Garpark
Kuruçeşme

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

  • Dolar 3.9064
  • Euro 4.8348
  • GR ALTIN 167.22
  • ÇEYREK 272.37

Tarih kokan mahalle, sözlerin tutulmasını bekliyor

Aydın SES Gazetesi’nin her hafta okuyucularıyla buluşturduğu “Yenipazarlı Muhtarlar Konuşuyor” yazı dizisinin bu haftaki konuğu, Donduran Mahallesi Muhtarı Ali Kara oldu. Tarih kokan mahallenin muhtarı Kara, sorunlarının yanı sıra aldıkları örnek hizmetlerden de bahsetti.  

Tarih kokan mahalle, sözlerin tutulmasını bekliyor
  • 01 Eylül 2017, Cuma 10:43

Hüseyin Kuyucaklıoğlu: Aydın SES Gazetesi’nin “Yenipazarlı Muhtarlar Konuşuyor” köşesine hoş geldiniz. Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Ali Kara: Donduranlıyım. Donduran Mahalle Muhtarlığı olarak üçüncü dönemimi yaşıyorum. 1989 seçimlerinde muhtar seçilerek, birinci dönemimi yaptım. 1999 seçimlerinde ise ikinci dönemimi ve 30 Mart 2014 seçimleri ile de üçüncü dönem muhtarlığıma seçildim.
H.K: Sayın Muhtarım, bize mahallenizi tanıtır mısınız?
A.K: Mahallemiz Yenipazar ilçesine bağlı olup bin 250 kişi ikamet etmektedir. İlçemize 5 kilometre uzaklıktadır. Yenipazar’ı Bozdoğan’a bağlayan karayolu kenarında bulunmaktadır. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Köyümüzde ilköğretim okulu ve Tarım Kredi Kooperatifi bulunmaktadır. Günlük süt üretimi 30 ton civarında olup bunun yanında besi hayvancılığı yapılmaktadır. Her yıl hayvancılık gelişmektedir. Bunun neticesinde de altyapı sorunları çıkmaktadır. Hayvan ahırları çoğalmaktadır.
H.K: Orthosia Antik Kenti'ni nasıl değerlendiriyorsunuz?
A.K: Birçok medeniyetin geçtiği tarihi bir mekan. İlk olarak İyonlar, Lidyalılar, Persler, arkasından Romalılar, Bizanslar falan geliyor. Tabii bu kentimizi sahip çıkmamız lazım. Bu da kazı çalışmalarında çok büyük bir yerleşim olduğu çok geniş bir alana yayıldığı görülmektedir. Farklı toplumların geçtiği tarihi bir yerdir. Bu yerin de daha güzel koruma altına alınması gerek. Çünkü gece, gündüz demeden kazıyorlar. Ne kadar sen emniyet alsan da denetim altında tutulması gerekiyor bölgenin. Çünkü tarihi eserlerimiz günden güne kayboluyor.
H.K: Tarihi eser demişken, Donduran Kulesi hakkında neler söyleyeceksiniz?
A.K: Osmanlı dönemine ait 450 yıllık bir kulemiz. Bu kulemize de restorasyon yapılacak diyorlar ama nerdeyse kule çökmek üzere. Tarihi eserimiz çöktüğü zaman da bunun yeniden yapılması ne kadar iyi olacak? Bize ait olan bu eseri kaybetmek üzereyiz. 
H.K: Aylar önce otoyol ve kule hakkında görüşmüştük. Son durum nedir?
A.K: Ben onu toplantılarda olsun, tüm görüşmelerde yetkililere anlatıyorum. Aydın-Denizli otoyolu kulenin 50 metre kuzeyinden geçiyor. Otoban geçerse kulemizin yıkılma oranı artıyor. Çalışma yapılırken bir titreşim olsa, kuleyi çökertebilir. Bu yüzden de restorasyonun acilen yapılmasını istiyoruz. Yine giden valimiz ile bu konuyu görüştüm. Hemen önlem alınması gerektiğini söyledi. Otobanın da ne zaman geçeceği belli değil. Devletin işi belli olmaz, bakarsınız 6 ay sonra başlar çalışmalara. Acilen tedbir alınmasını istiyoruz. 
H.K: Aydın Büyükşehir Belediyesi, Donduran Mahallesi’ne neler kazandırdı?
