Garpark
UĞUR SOĞUTMA

Son dakika haberleri Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

  • Dolar 3.4946
  • Euro 3.9120
  • GR ALTIN 140.57
  • ÇEYREK 233.24

  • 18 Haziran 2017, Pazar 11:25
Dr. Metin Aydın

Dr. Metin Aydın

AYDIN İNCİRİ SAĞLIĞINI, DEĞERİNİ, PAZAR PAYINI KAYBEDİYOR

Aydın nüfusunun yüzde 55'i geçimini tarımdan sağlamaktadır. Aydın'ın en önemli tarımsal ürünleri ise incir, kestane, zeytin, pamuk'tur. Türkiye'deki incirin yüzde 63'ü Aydın'da yetiştirilmektedir. Dünya incir ihracatının yüzde 55'ini Türkiye gerçekleştirmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı incir Aydın ve Türkiye için çok önemlidir. Doraintrade adlı uluslararası pazarlama acenteliği Mayıs 2017 tarihinde Türkiye kuru meyve raporunu yayınladı. Bu acente aralarında Amerika, Kanada, Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Japonya, Çin, Singapur, Kore'nin de olduğu 26 ülkeye Türkiye'den kuru meyve ihracatı için aracılık yapmakta, piyasayı takip ederek pazar raporlarını iş ortaklarına düzenli şekilde bilgilendirmektedir. Doraintrade acentesinin raporuna göre Türkiye'nin 2016 kuru incir ihracat miktarı 2015 yılının altında kaldı. Bunu sebebi olarak ise kuru incir sektöründe yaşanan problemler gösterildi.Rapora göre kuru incir sektöründeki problemler sırası ile; 
1)Kuru incir ürününün değerini yitirmesi 
2)Sağlıksız ürünler pazarlanması 
3)Hidrojen peroksit kullanımına bağlı ağartılmış ürünler olarak gösterildi.
Yine bu rapora göre Avrupa Birliği ülkelerinin kuru incire yönelik endişelerinin; kuru incirdeki aflatoksin, okzatoksine, pestisit kullanımı ve Jeotermallerin incire kükürt kontamine etmeleri olduğu belirtildi. İncir meyvesi Aydın'da giderek artan çevre sorunlarına bağlı olarak fiziksel, kimyasal, ağır metal kirlenmesine maruz kalmaktadır.
Daha fazla kazanç elde etmek amacı ile hurda incirde kullanılan hidrojen peroksitte incirde kirlilik oluşturmakta, incirin değerini düşürmekte, sağlıksız gıda ürünü haline gelmesine sebep olmaktadır. Tüm bu sebeplere bağlı olarak ise Türkiye bazı ülkelerde kuru meyve  pazarında pazar kaybı yaşamaktadır. Nitekim Çin'e 2016 yılında 2015 yılına göre kurutulmuş meyve ihracatında yüzde 80 azalma meydana geldi. Doraintrade acentesi Aydın'da kuru incir ihracatı yapan tüm işletmelere 2017 Mayıs raporunu iletmiş, Türkiye'den 26 yabancı ülkeye kuru incir ihracatı için verdiği aracılık hizmetinin devam edebilmesi için 2017 yılı kuru incir ürünlerinde kükürt miktarının 10 mg/kg altında olması şartını koymuştur. Acenta tarafından aksi bir durumda kükürt kontaminasyonu sonucu sağlıksız bir gıda ürünü haline gelen kuru incirin ihracatının mümkün olamayacağı deklare edilmiştir. Aydın'da bulunan hiç bir incir işletmecisi jeotermallerin saldığı gazlara bağlı incirlerin kükürt ile kirletilme işlemlerinin giderek arttığı süreç içinde acentaya bu güvenceyi vermelerinin mümkün olmadığını dile getiriyor. Aydın'da kuru incir ihracatında gelinen nokta felaket bir tablodur.
Aslında Aydın tarımı ve kuru inciri bu noktaya bir günde gelmedi. Yıllardır yapılan bilimsel çalışmalar bu tabloyu adeta haykırıyor idi. Fakat bu konuda tedbir alması ve sorunu çözmesi gereken kesimlerin sorunu görmezlikten gelmesi, sorunu dile getirenleri hedef haline getirerek suçlama kolaycılığına kapılmaları bugünkü duruma davetiye çıkarmıştır. Artık kral çıplaktır ve her şey ortadadır.
