Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

Söktaş, Türkiye’nin en değerli markaları arasında

2008 yılından bu yana Brand Finance-Türkiye tarafından yayınlanan “TURKEY100-Türkiye’nin En Değerli Markaları” listesine, bu yıl ilk kez Aydınlı bir firma olarak 100. sıradan giren Söktaş Grup, markasının geliştirilmesiyle ilgili çalışmalara devam ediyor.   

Söktaş, Türkiye’nin en değerli markaları arasında
  • 08 Eylül 2017, Cuma 10:16

Amacı, “10 yılda 10 dünya markası yaratılması” olan dünyanın ilk ve tek devlet destekli markalaşma programı Turquality Destek Programı kapsamında ikinci 5 yılda da desteklenen Söktaş, Dünyanın önder bağımsız marka değerleme ve strateji şirketi Brand Finance tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’nin en değerli markaları çalışması” 2017 yılı raporundaysa, ilk 100 marka arasında kendine yer buldu. 
  REKABETÇİ GÜCÜNÜ ARTIRMAYI HEDEFLİYOR
  Yaratıcılık, servis ve temin konusunda koymuş olduğu hedefler doğrultusunda bugün dünyadaki lider gömleklik kumaş firmaları arasında yer alan Söktaş, müşteri portföyüyle de dünyanın önde gelen markaları arasında yer alıyor. 
  30 Haziran 2017 tarihi itibarıyla, şirketin bağlı ortaklıklarının bundan sonra toplu olarak “Grup” ya da “Söktaş” olarak adlandırılması kararlaştırılan Söke Dokuma İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, Türkiye’deki kumaş üretim faaliyetlerini Söktaş Dokuma, Hindistan’da kumaş üretim faaliyetlerini  Soktas India, tarım ve süt hayvancılığı faaliyetlerini ise Efeler Çiftliği Tarım ve Hayvancılık A.Ş. olarak sürdürüyor. 
  Yönetim Kurulu Başkanlığını, Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Muharrem Hilmi Kayhan’ın yürüttüğü Söktaş Grup’un aynı zamanda İtalya Biella’da bulunan tasarım merkezinde “Kişiye Özel Gömlek Dikimi” segmentinde pazar penetrasyonu da artmaya devam ediyor. Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirilen 2017 yılının ara dönem faaliyet raporuna göre Söktaş Grup, katma değerli tekstil ürünleri ve çiğ süt üretimi gibi lider olduğu alanlara daha fazla yoğunlaşarak rekabetçi gücünü korumayı ve artırmayı hedefliyor. 
  ANA ÜRÜN SATIŞLARINDA GEÇEN YILA GÖRE ARTIŞ VAR
  TİM verilerine göre, 2017 Ocak-Haziran döneminde 2016 yılı aynı döneme bakıldığında tekstil ihracatında yüzde 0,6, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatındaysa yüzde 5,8 azalma yaşayan Söktaş’ın, Türkiye’deki tekstil iş kolundaki kumaş satışları, metre bazında 2017’nin ilk yarısında, geçen yıl aynı dönemine kıyasla yüzde 10’luk bir düşüş gösterdi. 
  Yaz aylarında artan siparişlerle metre bazında yıl sonuna kadar geçen yıla eşit bir seviyeye geleceği öngörülen Söktaş’ta, sadece gömlek alımı yapan müşterilere servis vermek üzere geliştirilen gömlek üretim organizasyonu çerçevesindeki gömlek satışlarında yüzde 21’lik bir artış yaşandı. Söktaş’ın bu iki ana ürün satışlarındaki toplam 2017’nin ilk yarısındaki cirosu, geçen yıla kıyasla toplam yüzde 13 artış gösterdi. 
