Garpark
UĞUR SOĞUTMA

Son dakika haberleri Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

  • Dolar 3.4946
  • Euro 3.9120
  • GR ALTIN 140.57
  • ÇEYREK 233.24

  • 15 Şubat 2017, Çarşamba 11:55
MEHMET GEBENÇ

MEHMET GEBENÇ

NARSİZM  VE AYVAİZM


Malumunuz tıpta NARSİZM diye bir hastalık vardır. Bu hastalık NAR yiyen veya NAR’ı çok seven anlamında değildir. NARSİZM hastalığı olan çok kişi bunun farkında bile değildir. NARSİZM hastalığı olan kişi;

            -Öncelikle sadece kendisini düşünür ve kendi ekseni etrafında döner.

            -Kendi ekseni etrafında dönerken kendi dışındakilerin de aynı eksen etrafında dönmesini ister.

            - Kendi dışındaki insanların imkanları veya imkansızlıkları onu ilgilendirmez.

            - Kendi kafasında ve Narsist Dünyasında belirlediği planlara programlara herkesin uymasını ister ve bekler.

            - Doğru veya yanlış kurgulandığı plan ve programları gerçekleştirmek için her türlü oyunu ve programı icra eder.

            - Kendisinin ve kendi yükünü çeken insanların değil; dışarıdaki bilir, bilmez insanların laflarından , davranışlarından hemen etkilenir.

            - Narsist insanlar yapıları gereği hem kendi yüklerini hem de başkalarının (hele yakınlarının) yüklerini taşımak istemezler.

            - Narsistler önce kendilerine sonra da etraflarına yük olma eğilimindedirler. Varlıklarını başkaları ile yokluklarını yakınları ile paylaşma taraftarıdırlar.

            - Var zamanlarında yakınlarını aramazlar, onların dertlerine ortak olamazlar. Yok zamanlarında yakınlarının onların dertlerini yüklenmelerini arzularlar. Yakınlarının veya kendi dışındaki insanların durumları onları hiç ilgilendirmez. Narsist düşünceyle ürettiklerine herkesin uymasını isterler.

            - Ya yorganı uzatmadan ayaklarını uzatırlar, ya da yorgan uzun iken ayaklarını uzatmazlar.

            - Narsistler için önemli olan lüzumlu veya lüzumsuz gündem oluşturmaktır. Sonuca ulaşmak, sonuca sağlam ve sağlıklı yollarla ulaşmak onlar için önemli değildir.

            - Eşi veya beyi kapıdan içeri girerken elindeki eşyaları alıp yükünü hafifleteyim diye düşünmezler. Soru yağmuruna tutarlar.

            - Narsistler hem kendileri ile hem de etrafı ile uyum sağlamakta zorlanırlar. Ani kararlar alırlar. İstişareye önem vermezler. Hesap, kitap yapmazlar. Narsist kişiler kredi kartı borcu takibine daha çok düşerler. Ani kararla kredi ile ev alırlar, borcu ödeyemezler. Dara düşerek kendine zarar verirler.

            - Narsistlerin hayat çizgileri çok zikzaklı olduğu için RENKLİ SİMA imajı oluştururlar. Ancak zikzaklardan dolayı İSTİKRARI ve KARİZMAYI yakalayamazlar.

            - Narsistler kendilerinin değil başkalarının çalışmalarını sabır(!) ile seyrederler. Onlara destek olmayı düşünmezler. Sonuç güzel olursa güzellikten paylarını isterler. Sonuç iyi olmazsa veya bekledikleri gibi olmazsa isyan ederler. Kendilerinin yapamadıklarını başkalarından isterler.

            Narsistler ancak ayağı yere basan, gerçeklerle ters düşmeyen, kendilerinden başka insanların da onayladıkları, benimsedikleri planlarında ancak ÇALIŞMAK ve SABIR ile başarılı olabilirler.

            Narsistlerin artı ve eksilerini etrafındaki insanlarda görebilirsiniz. Narsistler ancak Ayet ve Hadis-i Şeriflere göre davranma kabiliyeti kazandıklarında hem kendileri hem de etrafı ile uyumlu hale gelebilirler.

            Etrafınıza dikkatlice bakınız. Ailenin ilk çocukları ailenin ilk baştaki darlık ve sıkıntılı dönemlerini birlikte yaşadığı için aile içi dengeleri daha göz önünde tutar. Sonraki çocuklar hatta 3. kuşak daha mirasyedi(!) davranırlar. Çünkü hayatın çilesini çekmemişlerdir. Kendilerine BAĞ-BAHÇE satmaya gelenlere tecrübeli yaşlılar;  Evladım miras mı? Kaldı. Kendin mi? Kazandın diye sorarlarmış. Miras kaldı diyenlerle pazarlığa otururlarmış. Çünkü MİRASYEDİLER BAĞIN-BAHÇENİN kıymetini bilmezlermiş.

            Narsistler sonunda Ayvaist olurlar. Çünkü hep kendini düşünen, etrafındakileri ve şartları zorlayan Narsistler eninde sonunda AYVA’yı YERLERMİŞ ve AYVAİST olurlarmış. Narsizmin vardığı son nokta Ayvaizm imiş. Onlar çıkmışlar KEREVİZİNE biz çıkalım ISPANAĞINA. Sollucakla inceyiz.

                        İnternetten “Narsist kişilik bozuklukları” yazarak daha geniş bilgi edinebilirsiniz. NARSİSTİK yönleriniz varsa vazgeçiniz. Çünkü NARSİZİM den sonra AYVAİZM geliyor. Ve Nardan sonra Ayvayı yiyorsunuz NARSİSTLER hem kendilerini hemde etrafındekileri maddi ve manevi yönlerden yorarlar. Az giderler uz giderler bir arpa boyu yol giderler. Bir ömrü telef ederler. s


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Zafer Ortaokulu
yukarı çık