NUMUNE TEK

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

"Suriyelilere yüksek burs eşitlik ilkesine aykırıdır"

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, üniversitede okuyan Türk gençlerine geri ödemeli 425 lira, Suriyelilere ise geri ödemesiz bin 200 lira ödenmesini eleştirdi.   

  • 04 Ekim 2017, Çarşamba 17:36

Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar İle Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Raporu üzerinde konuşan Depboylu,  açıklamalarında çarpıcı detaylara yer verirken Suriye'den gelen mülteci ailelere verilen haklarla ilgili olarak da eşitlik ilkesine dikkat çekti. 
  “EŞİTLİK İLKESİNİ BOZMAK NEFRETE DÖNÜŞÜR”
  Konuşmalarının ağırlıklı bölümünde aile içi şiddetin önlenmesi noktasındaki çözüm önerileri, Aile Sosyal Destek Programı’nın işlevsizliği (ASDEP), boşanma olaylarının araştırılması, erken yaş evlilikleri ile iç ve dış göç sorunları üzerine ayrıntılı konuşan Depboylu, konuşmasının Suriyeli mültecilerle ilgili kısmında, “Yine bir konu daha var ki Suriye'den gelen mülteci ailelere verilen haklarla ilgili. Şimdi, bu haklarla ilgili olarak dikkat etmemiz gereken bir şey var, eşitlik ilkesi. Mesela, bir telefon geldi bugün bana, dediler ki: 'Üniversitede okuyan Türk gençlerine geri ödemeli 425 lira, Suriyelilere geri ödemesiz bin 200 lira ödeniyor.' Şimdi diyebilirsiniz ki 'Suriyeli'ye ödenen bu bin 200 lira bizim vergilerimizden değil, Avrupa Birliği'nden gelen katkı paylarıyla..." Eşitlik ilkesini siz görünürde bozduğunuz zaman bunun nedenini hiçbir şekilde açıklayamazsınız ve bu eşitlik ilkesi bozulduğu zaman toplum içerisinde nefrete dönüşmeye başlar ki bunun doğuracağı sonuçlarla da uğraşmak oldukça zordur. Yine anlamadığım bir konu, Sayın Bakanımız da buradayken, Suriyeli mültecilere verilen bu haklar, mesela ücretsiz sağlık hizmetleri, Ahıskalı Türklere neden verilmiyor? Bunu da anlamak biraz zor. Bu konuda da çalışması, çalışmaların yapılması gerektiği kanaatindeyim, inşallah yapılır” dedi. 
  “ASDEP İÇİN MASA BAŞINDA DEĞİL SAHADA ÇALIŞMA ŞART”
  Konuşmasında Aydın’da da geçtiğimiz aylarda dezavantajlı mahallelerde saha çalışması yapılarak başladığı kamuoyuna duyurulan Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) hakkında da eleştirilerde bulunan Depboylu, “ASDEP, 61'inci Hükümette var, 62'de var, 63'te var. Devam ediyor böyle, 65'inci Hükûmet’e kadar hep görüyoruz ama bazen tanımları değişmiş, zannediyorum arada kafalar karışmış biraz ve 2017'ye geldik. Aile Sosyal Destek Programı modelini hazırlayıcı, uygulayıcı bir rol üstlenmiş olan Bakanlığımızın yaptığı çalışmalar içerisinde manidar bir şey maalesef göremiyoruz. Neden? Çünkü yapılan çalışmalar biz isterdik ki 61'inci Hükûmet’ten bu yana artık oturmuş olsun, bu ASDEP projesiyle ihtiyacı olan her bireye, her aileye yardım gidiyor olsun ama maalesef pilot uygulamalar dışında yapılmış belli çalışmalar, yaygın bir çalışma bulunmamakta. Uygulamada ayrıca ASDEP Projesi'yle ilgili bir bilgi geliyor, inşallah doğru değildir. Bu projede halihazırda görev alan arkadaşların masa başında çalıştığı ve evrak doldurduğuyla ilgili bir bilgi var. 'İnşallah doğru değildir' diyorum. Çünkü böyle bir çalışmada masa başı çalışması uygun değildir, sahada çalışılması gerekir, sahada gerekli tespitlerin yapılıp yardım götürülmesi gerekmektedir” diye konuştu. 
  “BOŞANMALARDA EN ÇOK ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR”
  Konuşmasının Aile Bütünlüğü’nü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile ilgili kısmında sağlıklı bir toplumu, sağlıklı ailelerin oluşturduğunu söyleyen Depboylu, “Tarihimizi de iyice incelersek Türk ailesinin dirlik ve düzenlik içinde olduğu devrelerde devletin de dirlik ve düzenlik içinde olduğunu görürüz. Bu bakımdan, törelerimizde aile, ülke, devlet ve millet kavramları iç içe bir manzara gösterir. Aile demek bir noktada düzen demektir. Bu komisyon kurulurken bizim de önergemiz vardı. Bu önergeyi sunmamızın amacı boşanmalara engel olmaktan öte önlem ve yardım mekanizmalarının geliştirilmesini sağlamaktı. Kabul edersiniz ki, boşanmada ve aile içi yaşanan sorunlarda en çok etkilenen çocuklar olmakta ve biz en başta çocuklarımızı da koruma altına almak için onların yaşadığı her türlü sıkıntıda ailelerine destek vererek çocuklarımızın da yaşayacağı sorunların, sıkıntıların önüne geçmek durumundayız” ifadelerini kullandı. 
  “ERKEN YAŞ EVLİLİKLERLE MÜCADELE ETMELİYİZ”
  Hukuk sisteminde çocuk evliliklerinin tekrar ele alınmasının da gerektiğini söyleyen Depboylu, şunları kaydetti: "Zira, Türk Medeni Kanunu'na göre 17 yaşını doldurmamış kızlar, Çocuk Koruma Kanunu'na göre 18 yaşını doldurmamış kızlar, Türk Ceza Kanunu'na göre de 15 yaşını doldurmamış kızlar -bu kelimeyi, tabiri kullanmaktan hiç hoşlanmıyorum ama kanunda böyle- çocuk gelin kabul edilmektedirler. Bir kere bunun da, çocuktan gelin olmaz, değiştirilmesi gerekmektedir. Kanunlar arasındaki bu uyumsuzluk geleneksel yaşayışa sahip ailelerin kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmelerine karşı verilen tüm mücadeleleri de sonuçsuz bırakmaktadır. Erken yaşta evlenmek kız çocuğun eğitim hayatını sonlandırmaktadır. Erken evlilik mağdurlarının daha fazla kız çocukları olduğunu hesaba katarsak erken yaş evliliklerin daha çok kız çocukları eğitimini yarıda kestiğini öne sürebiliriz. Bunun sonucunda ise toplumda kadın ve erkekler arasında var olan eşitsizlik daha da derinleşecek, kadının sosyal, kültürel, ekonomik hayattaki gücü buna paralel olarak zayıflayacaktır ve bunun önüne geçebilmek için, kız çocuklarımızın eğitimini tamamlayabilmesi için erken yaş evliliklerle ciddi bir şekilde mücadele etmemiz gerekmektedir."


 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
NAMAZ VAKİTLERİ
özge
yukarı çık