HAKAN ÇAĞLAR ERÜRKER

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde


  • 06 Ekim 2017, Cuma 8:51
MuratAYVAZ

Murat AYVAZ

ABDURRAHİM KARAKOÇ

“Gölgesinde otur amma
Yaprak senden incinmesin
Temizlen de gir mezara
Toprak senden incinmesin”
Şair/ Yazar/ Gazeteci Abdurrahim Karakoç, 7 Nisan 1932 tarihinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine bağlı Ekinözü köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren şiire ilgi duydu. 
1958 yılından itibaren yazdığı şiirlerini 1964 yılında 'Hasan'a Mektuplar' ismi altında kitap olarak bastırdı. Bu, onun ilk şiir kitabı olacak, Türk edebiyat çevrelerinde ve Halk arasında büyük yankı uyandıracaktı. 
1958 yılında memuriyete girdi ve 1981 yılında emekli oldu. 1985 yılından sonra gazetecilik yaptı. 
Bir ara siyasete girdi ve daha sonra ayrıldı. Bir röportajda, dâhil olduğu hareketten niçin ayrıldığı sorulduğunda:”Allah rızası için girmiştim, Allah rızası için ayrıldım” dedi.
Abdurrahim Karakoç, şiirlerindeki eleştirileri sebebiyle 30'a yakın kez mahkemeye verilmiş ve hepsinden de avukat tutmadan beraat etmiştir. 
Şiirlerindeki temel unsurun “insan” olması sebebiyle; insan’a dair hemen her ne varsa Karakoç şiirinde bulmak mümkündür. Üstad; Aşk, geçim sıkıntısı, siyasete ve siyasilere eleştiriler, yolsuzluk, rüşvet, İslam ve Türklük, hiciv, gençlik, modern hayat, ülkü… gibi insan ve topluma dair birçok konuyu işlemiştir. Hangi konuya değinmişse her zaman ve mekânda “Hak” tarafında olmuştur. Hiçbir siyasi, ideolojik veya maddi kaygı gütmemiş ve bu anlamda elinde güç bulunduranlardan çekinmemiş, kalemini bir kılıç nispetinde kullanarak toplumda ve kamuda gördüğü her türlü çarpıklığı, haksızlığı, adaletsizliği yılmadan yazmıştır. Karakoç; Türk milleti ve devletinin her devirde ihtiyacı olan, Hz. Ömer adaleti keskinliğinde hiçbir müşahede veya karşılık beklemeden mücadelesini verebilmiş az sayıda inanmış dava ve gönül adamlarımızdan olarak tarihte yerini en şerefli ve kıymetli bir halde almıştır. 
Kur’an-ın emrettiği ölçüde yaşamaya çalışmış Karakoç: mal mülk biriktirmemiş, faize bulaşmamış(kredi kartı dahi kullanmamış), Allah rızası için girdiği siyasetten Allah rızası için çıkmış, milletin- ümmeti muhammedin nasiplenebileceği, istifade edebileceği evlatlar yetiştirmiş, Müslüman- Türk insanının modern yaşam ve kapitalist, küresel sistem karşısında nasıl konumlanıp nasıl bir var olma mücadelesi verebileceğine dair emsal olmuştur.
2012 yılında enfeksiyon rahatsızlığı sebebiyle bir süre Konya'da tedavi görmüş, 7 Haziran 2012 tarihinde, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesindeyken öteki aleme göçmüştür.
Eserleri:
Hasan'a Mektuplar (1965)   El Kulakta (1969)   Vur Emri (1973)   Kan Yazısı (1978) 
Suları Islatamadım (1983)   Beşinci Mevsim (1985)   Dosta Doğru(1994)   Akıl Karaya Vurdu (1994) 
Yasaklı Rüyalar (2000)   Gökçekimi (2000)   Gerdanlık-I (2000)   Gerdanlık-II (2002)                   Gerdanlık-III (2005)   Parmak İzi (2002)   Düşünce Yazıları, Çobandan Mektuplar(Deneme)

“RABBİMİZ, MEKÂNINI CENNET MAKAMINI ALİİ EYLESİN”. (Ruhuna Fatiha).


 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
Nazilli Belediyesi Tanıtım
yukarı çık