Sol Sabit
  • 01.01.2017
Erdoğan EKER

Erdoğan EKER

DÜNYA DÖNERDE, İNSANLAR DÖNMEZ Mİ?

SAYIN OKURLARIM… Nazilli Belediyespor kulüp başkanlığına seçilmem nedeniyle ve sporu siyaset üstü görmemden dolayı, köşe yazılarıma ve yorumlarıma devam etmeyi uygun görmüyorum. Bir müddet sizlerden uzak kalacağım. Hoşgörünüze sığınıyorum. Bu vesile ile hepinize yeni yılda sağlık ve huzur dolu günler, dilerim teşekkür ederim.

 

DÜNYA DÖNERDE, İNSANLAR DÖNMEZ Mİ?

Üzerinde yaşadığımız, dünya dönerde üzerinde yaşayan insanlar niye dönmesin.

İsterseniz şu son zamanlardaki dönüşlerine bir göz atalım. En son U dönüşünü Rusya Devlet Başkanı Putin yaptı. Ne dedi?

Geçen yıl Kasım ayında Türkiye tarafından düşürülen Rus uçağı için başbakan Ahmet Davutoğlu; “Rus uçağının düşürülmesine ben emir verdim” dedi. Milli Savunma Bakanı da; “Aynı durumda yeni bir uçağı da düşürürüz” deyince Rusya Devlet Başkanı Putin.

“Uçağımızın düşürülmesi, Türk hükümetinin düşmanca yaptığı bir harekettir. Türkiye bunun cezasını çekecektir. İlişkilerimiz eskisi gibi olmayacaktır. Demedi mi?

Son bir yıldır Rusya Türkiye ilişkilerindeki gerginliği hepimiz yaşadık, gördük. İki devlette bu gerginlikten, her yönden zarar gördü.”

Aradan henüz bir yıl geçti, Rusya’nın Türkiye büyükelçisinin Ankara’da öldürülmesine rağmen,

Putin doğruları gördü, Keskin ve kararlı bir U dönüşü yaptı. Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle fırıldak bir dönüş yaptı. Neler dedi?

Türkiye’yi şimdi daha iyi anlıyorum. Hem düşürülen uçağımızı, hem öldürülen büyükelçimizi Türk Hükümeti değil, Rusya - Türkiye ilişkilerini bozmak isteyenlerin bir oyunudur” demedi mi?.

“Türkiye için, gerçek, mert bir sınır dostumuzdur” deyip, Türkiye’yi Rusya’nın güvenilir dostu ilan etti. Putin’in bu U dönüşü, doğruyu görmesinden dolayı. Uluslararası toplumdan takdir görmedi mi?

***

DAHA HIZLI DÖNENLERDE VAR!

Trump, Amerika Cumhurbaşkanı seçildiği gün, tüm dünyanın gözü önünde Meksika düşmanlığı nedeniyle,

Meksika sınırına boydan boya DUVAR öreceğim. Parasını da Meksika’dan alacağım demedi mi? Bir yerde, bu olmayacak duaya âmin demek değil miydi?

Trump, kısa süre sonra Cumhurbaşkanlığı makamına bile oturmadan hatasını anladı, hızlı ve fırıldak bir U dönüşü yaptı. Ne söyledi?

 “Hata etmişim yanlış konuşmuşum” diye sözünü, geri alıverdi. Vatandaş bu dönüşü, Trump’ın ayağı yere çabuk değmiş. Diye olumlu değerlendirdi.

‘one munite’ olayı ile Türkiye ile İsrail devleti savaşın eşiğine geldi.

İlişkiler gerildi. Her iki ülkede yanlışını gördü, her iki devlette U dönüşü yaptı, iyi ilişkiler dönemi başladı. Bunları çoğaltmak mümkün bazen doğruyu bulunca yapılan U dönüşleri hayırlara vesile oluyor. Takdir görüyor.

***

İÇ SİYASETTE KESKİN, FIRILDAK DÖNÜŞLER.

Ülkemizin İç siyasetinde keskin dönüşler oluyor.

 Bu U dönüşleri eleştirenlerde bu hataları yapabiliyor.

Ama bizde doğruyu görüp yapılan dönüşler her nedense takdir yerine tenkit ediliyor.

Örneğin MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli, başkanlık sistemini şiddetle eleştiren liderlerden biri değil miydi? Bu konuda söyledi ağır ithamlar hala kulaklarımızda çınlamıyor mu?

Ne diyordu? Sayın Bahçeli. Bizim anlayışımızda böyle bir başkan padişahlık, dönemi yoktur. Asla izin vermeyiz dememiş miydi?

Bugün ne yapıyor? Oda sürpriz bir U dönüşü yapıyor. Memleketimizin içinde bulunduğu durum Başkanlık sistemini gerekli görüyor. Diyor, tipik bir U dönüş örneği veriyor.

CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Mehmetçiklerimizi şehit eden milletimizi bölmeye çalışan, PKK ölülerinin cenazeleri için,

 Bunlarda insandır anlayışı ile milletvekilleri ile cenazelerine katılıyor, başsağlığı ziyaretlerine gidiyordu.

Milletin tepkisi karşısında oy kaybı endişesi yaşadı. Kılıçdaroğlu da mükemmel bir U dönüşü yaptı, bu ziyaretlerini kesti. Bu U dönüşü de milletten takdir gördü.

***

GELELİM, CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN DÖNÜŞLERİNE!

Yanlış yapmak insanoğlu içinse, bu yanlışları fark edip dönmek bir fazilet değil mi?

Bu dönüşlerle doğru bulunduğu için taktir görmüyor mu?

Gelelim Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın U dönüşlerine,

Her nedense Cumhurbaşkanının U dönüşleri takdir görmesi gerekirken olay oluyor, döndü diye eleştiri alıyor. Neden?

Suriye politikası yanlıştır doğrudur. Sayın Cumhurbaşkanı 4 yıl önceki konuşmalarında, “Suriye’ye istediğimiz zaman girer. Öğle namazını Şam’da kılarız” demişti, doğrudur bunu söyledi. İnsanoğludur hata yapmış olabilir.

Sayın Cumhurbaşkanı pabucun pahalı olduğunu görmüş, Türkiye üzerinde oynanan oyunları geçte olsa farkına varmış.

Birde karşısına içeride FETÖ gibi dünyanın en büyük TERÖR örgütü çıkmış. Onunla boğuşmuş, iktidarın yaptığı yanlışları geçte olsa anlamış.

Kararlı bir şekilde oda milletimiz adına keskin bir U dönüşü yapmış.

Hatta Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle, fırıldak bir dönüş yapmış. Doğruyu bulduğu için, bu hızlı dönüş neden eleştiriliyor?

Takdir görmesi gerekmez mi? Ne yazık ki siyasi çıkar ve menfaatler söz konusu olunca maalesef Takdir görmüyor. Mevlana bile döne döne ne olursan ol gel demiyor mu?

Keşke; yanlış yapanlar, doğruyu gördüğünde hep böyle kararlı bir şekilde dönebilse.

Ben bugün yazımı ülkemizin ünlü Süper Starı AJDA PEKKAN’ın bir şarkı sözü ile bitirmek istiyorum.

Ne diyor? Ajda Pekkan şarkısında; “DÜNYA DÖNÜYOR SEN NE DERSEN DE. GÜNLER GEÇİYOR İSTEMESENDE.”

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Ahmet Oflas Ahmet Oflas 07.02.2017

Çok iyi bir konuya değinmişin ama bir eksik var, kendinden hiç bahsetmemişin...

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.