HAKAN ÇAĞLAR ERÜRKER

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

Taş ocakları ve JES'lerin zararları konuşuldu

Kuşadası Kent Konseyi tarafından, Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Kalamaki Çevre Platformu, Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP), Kuşadası Kent Konseyi Çocuk Meclisi ile Kuşadası Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği işbirliğinde, 'Jeotermal Enerji Santralleri ve Taş Ocakları' konulu panel düzenlendi.  

Taş ocakları ve JES'lerin zararları konuşuldu
  • 22 Aralık 2017, Cuma 13:40

Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel Sahnesi'ndeki, çevre ve insan sağlığının önemine dikkat çekilen panele konuşmacı olarak, Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış, Aydın Çevre ve Kültür Platformu Başkanı Mehmet Vergili, Ege Üniversitesi Çevre ve Şehircilik Kürsü Başkanı Prof. Ali Osman Karababa, Av. Akın Yakan ve Dr. Metin Aydın katıldı. Oturum başkanlığını Kuşadası Kent Konseyi Başkanı İsmail Tezgel'in yaptığı paneli, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, Kuşadası Belediye Meclis Üyeleri Zekeriya Tünk, Ferah Sürekçi, TEMA Vakfı Kuşadası İlçe Temsilcisi Nimet Demir, EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Kuşadası Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Nazlı Deniz Kuruoğlu ile çok sayıda vatandaş izledi. 
  "DOĞANIN İNTİKAMI ACI OLACAK" 
  Panel sırasında katılımcılar, jeotermal enerji santrallerinin ile taş ocaklarının çevreye ve insan yaşamına verdiği tahribata dikkat çekmek amacıyla yüzlerine 'Jes bir jest değildir' yazılı maske takarak çevrenin ve doğanın önemine dikkat çekti. Etkinliğin açılışında konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, enerji ihtiyacının çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden giderilmesinin önemine dikkat çekerek, kâr hırsı ile hiçbir önlem alınmadan yapılan yatırımların geleceğin katledilmesi anlamına geldiğini söyledi. Jeotermal enerji santrallerinin çevreye verdiği zararın boyutlarının zaman içerisinde çok daha iyi anlaşıldığını ifade eden Başkan Kayalı, “Çocuklarımıza temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak istiyorsak, doğayla dengeli ve uyum içerisinde yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Aksi takdirde doğanın intikamı çok acı olacaktır" dedi. 
  "BÖLGEDE BÜYÜK TAHRİBAT VAR" 
  Panelde konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış ise, jeotermal enerji santrallerinin ve taş ocaklarının özellikle farklı ürünlerin bir arada yetiştirildiği bölgelerde büyük bir tahribata neden olduğunu söyledi. Toprağın oluşumunun binlerce yıl aldığına dikkat çeken Barış, “Türkiye'de üretilen elektriğin sadece binde 7’si jeotermal enerji santralleri yoluyla üretiliyor. Oysa enerji kaybı yüzde 16 civarında. Kayıp ve kaçak elektriğin engellenmesi ile enerji ihtiyacının önemli bir kısmı kapatılabilir” diye konuştu.
  "EKOLOJİK BİR ÇÖKÜŞ YAŞANIYOR"
  Prof. Dr. Ali Osman Karababa, taş ocaklarının çevreye ve insan sağlığına çok büyük zararları olduğunu belirtirken, bunların başında ekosistem, doğal yaşam, su kaynakları, hava kirliliği gibi unsurların geldiğini vurguladı. Taş ocaklarının doğal bitki örtüsü ve yüzey şeklinin bozulmasını sağladığını söyleyen Karababa, taş ocaklarının yerleşim alanlarının uzağında bulunması gerektiğini ifade ederek, ekolojik döngülerin çöküşünü hızlandırdığını, böyle olmasına rağmen 2004 yılında Maden Kanunu'nda yapılan değişiklik ile taş ocaklarının ÇED sürecinden muaf tutulduğunu belirtti. Bu değişiklik ile Türkiye'nin orman alanlarının taş ocaklarına dönüştüğünü anlatan Karababa, son 11 yılda 85 bin taş ocağı ruhsatı verildiğini kaydetti. 
  "YETİŞEN ÜRÜNLERİN GENETİK YAPISI DEĞİŞİYOR" 
  JES'lerin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar ile ilgili bilgi veren Dr. Metin Aydın, Türkiye'de son 25 yılda karbondioksit oranının yüzde 125 oranında arttığını belirtti. Aydın ilinde yetişen ürünlerin genetik yapılarının değiştiğini ifade eden Aydın, Menderes Nehri'ndeki kirliliğin önemine dikkat çekti. Türkiye’de 217 jeotermal elektrik üretim alanı bulunduğunu, 17'sinin elektrik üretimine uygun olduğunu ve bunlardan 13'ünün Aydın’da olmasının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğuna dikkat çeken Aydın, “Bu durumun en büyük nedeni JES'ler ile enerji üretimidir. Elbette bu artışlar iklim değişikliğine neden oluyor. İklim değişikliği ile birlikte ise dünyada yaşayan canlı neslinin yüzde 25'i tükenme riski ile karşı karşıya kalıyor. JES'ler ile enerji tüketiminin ileride ne kadar büyük felaketlere yol açacağını bu örnekler üzerinden açıkça görebiliriz" ifadelerini kullandı.   
  "HERKES PAYDAŞ OLMALI"
  Panelde konuşan Aydın Çevre ve Kültür Platformu Başkanı ve Efeler Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Vergili, Aydın’da çevre kirliliğine neden olan faktörlerin başında JES'lerin geldiğini söyledi. AYÇEP olarak 4 yıldır mücadele yürüttüklerini ifade eden Vergili bu mücadelenin farklı alanlarda yürütülmesinin önemine dikkat çekti. Herkesin bu mücadelede paydaş olmasını isteyen Vergili, Efeler Belediyesi'nce konuyla ilgili yürütülen faaliyetler ve alınan komisyon kararlarını izleyicilerle paylaştı. 
  "KAMULAŞTIRMADA KAMU YARARI GÖZETİLMİYOR"
  JES'lerin hukuki boyutu konusunda bilgi aktaran Av. Akın Yakan ise, imza atılan uluslararası sözleşmeler ile kanunların uyum içerisinde olması gerektiğini belirterek, şöyle dedi: “Ancak mevcut duruma baktığımızda bu uyumdan çok uzak bir noktada olduğumuzu görüyoruz. Örneğin JES işleten firmalar elektrik elde ederken reenjeksiyon işlemini yapmak zorundalar. Ancak reenjeksiyon maliyetinden kurtulmak için bunu yapmıyorlar." 
  JES’lerle ilgili karşılaşılan bir diğer sorunun ise kamulaştırma işlemi sırasında ortaya çıktığını ifade eden Yakan, kamulaştırmada kamu yararı ilkesinin esas alınması gerektiğini ancak uygulamada bu ilkenin gözetilmediğini aktardı. Yakan, "Torunlarımıza ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak, hepimizin görevidir" şeklinde konuştu. 
  Panelin sonunda Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı tarafından konuşmacılara ve Kuşadası Kent Konseyi Çocuk Meclisi Üyeleri'nden Ayça Evrim Yıldız ile Kerem Arıcan'a teşekkür belgesi verildi.

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak: ENVER ÖNDER

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
NAMAZ VAKİTLERİ
Nazilli Belediyesi Tanıtım
yukarı çık