A.K: Şebeke ağlarımızın genişletilmesi, 2016 yılı içerisinde Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ tarafından kaynaklardan gelen sularımızın boruları değiştirilmiş, 3 bin 800 metre boru döşenmiştir. Önümüzdeki günlerde mahallemiz içerisinde ilave şebeke boruları döşenmesi için çalışmalar devam etmektedir. Bu yıl içerinden yine Aydın Büyükşehir Belediyemizce müracaatta bulunduğumuz bir sondaj kuyusunun açılması ihtiyacı doğmuştur. Yıl boyunca ocak ayından haziran ayına kadar kaynak suları idare etmekte olup hayvan sayısının fazla olması nedeniyle yaz aylarında şebeke suyu kullanımı artmaktadır. Bunun için mevcut sondaj kuyusu dışında bir kuyunun açılması ihtiyacı doğmuştur. Mahallemize şebeke suyu konusunda Aydın Büyükşehir Belediyemizin vermiş olduğu hizmetlerden dolayı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na ve ASKİ ekibine teşekkür ediyorum. Hizmetlerin devamını bekliyorum. 
H.K: Peki muhtarım, büyükşehirden başka bir söz aldınız mı?
A.K: Evet, aldık. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gereken mahallemiz merkezinden Yenipazar-Bozdoğan karayoluna bağlayan, mahalle yerleşim bölgesinden geçen, giriş ve çıkış olarak kullandığımız 900 metre uzunluğunda bulunan iki adet asfalt yolumuzun 2017 yılı içerisinde yapılması için söz verilmişti. Söz verilen yolumuzun asfaltının bozuldu. Bunun bir an önce yapılması gerekmektedir.
H.K: Yenipazar Belediyesi, mahallenizde neler yaptı?
A.K: Yenipazar Belediyesi her hafta perşembe günleri çöplerimiz alıyor. İŞKUR’un elemanları tarafından da köy içerisinde belirli günlerde Direcik-Donduran olarak sokak temizliklerini yaptırmaktayız. Belediyemizin imkanları dahilinde mevcut en büyük sorunumuz da, taş döşeme sorunu. Yenipazar’ın mahalleleri olarak sayın valimiz tarafından gönderilmiş olan döşeme taşlarının döşenmesi için de ekip olması gerekiyor. Yenipazar Belediyesi olarak böyle bir ekip oluşturmakta zorluklar çıkıyor. Elindeki mevcut imkanları ile ilçe belediyesi son günlerde biraz hareketlendi. Herhalde bize önümüzdeki haftalarda sıra geliyor. Taş döşemelerine başlanacağı söylendi. Bazı yollarımıza erozyon olmuş. Aşınmış yollarımızı ilçe belediye ekipmanları ile düzelttik. Düzeltilen yerlerin de taş döşenmesine başlanacak önümüzdeki günlerde. Şimdi yavaş yavaş tabii. Her şey bir anda olacak diye bir şey yok. Büyükşehir Kanunu çıktığından bu yana, ilçe belediyesi mahallemize 4-5 metrekare taş döşedi. 
H.K: Muhtarım, referandum sürecinde Aydın Milletvekillerinden Mustafa Savaş mahallenize gelmişti. Savaş size hangi konuda söz vermişti, bu gerçekleştirildi mi?
A.K: Sayın milletvekilimiz buraya geldi ve vatandaşlarla toplandık. Belediye başkanımız Zafer Savcı da vardı. Dedim ki, "Sayın vekilim, burada köy meydanında bir sorunumuz var. Buradaki şu 80 metrekare civarındaki özel mülkiyet olarak kullanılan kahvehanenin kaldırılması ve köy meydanın tekrar düzenlenmesini istiyoruz. Çünkü bu kahvenin bitişiğinde köy meydanı var bizim." Yani bu kahve tam üçgenin ortasında olduğu için durumu anlattım. Vatandaşın huzurunda söz verdi. Başkana, "2-3 ay içerisinde kahveyi kaldır” dedi. "Söz mü söz" dedi, vatandaşın huzurunda. Ama bilmiyorum referandum geçeli yaklaşık 6 ay oldu. Önümüzdeki günlerde herhalde kaldırılır mı, kaldırılmaz mı bir şey diyemiyorum. Maddiyata bağlı bir şey. Söylüyoruz başkana ara sıra. Çünkü bu çalışmayı yaptığımız zaman bizim mahallenin görüntüsü değişecek. 
