Sol Sabit
Sağ reklam
  • 06.01.2017
ALİ  KAYADİBİ

ALİ KAYADİBİ

Kelimeler bir şeyleri değiştiriyor

Fiziksel görünüm olarak değişiyoruz.

Bunu, eski fotoğraflarla kıyaslayınca daha net görüyoruz.

Ancak içimizde yaşattıklarımız, kişiliğimizi oluşturan değerler ne ölçüde değişiyor?

Konuşmamız ne ölçüde başarılı? Konuşmamızla, etkili iletişim kurabiliyor muyuz?

Yıllar geçtikçe olayları, insanları, nesneleri değerlendirme biçimimiz ne ölçüde verimli hale geliyor? Bunlara mukabele edebilme becerimizi geliştirebiliyor muyuz?

Bu kadar soru yeterli.

Alain de Botton, “İnsanları iyi iletişimce yapan şey, esas itibariyle kendi karakterlerinin olağandışı veya problemli yönlerinden etkilenmeme yeteneğidir” diyor.

Bu söz aslında hepimizin bildiği gerçeğin, bir entelektüelin düzenli ve estetik ifade biçimine dönüşmüş hali...

Konuşma, duygu ve düşüncelerimizin sözlü ifadesidir.

Hayatın özü, esası konuşma.

Bu kadar önemli bir insan etkinliğine en az değer verdiğimiz de bir gerçek.

 

SÖZLERİN EFENDİSİ OLUN

 

İnanmıyor musunuz?

O halde, denemelisiniz…

Kelimeleri kullanma biçiminizi değiştirin, hayatınıza yeni kelimeler ekleyin. Basit gibi görünen ama yerli yerinde kullandığınızda hayatınızda sihirli bir değişim yarattığına kendiniz tanık olacaksınız. Basit bir iş de olsa sizin için bir şey yapan kişiye, “Teşekkür ederim”, karşılıksız bir iyilik yapan insana, “Siz iyi bir insansınız”,  size yardım edene, “Siz olmasaydınız bunu başaramazdım” gibi sözlerini kullanın. Size daha çok yakınlaşacaktır.

İlk kez gördüğünüz kişinin özel hayatını deşmek, ifşa etmek için değil; gerçekten tanımak ve dost olmak için yaklaştığınızı belli edin. Mesela, “Sizi yakından tanımak harika olur”, “Sizi tanımaktan gerçekten memnun oldum…” gibi sözler kullanın. Size bağlanacak, dostluğunuzu isteyecektir.

İyi niyetinizi, ilginizi, dikkatinizi verin karşınızdakiyle konuşurken…

Her gün kullandığınız, sistemin verili dünyasından çıkın, basmakalıp sözcükleri artık bırakın. Bunlar hem sizi sıkmış olmalı hem de karşınızdakini…

Espri yeteneğinizi geliştirin. Kimseyi incitmeyecek şakalar yapın, bol bol gülün.

Kelimelerin önce sizi, sonra karşınızdakini nasıl değiştirdiğini hayretle göreceksiniz.

Sözlerin efendisi olacaksınız. Emin olun!

 

SİHİRLİ GÜÇ SİZİN ELİNİZDE

 

Kelimeler olaylardır aslında, bir şeyler yapar, bir şeyleri değiştirir” diyor Ursula K Le Guin ve şöyle bağlıyor; “Hem konuşmacıyı hem de dinleyeni dönüştürürler; enerjiyi karşılıklı olarak iletirler ve gücünü artırırlar.”

Birbirimizi anlamayı, ortak duygu dünyamızı kurar sözcükler. Öfkenin ve acının sözcükleri ise bizi iletişimsizliğin karanlıklarına sürükler.

Bilgi değerini yitirmiş fikirleri hala savunuyor, ideolojilerin anlaşılmaz girdabında dönüyor, değişen dünyanın içinde değer üretemiyorsanız, yeni sözcükler bulamıyorsanız; mutlu olamaz, çevrenize mutluluk veremezsiniz.

Bir anda güzel düşünen, güzel konuşan, etkili iletişim kuran kişiler olabilir misiniz?

Her işlek zekaya sahip kişi; hayal ettiği, tutkuyla sarılıp peşinden gittiği hayatı yaşayabilir.

Her yaşta bilmediğini bilmeye çaba gösterme, okuma, eğitim ve uygulamayla her şey mümkün.

İstediğiniz kariyerinizi pekiştirmek, yeni kariyer planınızın gerçekleşmesini istiyorsanız; sizinle aynı ihtisasa, bilgi ve beceriye sahip olanlar sizden daha iyi konuşuyorsa başarı onlardan yana olacaktır.

30 yıllık gazetecilik kariyerime, “İletişim uzmanlığı”nı eklerken, bu yolları izledim. “Diksiyon”, “Etkili ve güzel konuşma”, “Etkili iletişim teknikleri” gibi eğitimler verebilecek hale gelmek için bu yolu izledim. www.alikayadibi.com web sitemizden bu konudaki paylaşımlarımızı izleyebilirsiniz.

Kişilerarası iletişim, ilişki üretim sürecidir.

Çevrenizle, sevdiklerinizle, eşinizle, dostunuzla, herkesle uyumlu iletişim kurup sürdürmek istiyorsanız; öncelikle herkesin kabul edebileceği iletişim dilini kullanmanız gerekir.

Kimse beni anlamıyor” yerine, “Kendimi en iyi ve en doğru ifade edebiliyor muyum?”,Karşımdaki kişi veya kişileri en iyi ve en doğru biçimde anlayabiliyor muyum?” sorusuna iyi ve doğru yanıtlar verin.

Konuşma kişisel markanız olabilir.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.