2010 yılında Ege Üniversitesinden Doç. Dr. Mustafa Bolca ve arkadaşları "Germencik Alangüllü Bölgesindeki Jeotermal Kaynakların Kimyasal Özelliklerinin ve İçerdikleri Radyoaktif Maddelerin  Su Kaynakları, Tarım Toprakları, Kültür Bitkilerine Etkileri" adlı çalışma yaptılar. Bu çalışma sonuçlarına göre bu bölgede jeotermallerin sularda yüksek oranda bor ve tuz kirliliği; toprakta radyum, thoryum, potasyum 40 kirliliği; içinde incir ve zeytininde olduğu 78 farklı bitkide fiziksel, kimyasal, ağır metal ve radyonükleit kirlenme yaptığını saptadılar. Yine bu çalışmada jeotermallerin bölgede tarım topraklarının yüzde 53'ünü, suların yüzde 76'sını etkileyerek sağlıklı tarım yapılmasını engellediği saptanmıştır. 
2015 yılında ADÜ Bahçe Bitkileri Bölümünden Dr. Sunay Dağ jeotermale yakın topraklarda yetişen incirlerde jeotermale uzak topraklarda yetişen incirlere göre Kükürt-Bor-Kadmiyum miktarını 2 kat,Kobalt miktarını 25 kat fazla saptadılar.
2017 yılında yayınlanan Efeler Belediyesi Jeotermal Raporunda Aydın Ticaret Odası; Jeotermaller mevcut kullanım şeklinde kullanılmaya devam ederse Aydın'da tarımın etkileneceğini, organik incir yetiştirmenin mümkün olamayacağını" deklare etmiştir.
2016 yılı İtalya İthalatçı Birlikleri "Yurt dışından İtalya'ya ithal edilen gıda maddeleri arasında en fazla kimyasal madde bulunan gıda ürünleri sıralamasında 1'inci fındık, 5'inci incir" olduğunu açıkladı.
Nisan 2017 tarihinde Çeşme'de "3. Türkiye Kuru Meyve İhracatçıları Birliliği Çalıştayı" yapıldı. Bu çalıştayda birlik başkanının yaptığı açıklaya göre "Türkiye'nin 2023 için ortaya koyduğu 3 milyar dolar kuru meyve ihracat hedefi sektörde yaşanılan sorunlar nedeni ile 1.3 milyar dolara sıkışmış, hedeften yüzde 57 sapmıştır".
3.Türkiye Kuru Meyve Çalıştay'ında kuru incir sorunları ; "Hidrojen peroksit denetim ve kontrolünde yaşanılan sorunlar, Okzatoksin için AB'nin limitleri belirleme çalışmaları, bazı incir partilerinde pestisit saptanması,jeotermal kaynaklı sorunlardan dolayı kuru incirlerde kükürt tespit edilmesi" olarak dile getirilmiştir.
Aydın'da son on yılda yapılan bilimsel çalışma ve tespitlere baktığımızda Aydın'da incir meyvesi çevre kirliliği ve denetimsiz tarımsal ilaç, kimyasal madde kullanımına bağlı olarak adım adım sağlıklı ürün vasfını kaybetmiş, ürün değeri azalmış, yurt dışında pazar kaybına uğramaya başlamıştır. Bunların sonucu olarak her geçen sene yurt dışına ihraç edilen kuru incir miktarı azalmaya başlamış, tonlarca milyon dolarlık kuru incir ürünü geri iade edilmeye başlamıştır. Şu anda tüm bu nedenlere bağlı olarak incirin kötü kaderini gören pek çok incir işletmecisi sektörden çekişmeye başlamış, işletmelerini kapatmış yada satılığa çıkarmıştır. Gelinen nokta Aydın ve Türkiye tarımı, üreticisi, işletmecisi  için felaket bir durumdur. Aydın inciri ve tarımı, insanların sağlığı ve geleceği adı temiz ama kendisi ve sonuçları kirli olan jeotermal enerjiye feda edilemez. Aydın inciri ve insanların sağlığı gözünü para hırsı bürümüş zehir tacirlerine teslim edilmeyecek kadar değerli ve önemlidir. Aydın inciri ve tarımı, insanların sağlığı tüm bunları bilmelerine ve görmelerine rağmen, görmezlikten ve bilmezlikten gelen kesimlerin ihanetini kaldıracak gücü artık yitirmiştir. Aydın inciri desteklenmeli, incir tarım alanları ve incir ağaçları tarımsal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmalıdır.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Öz Ege
yukarı çık