NUMUNE TEK

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde


  • 12 Ocak 2018, Cuma 10:00
Hüseyin BarışÖZSOY

Hüseyin Barış ÖZSOY

KURAN EVRENİ NEREDEN BİLİYOR?

Samanyolu'nda yer alan Betelgeuse, mavi dev Rigel'den (Beta Orionis) sonra Avcı Takımyıldızı'nın en parlak ikinci yıldızıdır. Yıldızın bizden uzaklığı 425 ışık yılıdır ve çapının yaklaşık 2,8 astronomik birim (AU) olduğu, yani Güneş'in çapının 600 katı olduğu hesaplanmıştır. Betelgeuse o kadar büyüktür ki, Güneş'in yerine konulacak olsaydı, yıldızın dış atmosferi Güneş Sistemi'nin beşinci gezegeni olan Jüpiter'in yörüngesini içine alırdı. Merkür, Venüs, Dünya ve Mars ise yıldızın içinde kalırlardı. Betelgeuse hidrojen yakıtını tüketmek üzere olan ileri derecede yaşlanmış yani ölmek üzere olan  bir yıldızdır.Sonuçta Betelgeuse yakıtını tamamen tükettiğinde kendi üzerine çökecek, ardından bir süpernova gibi patlayarak  son derece küçük ve yoğun bir nötron yıldızına dolayısıyla sonuçta bir kara deliğe dönüşecektir.

Hayır, yıldızların çöktüğü yere (karadeliğe) yemin ederim. Şayet bilirseniz, bu azim (büyük) bir yemindir. [VAKIA(56)/75-76] 

Büyük patlama teorisi, yaklaşık 13.8 milyar yıl önce evrenin tek ve belirsiz bir hacme sahip bir noktadan (tekillikten) hızla genişleyerek bugünkü halini aldığını söyler.

İlk andan itibaren evren bu tekil yoğunluktan genişlemeye başlamış, hızla devam eden genişme sürecinde zamanla atom çekirdeklerinin (hidrojen, helyum ve çok az lityum) oluşabileceği kadar düşük yoğunluk ve sıcaklığa ulaşmış, yeterince genişledikten sonra ise bu hidrojen ve helyum gazlarının kütleçekimsel etkilerle kendi üzerlerine çökmeye başlaması sonucu ilk yıldızlar ve galaksiler oluşmuştur.

"İnkar edenler bilmezler mi ki göklerle yer bitişik idi. Biz onları ayırdık" [ENBİYA (21)/30]

Edwin Hubble, 1929 senesinde uzak galaksilerden gelen ışığı incelerken beklenmedik bir veri elde etti. Tayf çizgilerinde nispi kırmızıya kayma gözlemlemişti Hubble. Bu kozmik kırmızıya kayma (red shift) kabaca bizlere galaksilerin birbirlerinden uzaklaştığını anlatıyordu. Bu veriden yola çıkarak ‘’Evren Genişliyor’’ sonucuna varıldı.

Bir de göğe bakın! Biz onu kuvvetle bina ettik ve şüphe yok ki Biz onu genişletmeye de malikiz. [ZARİYAT (51)/47]

Galaksimizin şeklinin hiçbir özel yanı yok.Evrenin bizim köşemizden kolaylıkla gözlemleyebildiğimiz diğer yıldız kümelerine baktığımızda bazılarının yuvarlak ya da yumurta biçimli olduğunu görüyoruz.Fakat galaksilerin üçte ikisinden fazlası ”disk” ya da yıldızların devasa bir plağın yüzeyinde hareket edercesine düz yörüngelere sahip olduğu galaksiler şeklinde.Neredeyse tüm disk galaksiler bizimkine biraz benziyor.Onlarda da yıldızlar bir araya gelerek sarmal kollar oluşturuyor.

'Sarmal yollar ve yörüngeler' sahibi Göğe andolsun! [ZARİYAT (51)/7]

”Evren bir bütün olarak ya genişliyor ya da daralıyordur aynı büyüklükte kalamaz ”teorisini ortaya koyan Einstein’den sonra 1998’de iki ayrı ünlü astrofizikçi ekibi şaşırtıcı bir duyuruda bulundu: evrenin genişlemesi hızlanıyordu. Normal madde ve enerji evrenin bu şekilde davranmasına yol açmazdı. Bu “karanlık enerji” olarak ifade edilen yeni bir enerji türünün varlığını haber veriyordu. Karanlık enerji evreni genişletiyordu. Karanlık enerjinin varlığı, evrendeki şeylerin miktarının onun nihai kaderini belirlemeyeceğini gösteriyordu. Tersine evreni bu karanlık enerji kontrol ediyor, onun genişlemesini sürekli hızlandırıyordu. Bu karanlık enerjinin evreni yok edeceği düşünülüyor. Ayrıca farklı bir teoriye göre karanlık enerji Samanyolu galaksisini parçalayıp içindeki yıldızları savuracak, sonra da karanlık enerjinin çekim gücü Güneş’in Dünya üzerindeki çekim gücünden fazla olduğu için güneş sistemi bozulacak, Dünya patlayacak, evrenin patlamasından hemen önce de atomlar parçalanacaktır. 

"Kıyamet Günü ne zamanmış" diye soruyor.
O zaman ki, göz 'kamaşıp-kayar'.Ay kararır.Güneş ve Ay birleşir. [KIYAMET(75)/6-9]

Yıldızlar 'söndürüldüğü' zaman!
Gök, 'çatlayıp- yarıldığı' zaman! [MÜRSELAT(77)/8-9]

Güneş, 'körleştirildiği' zaman!
Yıldızlar, 'söndürüldüğü' zaman!
Dağlar, 'yürütüldüğü' zaman! [TEKVİR (81)/1-3]

Denizler, 'kaynatıldığı' zaman'
Nefisler, 'birleştiği'(eşleştiği) zaman! [TEKVİR (81)/6-7]

Gök, 'soyulup-söküldüğü' zaman! [TEKVİR (81)/11]

Gök, 'çatlayıp-yarıldığı' zaman! Gezegenler, 'dağılıp-saçıldığı' zaman!
Denizler, 'kaynatıldığı' zaman! [İNFİTAR (82)/1-3]

Kuran evreni, bırakın teleskobu bir mikroskobun bile olmadığı bir zamanda bilimadamları kadar açık ve net olarak nasıl biliyor? Aynı şeyleri söylüyorlar ama farklı sebeplere dayandırıyorlar. Kuran da bilimadamlarıda büyük patlamayla evren yaratıldı diyor. Bu patlamanın sebebi olarak Kuran Allah'ı sebep gösteriyor bilimadamlarıysa sebebi bilmiyorlar. En nihayetinde bir hiçten geliyor. Hiç birşeyin olmadığı bir yerde bir patlama oluyor ve madde açığa çıkıyor. O hiçi patlatan ne(kim)?

Ey cin ve insan toplulukları, eğer göklerin ve Arz'ın sınırlarından, nüfuz etmeye(aşıp-geçmeye) güç yetirebilirseniz, yapın! Nüfuz edemezsiniz, ancak bir 'sultan'(üstün bir güç)müstesna. [RAHMAN (55)/33]

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
Nazilli Belediyesi Tanıtım
yukarı çık