  Avrupa’daki müşterilerine daha hızlı hizmet verebilmek amacıyla İtalya’da, 2014 yılının Temmuz ayında “Soktas Tekstil Sanayi ve Ticaret A.S. Italy Branch” adı altında bir tasarım merkezi ve depo faaliyete geçiren Söktaş, ‘Kişiye Özel Gömlek Dikimi’nde de sektörde ülkedeki önemli rakiplere rağmen yükselişini sürdürüyor. “Kişiye Özel Gömlek Dikimi” segmentinde pazardaki ürün yaygınlığını arttıran Söktaş, İtalya’daki ofisinde 2017’nin ilk yarısında 2016’daki aynı döneme kıyasla metre bazında satışta yüzde 53’lük bir artış gösterdiği de biliniyor. 
  HEDEF İPLİĞİ BOYALI GÖMLEKLİK KUMAŞTA DÜNYA LİDERLİĞİ
  Katma değeri yüksek ‘İpliği boyalı gömleklik kumaşta dünya lideri olmak’ vizyonunun halen geçerliliğini koruduğu Söktaş, Türkiye’deki tekstil iş kolunda ‘Taylord’ koleksiyonu adı altında ceket ve pantolonluk kumaş ürün grubuna da katma değeri yüksek ürünlere yönelmeye de devam ediyor. 
  Bu ürünleri alabilme kuvveti olan müşterilere odaklanılan Söktaş’ta,  Taylord koleksiyonunun 2017’nin ilk yarısındaki performansı geçen yıl aynı döneme göreyse yüzde 126 daha yüksek. 2015 yılında ‘Lüks indigo denim gömleklik’, 2016 yılında ‘doğal streç kumaşlar’ gibi inovasyonlarla ürün gamını geliştiren Söktaş, sürdürülebilir bir gelecek için çevreye duyarlı, etik, sorumlu iş ve yönetim metodlarını da benimsiyor. Söktaş’ın bu yaklaşımı tam anlamıyla çevre dostu olan, sertifikalı organik pamuklar, geri dönüşümle yeniden hayata kazandırılmış materyaller ile oluşturduğu ‘eco-logic’ koleksiyonuyla destekleniyor. 
  1 Mart 2012 tarihi itibarıyla faaliyete geçen Söktaş Dokuma’nın Ar-Ge merkezi’nde yapılan çalışmalarla, geleceğe yönelik olarak sürdürülebilirlik ve ekolojiye ilişkin unsurlar da göz önüne alınarak geliştirilen yöntemlerle yeni ürünler yaratılarak liderliğin güçlendirilmesi hedefleniyor. 
  2017’DE YATIRIMA 4.5 MİLYON DOLAR AYRILDI
  1 Ocak–30 Haziran 2017 tarihleri arasında tekstil ürünlerinden oluşan konsolide ihracatı 13,2 milyon Euro tutarında olan Söktaş’ın, yenilikçilik, etkin pazarlama ve tasarruf önlemleriyle cirosunu ve operasyonel karını artırmayı başarması süreç dahilinde dikkati çekerken, süt hayvancılığı iş kolunda da büyüme hedefleri doğrultusunda yükseliş kat ediliyor. Süt hayvancılığı, Hindistan’da kumaş üretimi ve süt işleme alanlarında yapılmış olan sabit kıymet ve canlı varlık yatırım toplamı 30 Haziran 2017 itibarıyla yaklaşık 158,1 milyon Dolar eşdeğerindeki Söktaş’a ait Efeler Çiftliği’nin, 2011 sonu itibarıyla süt hayvancılığı işletmesinde 3 bin 600 adet toplam inek alt yapı kapasitesine ulaştığı da biliniyor. 
  2017 yılı yatırımları toplamda 4.5 milyon Dolar olarak öngörülen Söktaş’ın, bu yatırımlarının 2,8 milyon Dolar tutarındaki kısmı, canlı varlık büyütme yatırımlarından, kalanıysa sabit kıymet ve araştırma geliştirme yatırımlarından oluşuyor. Kapasitesi itibarıyla Türkiye ve Avrupa’nın en büyük çiftliklerinden bir tanesi olacak seviyeye ulaşan Efeler Çiftliği’nde, tatminkar seviyede olan çiğ süt veriminin yanı sıra hayvan refahının artırılması, gübre yönetimi, hayvanlarda sağlık problemlerinin erken teşhisi, kızgınlık tespitleri ile ilgili devam eden deneme ve Ar-Ge çalışmaları sonucunda, süt verimindeki artışın da sürdürülerek devam etmesi amaçlanıyor. 


 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
ANKET

Cumhurbaşkanı kim olmalı?

NAMAZ VAKİTLERİ
özge
yukarı çık