H.K: Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından Yenipazar-Bozdoğan karayoluna asfalt çalışması yapılıyor. Sizce çalışma nasıl etkileyecek mahalleliyi?  
A.K: Yıllardan beri Bağarası’ndan başlayıp, Menderes’in Güney Havzasına takip ederek gelen bir yolumuz bu. Bozdoğan-Nazilli yolunu bağlayan köprü başından başlayan ve Dalama tarafından gelen bir yol. Çok keskin virajları olan, görüş alanlarının kapalı olduğu hakikaten bugün mevcut. Ben çocukluğumda 1958-60 yıllarında bu yoldan 3 araç geçerdi. Şimdi belki 800 araba geçiyor. Yol aynı yol ama trafik binlerce arttı. Köprüler genişletildi ama yolların genişletilmesi gerekiyor. Şimdiki trafik bu yolu kaldıramaz duruma geldi. Eski tarihi bir yolumuz bu: Karya Yolu. Tavas-Aydın ticaret yolu. Bu yolun biraz genişletilmesi ve trafiğin rahatlatılması gerekiyor. Asfalt yerine önce genişletme çalışması yapılmalıydı. 
H.K: Mahallenizdeki elektrik direği çalışmalarından söz eder misiniz?
A.K: AYDEM, mahallemizde direkleri değiştiriyor. Eski ağaç direk yerine şimdi beton direk takıyorlar. Aşağı yukarı bir aydır bu çalışma devam ediyor. Yakında mahallenin direkleri tamamen değişmiş olacak. Eski ağaç direkleri 1970 yılında dikilmişti. Tüm çalışan personellere teşekkür ederim, gerçekten zor şartlar altında çalışıyorlar.
H.K: Dere taşkınlarından söz edebilir misiniz?
A.K: Yağışların fazla olduğu yıllarda, mahallemiz içerisinden geçen dere taşmaktadır. Bunun ıslahı konusunda müracaatlarımız olmuş ve DSİ tarafından projeleri yapılmıştır. 2017 yılı Haziran ayında çalışmaların başlayacağı bildirilmiştir. Bunun bir an önce yapılması mahalle halkımızın talebidir.
H.K: Mahallenizdeki okulun bahçesinde tadilat çalışması var. Okulda ne gibi değişiklikler olacak?
A.K: İlköğretim okulumuz 1963 yılında yapılmıştır. Bunun elektrik tesisatları ve taban döşemeleri, kapıları değiştirilmiştir. Bunun yanında bahçe düzenlenmesi yapılmaktadır. Burada yapılan veya yapılması gereken ve halkımızın talebi olan sorunları muhtar olarak dile getirdim. Ben bu sorunların zaman içerisinde çözüleceğine inanıyorum. Çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ederim.
H.K: Muhtarım 2019 yerel seçimlerinde tekrar aday olacak mısınız?
A.K: Seçim belki 2019 yılında olmayabilir. Yani belki erken de olabilir. Ben de enerji var, enerjim bitmedi. Halkımız isterse ben aday olurum. Halk benden memnunsa adaylığımı koyarım. Ben hizmet verirsem halk ister. Ben de hizmet verdiğimi düşünüyorum şahsen. Her zaman muhtarım, muhtar olarak Donduran'dayım. Ne hizmet olacaksa oraya koşmaktayım. Yapılacak olan hizmetleri de dile getiririm. 
H.K: Son olarak neler söylemek istersiniz?
A.K: Son olarak gerek okulumuzda, gerek de elektrik direklerinde çalışan personellerimize teşekkür ediyorum. Mahallemize kim bir çivi çakmaya çalışıyorsa hepsine teşekkür ederim. Bayramlar bizim için çok önemli. Birlik beraberlik günleridir bayramlar. Yenipazarlıların ve Donduran Mahallemin Kurban Bayramı'nı kutlar, esenlikler dilerim. Aydın SES Gazetesi’ne de çok teşekkür ediyorum. Ayrıca birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece bizim yapamayacağımız hiçbir şey yoktur. 


