.kafkassam.com/turkiye-katardan-vurulur-mu-kim-neden-vurur.html).
1996’da 100 ülkede izlenebilen El Cezire televizyonunu kuran Katar bu Tv sayesinde dünyada iyi tanınır bir konuma geldi. Bunun yanında dünyanın en önemli futbol kulüplerinden olan Barcelona’ya sponsorluk yapmakta ve 2022 Dünya kupasının ülkede düzenlenecek olması ile daha da avantajlı bir konuma geçme çabasındadır.
Katar, doğal gaz üretiminde ABD ve Rusya’nın rakibi durumunda. Dünyanın en zengin ülkeleri arasında olması, sahip olduğu doğal kaynaklar ve siyasi arenada üstünlük kurma çabaları ABD ve diğer körfez ülkelerini pek memnun etmemişe benziyor. Bunun yanında Katar’ın kendi devlet politikası gereği bazı İslami grupları finanse ederek diğer devletlerin iç işlerine karışıyor olması iddiasını savunan ülkeler Katar’ı yıldırmak için açık bir ambargo uygulamaya başladılar. 
Bu konu üzerine yazan, çizen ve bölge uzmanları olan kişileri dinlediğimizde; Katar krizinde ABD, İran, Suudi Arabistan, Türkiye, Çin, İsrail ve Rusya gibi birçok aktörün devrede olduğu söylenmekte (http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/cemil-ertem/ operasyon-korfez-den-pasifik-e-2464631  /  http://www. kafkassam.com/korfez-krizinde-abdnin-rolu-ve-irani-kim-vurdu.html).
Katar Krizi İle İlgili İddialar;
1)    ABD’nin İran’ın etki alanını azaltmak istemesi, 
2)    ABD; Çin’in İran ile stratejik bir ortaklık kurarak Avrasya ekonomik koridorları oluşturma planlarını engellemek ve sonuçta Avrupa sermayesinin İran pazarını ve petrol imtiyazlarını ele geçirerek uluslararası platformlarda Amerika’nın bileğini bükmesini önlemek (http://www.kafkassam.com/korfez-krizinde-abdnin-rolu-ve-irani-kim-vurdu.html). Kısaca ABD ve AB üstünlük mücadelesi,
3)    1973 petrol kriziyle birlikte geliştirilen petro-dolar kurgusunu hem iktisadi hem de siyasi olarak yenilemek ve bölgede yeni bir ekonomik-siyasi düzen oluşturmak (http://www. milliyet.com.tr/yazarlar/cemil-ertem/operasyon-korfez-den-pasifik-e-2464631). Kısaca, petrol satışının yalnızca dolar üzerinden yapılması,
4)    Çin’in “tek kuşak-tek yol” projesinin yenidünya ticaret düzenini eski egemenlerinin elinden alması (http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/cemil-ertem/operasyon-korfez-den-pasifik-e-2464631).
5)    Oyun kurucu devletler istedikleri coğrafyada istedikleri şekilde hareket etmek, güvenliklerini sağlamak, mizanseni kendi çıkarları doğrultusunda yazmak için terör örgütlerini kullandılar. Ancak artık bu örgütlerin kimlikleri, kimler tarafından desteklenip finanse edildikleri, asıl amaçları ortaya çıktı. Bu yüzden artık bizzat devletlerin kendilerini soğuk veya sıcak savaş yöntemleri ile saf dışı bırakmak istiyorlar.
Son olarak BM, “Suudi Arabistan’ın terör örgütleri listesi bizi bağlamaz” dedi. Türkiye, Pakistan ve İran, Katar’a gıda ve askeri yardım yapıyor. Kuveyt, krizin diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini beyan etti. ABD, arabuluculuk yapabileceğini söyledi, Katar bunu reddetti. 
LA GAİBE İLLALLAH.
Analize devam edeceğiz…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Öz Ege
yukarı çık