Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde


  • 07 Şubat 2018, Çarşamba 9:33
Hüseyin BarışÖZSOY

Hüseyin Barış ÖZSOY

BOMBACI MÜLAYİM

Rahmetli Kemal Sunal’ın Korkusuz Korkak filmini seyretmeyenimiz yoktur herhalde. Doktorun raporları karıştırmasıyla sayılı ömrü kaldığını öğrenen Mülayim Sert, bombalarla oyun oynayan, kabadayılara silah çeken, en sonunda da kendini öldürmesi için kiralık katil tutan bir psikopata dönüşür. Ama tabi bu psikopat Kemal Sunal olduğu için, hepimiz için sevimli bir psikopatın komik hikayesine dönüşür film. Bu filmi tekrar tekrar seyrederken sıkılmayıp, O’nun yaptığı tuhaflıklara güleriz. Hiç kimsede yadırgamaz yaptığı şeylerin acayipliğini. Tabi nihayetinde bir filmdir bu. İnsanları eğlendirmek için kurgulanmış, absürt bir hikayeye sahip, Kemal Sunal’ın muhteşem oyunculuğu ile klasikler arasına girmiş bir film.
  Çoğumuz bilir ki gerçek hayatta böyle absürtlükler olmaz. Elinde bomba ile mahalle arasında gezen bir adamı sevimli bulmamız mümkün değildir. Hepimiz böyle birinden korkar, uzak durur, hatta nefret ederiz. Değil mi?
 Dünyada her yıl dağıtılan Nobel Ödülleri, büyük sansasyon yaratan prestijli ve önemli adledilen ödüllerdir. Bu ödüller Alfred Nobel’in ölmeden önce yazdığı vasiyetine dayanır. Bu Vasiyet Şöyledir:
 Ardımdan bıraktığım gayrimenkulümün ve servetimin tamamı aşağıdaki şekilde dağıtılacak: Kapital emniyeti bir şekilde bir fonda toplanmalıdır. Bu fonunun faizi her yıl insanlık için en büyük katkıda bulunmuş kişilere dağıtılmalıdır. Bu faiz 5 ana bölüme ayrılmalı ve aşağıdaki şekilde tevzi edilmelidir : 
Bir bölüm, FİZİK sahasında en büyük keşfi yapan fizikçiye verilmelidir. 
Bir bölüm, KİMYA sahasında en büyük keşfi yapan kimyacı verilmelidir. 
Bir bölüm, FİZYOLOJİ ya da TIP sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. 
Bir bölüm, EDEBİYAT sahasında en büyük keşfi yapan kişiye verilmelidir. 
Bir bölüm, milletler arası BARIŞ ve KARDEŞLİK için en büyük çalışmayı yapan fizikçiye verilmelidir. 
Başta beş dalda verilen ödüllere 1968 yılında İsveç Bankası Alfred Nobel anısına bir de “İktisat ödülü” eklendi.. 
Fizik ve kimya konusundaki keşifler İsveç Bilim Konseyi’nce değerlendirilmelidir. Edebiyat ve Barış konusunda ödüller, Norveç Parlamentosu tarafından seçilen 5 kişilik bir komite (kurul) tarafından değerlendirilmelidir. 
En büyük ve kesin arzum, ödülleri adaylara dağıtılırken kesinlikle milliyet ayrımı gözetilmemesidir. En önemli ödülü alacak kişi bir İskandinavyalı da olabilir, olmayabilir de.”   27 KASIM 1895 Paris, Alfred Bernhard Nobel
  21 Ekim 1833’de Stockholmde doğan Alfred Nobel, 1842 de ailesiyle Rusya’ya taşındı. Babası İmmanuel Ruslara silah satan bir İsveçliydi. Silah tacirliği ile çok zengin olan babasının işleri daha sonra bozuldu ve iflas etti. 1859’da aile İsveç’e geri döndü. Alfred Nobel 4 dil biliyor sanata, şiire çok önem veriyordu. Ama o babasının işini devam ettirebilmek için kimya okudu. O dönemde yeni keşfedilen ama stabil davranmayıp birden bire patlayıveren “Nitro Gliserini” stabilleştirip onun daha kontrollü ve güvenli patlamasını sağlamayı kendine görev edindi ve bunun için çalışmaya başladı. Kendi labaratuarında yaptığı bu çalışmalarda meydana gelen patlamalarda, kardeşi dahil beş kişinin ölümüne sebep oldu. Ama vazgeçmeden çalışmalarına devam edip bugün hala kullanılan fünye teknolojisi ile nitro gliserini güvenli bir şekilde patlatmayı başardı. Hatta bu başarısını daha ileriye götürüp, ileride roket teknolojisinde kullanılacak olan kuru barutu ve dinamit ismini verdiği patlayıcıyı icat etti. Hayatı boyunca 350’ye yakın patente sahip olan Alfred Nobelin her bir icadı insanoğlunun yıkım gücünü üst noktalara taşırken, O’nuda çok ama çok zengin yaptı. 10 Aralık 1896’da öldüğünde gazeteler “ÖLÜM TACİRİ ÖLDÜ” manşetini atmışlardı.
I. Dünya Savaşı’nda ölen her 100 kişiden 14’ü, II. Dünya Savaşı’nda ölen her 100 kişiden 70’i, 1990’lardaki savaşlarda ölen 100 kişiden 90’ı sivildi.
1945-1992 yılları arasında gerçekleşen 149 savaşta 23 milyondan fazla insan öldü. Bunun yalnızca 3 milyonunu askerler oluşturdu. 
Dünyanın en kanlı savaşı olarak tabir edilen II. Dünya Savaşı’nda 40-50 milyon insan yaşamını yitirdi. 
Birinci Dünya Savaşı 50 milyon kişinin ölmesine, 90 milyon kişinin de sakat kalmasına yol açtı.
Son 10 yıldaki savaşlarda 2 milyon çocuk öldü. 6 milyon çocuk sakat kaldı. 12 milyon çocuk evsiz, 1 milyondan fazla çocuk öksüz veya yetim kaldı.
Körfez Savaşı’nda ABD müttefiki devletlerin, Irak-Kuveyt sınırına ve Basra kenti etrafına 1 milyon, Balkan Savaşları’nda da 64 ülkede 110 milyon patlamamış kara mayınının yerleştirildiği ve üzerine basacak insanları beklediği biliniyor.
  Yaptığı icatlarla bu ölüm istatistiğine tek tek katkı sağlayan Alfred Nobelin bu ölümlerden edindiği serveti, bugün her yıl dünyada barışa en çok katkı yapanlara onun adıyla ödül olarak veriliyor. Yani bazen gerçekler filmlerden daha absürt olabiliyor...


 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


NAMAZ VAKİTLERİ
Nazilli Belediyesi Tanıtım
yukarı çık