 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 26 17 3 6 33 54
2 İstanbul Başakşehir 26 16 5 5 20 53
3 Beşiktaş 26 14 8 4 24 50
4 Fenerbahçe 26 13 9 4 19 48
5 Trabzonspor 26 11 9 6 8 42
6 Kayserispor 26 11 8 7 4 41
7 Göztepe 26 11 7 8 0 40
8 Demir Grup Sivasspor 26 11 5 10 -2 38
9 Akhisar Bld. Genç. 26 9 7 10 -4 34
10 Yeni Malatyaspor 26 9 7 10 -6 34
11 Bursaspor 26 9 6 11 -1 33
12 Kasımpaşa 26 8 7 11 -5 31
13 Aytemiz Alanyaspor 26 8 4 14 -6 28
14 Antalyaspor 26 7 7 12 -16 28
15 Osmanlıspor FK 26 7 6 13 -7 27
16 Gençlerbirliği 26 6 9 11 -8 27
17 Atiker Konyaspor 26 6 6 14 -10 24
18 Karabükspor 26 3 3 20 -43 12
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 28 15 8 5 22 53
2 MKE Ankaragücü 28 15 7 6 15 52
3 Ümraniyespor 28 15 5 8 13 50
4 Altınordu 28 14 6 8 10 48
5 Gazisehir Gaziantep FK 28 13 8 7 25 47
6 Boluspor 28 13 5 10 15 44
7 İstanbulspor 28 12 6 10 1 42
8 Vartaş Elazığspor 28 11 8 9 7 41
9 Erzurum BB 28 10 10 8 3 40
10 Balıkesirspor 28 12 6 10 4 39
11 Giresunspor 28 10 7 11 5 37
12 Adana Demirspor 28 9 7 12 -2 34
13 Adanaspor 28 9 7 12 -12 34
14 Samsunspor 28 7 12 9 -7 33
15 Eskişehirspor 28 9 7 12 1 31
16 Denizlispor 28 8 6 14 -9 30
17 Manisaspor 28 7 3 18 -27 15
18 Gaziantepspor 28 2 4 22 -64 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Menemen Belediyespor 27 19 4 4 37 61
2 Hatayspor 27 18 5 4 36 59
3 Afjet Afyonspor 27 17 7 3 27 58
4 Sivas Belediyespor 27 16 7 4 22 55
5 Sancaktepe Belediyespor 27 13 10 4 20 49
6 İnegölspor 27 14 7 6 9 49
7 Keçiörengücü 27 14 6 7 30 48
8 Sarıyer 27 11 4 12 4 37
9 Kastamonuspor 27 11 3 13 3 36
10 Tokatspor 27 9 8 10 -8 35
11 Etimesgut Belediyespor 27 9 6 12 -7 33
12 Eyüpspor 27 9 4 14 -13 31
13 Amed Sportif 27 9 6 12 -1 30
14 Bucaspor 27 8 6 13 -7 27
15 Tuzlaspor 27 7 5 15 -12 26
16 Bodrumspor 27 5 7 15 -21 22
17 Kocaeli Birlik Spor 27 4 3 20 -34 12
18 Mersin İdmanyurdu 27 1 0 26 -85 -18
    Takımlar O G B M Av P
1 Gümüşhanespor 27 16 4 7 21 52
2 Altay 27 14 8 5 21 50
3 Bugsaşspor 27 14 6 7 19 48
4 Sanliurfaspor 27 15 3 9 13 48
5 Sakaryaspor 27 13 8 6 13 47
6 Hacettepe Spor 27 12 10 5 18 46
7 Bandırmaspor 27 13 6 8 9 45
8 Konya Anadolu Selçukspor 27 11 9 7 -1 42
9 Niğde Belediyespor 27 11 6 10 -2 39
10 Kırklarelispor 27 10 8 9 0 38
11 Zonguldak Kömürspor 27 9 7 11 -6 34
12 Kahramanmaraşspor 27 8 9 10 -9 33
13 Pendikspor 27 8 7 12 -8 31
14 Fatih Karagümrük 27 9 3 15 -12 30
15 Nazilli Belediyespor 27 5 8 14 -17 23
16 Fethiyespor 27 4 10 13 -18 22
17 Karşıyaka 27 4 9 14 -16 15
18 Silivrispor 27 2 9 16 -25 15
NAMAZ VAKİTLERİ
özge
yukarı çık