NUMUNE TEK

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

Aydın Serbest Bölgesi için çalışmalar olumlu ilerliyor

AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Mustafa Savaş, Ekonomi Bakanlığı’nın bütçesiyle ilgili Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada, Aydın Serbest Bölgesi için çalışmaların olumlu şekilde ilerlediğini ifade etti. Savaş, AYSER için verdiği destek dolayısıyla Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye teşekkür etti.   

Aydın Serbest Bölgesi için çalışmalar olumlu ilerliyor
  • 07 Aralık 2017, Perşembe 10:41

TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 2018 bütçe görüşmelerinde Savaş, kürsüden bakanlık çalışmalarıyla ilgili konuşmalar yaptı. Ekonomi Bakanlığı'nın bütçesi konusunda değerlendirmelerde bulunan Savaş, şunları kaydetti: “Temel ekonomik verilere baktığımızda, net olarak söyleyebiliriz ki büyümede sağlam temellere oturan bir artış var. İlk yarı büyüme oranı yüzde 5,2 olarak gerçekleşti. Sanayi kapasite kullanım oranları ve beklenti anketleri verileri üçüncü çeyrek büyümesinin oldukça yüksek çıkacağını gösteriyor. Kişisel tahminim, ikinci altı aylık dönemin büyüme ortalamasının yüzde 5'in üzerinde olacağı, buna göre yıllık büyüme ortalamasının yüzde 5,5 ile 6 civarında olacağıdır. Bu durumda 2017 yılı büyüme tahmini olarak Orta Vadeli Plan tahmini yüzde 5,5 gerçekleşecek diye öngörülebilir. Bu, ülkemizi Çin'den sonra en iyi büyüyen ekonomi yapacaktır.” 
  SERBEST BÖLGEDE GELİŞMELER OLUMLU 
  Türkiye’nin iş yapma kolaylığı açısından Dünya Bankası listesinde 190 ülke ekonomisi arasında geçen yıla göre 9 sıra birden yükselerek 60'ıncı olduğunu vurgulayan Savaş, “Yayımlanan Dünya Bankası iş yapma kolaylığı raporunda görülen yükselişin sebebi olarak metodoloji iyileştirmesi, Türkiye'nin çeşitli reformlarla iş hayatını düzenlemesi ve veri değişikliği gösterildi. Yani hep ‘Yatırım ortamı, yatırım iklimi yok’ diyen arkadaşlara bu raporu okumalarını tavsiye ediyorum. Ancak bu ekonomik ve yapısal reformların bitirildiği anlamına gelmemelidir. Bu kapsamda ekonomik politikaların öngörülebilirliği, yatırımların önünün açılması ve yatırım altyapısının iyileştirilmesi konusunda daha alınacak yolumuz var.  Geçtiğimiz sene 2017 bütçesini konuşurken, Aydın ilimize bilhassa katma değeri yüksek ve teknoloji ağırlıklı yatırımları çekme noktasında serbest bölge enstrümanının kullanılmasının öneminin altını çizmiştik. Aydın Serbest Bölgesi konusunda da çalışmaların olumlu bir şekilde ilerlediğini görüyorum ve bu konudaki liderliği ve desteklerinden dolayı Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci'ye ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 
  "ADALET 2019’DA İVME KAZANACAK"
  TBMM’de Plan ve Bütçe görüşmelerinde kürsüde söz alan Mustafa Savaş, AK Partiye’ye muhalefet tarafından adalet konusunda getirilen eleştirilere cevap verdi. Adalet sisteminin büyük badirelerden geçtiğini belirten Savaş, “Ülkemize kurulan tezgah ve ihanetlerden adalet sistemimiz aslan payını almıştır. Bu ihanet ve tuzaklara karşı topyekun mücadele ettiğimiz bu dönemde sorulması gereken temel soru aslında şudur: 'Biz hangi taraftayız? Gerçekten adaleti mi istiyoruz yoksa başka bir şeyi mi? Pensilvanya'daki ‘adalet’ diye bağırıyor, İmralı'daki de adalet istiyor, onlarla savaşan şehitler, gaziler de. Kastettikleri adalet adaletse, taban tabana zıt. Pensilvanyalı adına, İmralı'daki adına değil, mahkemelerimizde adaletin hükmü Türk milleti adına verilmektedir. Türkiye adalet sistemini bu ucube mekanizmalardan kurtararak dünya standartlarına yükselten, Türk milletinin her alanda en iyiye layık olduğuna inanan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti olmuştur. Son referandumla birlikte hukuk devletinin temel ilkesi olan erkler ayrılığı bakımından, yürütme, yasama ve yargının ayrık hale gelmesi bakımından önemli bir karar da milletin onayına sunulmuştur. Yeni sistemin güçler ayrılığını perçinleyerek hukuk devletine de ivme kazandıracağını 2019 yılıyla birlikte göreceğiz” diye konuştu. 
  "KADINLAR SİYASETİN ÖZNESİDİR"
  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ilişkin yaptığı konuşmada Savaş, AK Parti’nin iktidara geldiği 2002’den bu yana ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışla vatandaşlara hizmet ettiklerini ifade etti. Savaş, “Sosyal devleti vatandaşlarımızla tanıştırdık. Siyasi ve ekonomik istikrar, iyi bir refah devleti kurmanın anahtarıdır. Hamdolsun, biz bu anahtarı elimizden hiç bırakmadık. Güçlü ekonomimiz ile güçlü sosyal politikalar uygulamalarını geliştirdik. 2000'li yılların başında sosyal harcamaların gayri safi yurt içi hasıla içindeki payı yüzde 5 civarındayken bu oranı günümüzde yüzde 14'lere kadar çıkardık. Bu önemli artışla ülkemiz, diğer OECD ülkeleriyle karşılaştırıldığında son on beş yılda sosyal harcamalarını en çok artıran ülke oldu. Ülkemizi orta insani gelişmişlik düzeyindeyken yüksek insani gelişmişlik düzeyine çıkardık. Yeter mi? Elbette yetmez. Aziz milletimizi layık olduğu muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağız. Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Kadınlarımız siyasetin öznesidir’ sözünden hareketle özellikle karar alma mekanizmalarında kadınlarımızın aktif olması konusunda önemli çalışmalar yaptık. Kadınlarımızı istihdam alanlarında daha seçilebilir ve sürdürülebilir hale getirmeyi teklif ediyorum. Bu açıdan özellikle Aydın'ı, ilimizi göz önüne aldığımızda kadınlarımız genel itibarıyla tarım sektöründe ve geçici işlerde yer almakta. Bu yönüyle kadın çiftçilerimizin sigorta kapsamına girmesi için aile reisi olması koşulunu kaldırmıştık. Bu ve buna benzer uygulamaların kamu kurum ve kuruluşlarına ek olarak özel sektöre de kadın istihdamını sürdürebilir kılacak bir yönetmeliğin de, kadınlarımıza yönelik yapılan başarılı çalışmalarımızı da daha verimli noktaya getireceğine inanıyorum” diyerek bakanlığın çalışmalarının artarak süreceğini ifade etti. 

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
NAMAZ VAKİTLERİ
Nazilli Belediyesi Tanıtım
yukarı çık