NUMUNE TEK

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

“Ortak paydamız Çine’nin kalkınmasıdır”

Önümüzdeki yerel seçimlerden önce hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında bilgilendirmelerde bulunan Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, Çine’nin yatırımlarla büyüyeceğini söyledi.   

“Ortak paydamız Çine’nin kalkınmasıdır”
  • 13 Ekim 2017, Cuma 8:38

Çine’ye hizmet getirilebilmesi doğrultusunda kişisel hırsları ve siyasi görüşü bir kenara bırakarak tek amaçlarının ilçedeki kalkınma hamlelerine hız kazandırmak olması gerektiğine değinen Dinçer, hayata geçirmek istediği projelerini anlattı.
  “YETER Kİ ÇİNE PRİM YAPSIN”
  Farklı partilerden olmalarına karşın aynı zamanda Çineli olan AK Parti MKYK Üyesi ve Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’tan da her zaman destek almaya çalıştıklarını söyleyen Dinçer, “O da,  bizler de Çine’ye bir şeyler yapmak istiyoruz. Yani bundan önceki yıllarda hep rekabet edilmiş ve Çine’ye hiçbir şey gelmemiş. Birisi bir şey getirmek istediğinde 'kendisine prim yapar' diye engellenilmiş. Bizim prim yapmaya ihtiyacımız yok, yeter ki Çine prim yapsın. Aynı şekilde Mustafa Savaş da farklı partiden olmasına rağmen O’nun da düşüncesi aynı. Ortak paydamız Çine’nin kalkınmasıdır” dedi.  
  Çine Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) organik zeytinyağı fabrikasının ardından soğuk hava fabrikası için de düğmeye bastıklarını söyleyen Dinçer, tarımsal kalkınma projeleriyle üreticiye destek olmaya devam edeceklerini belirtti. 
  TOKİ Konutları yapılacağı gerekçesiyle mal paylaşımında hazineye devredilen ve mahkemelik oldukları Çine’nin girişindeki arazi için de ilçeye 100 yataklı Devlet Hastanesi kurulabilmesi için davadan vazgeçtiklerini söyleyen Dinçer, Çine’ye gelecek olan her türlü devlet yatırımı için kapılarının seve seve ardına kadar açık olduğunu da vurguladı. 
  “ÇİNE OSB’DE SOĞUK HAVA FABRİKASI DA KURACAĞIZ”
  Çine OSB’nin, 1.5 yıl önce gerçekleşen yönetim değişikliğiyle beraber, Aydın’daki diğer OSB’ler de dolmaya başlayınca daha çok rağbet görmeye başladığını söyleyen Dinçer, “Şu anda bildiğim kadarıyla yüzde 90 doluluk oranına ulaşıldı. Şirketler son bir yıl içinde gelmeye başladığı için şu anda fabrikalaşma ve inşaat aşamasındalar. Yaklaşık bunlar 1 yıl sonra üretime başladıklarında en az 2-3 bin aile buradan geçim sağlayacak. Bunların bir kısmının da Çine’ye yerleşeceğini ve bu vesileyle de geriye göç olacağını düşünüyoruz. Biz de Çine Belediyesi olarak zeytinyağı fabrikamızı kurduk. Kalan yerimizde de soğuk hava fabrikamızı kurmak istiyoruz. Bunda da amacımız yine çiftçimize destek olmaktır. Mesela herkesin nar ürettiği mevsimde narı satmaya kalktığınızda atıyorum 50 kuruşa satıyorsunuz ama 3 ay sonra satmaya kalktığınızdaysa 1-1.5 liraya satıyorsunuz. Kuracağımız soğuk hava fabrikamızla üreticimizin ürettiğini soğuk hava fabrikamızda belirli bir süre sakladıktan sonra daha yüksek fiyattan satmasını arzuluyoruz. Şu anda soğuk hava fabrikamız kağıt üzerinde. Zeytinyağı fabrikamızı yaparken Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) hibe almıştık. Yine GEKA ve TKDK gibi ajansların da soğuk hava fabrikası için de hibeleri var. Bunlardan da faydalanmak istiyoruz. Prosedürleri de uzun sürüyor ancak biz başvurularımızı yaptık, cevap bekliyoruz” şeklinde konuştu. 
  “100 YATAKLI HASTANE İÇİN DAVAMIZI GERİ ÇEKTİK” 
  Kurban Bayramı’nda Çine Devlet Hastanesi’ni ziyaret eden Sağlık Bakanlığı’nda Genel Müdürlük pozisyonunda görevli ve aynı zamanda Çineli olan Nurullah Okumuş’un bayram ziyaretinde hastanenin fiziki şartlarını beğenmemesi nedeniyle bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Dinçer, “Başhekim Engin Tetik ile bayram günü gerçekleşen görüşmemizde, Nurullah Okumuş’un Çine’ye ikinci bir devlet hastanesi yapılması gerektiği düşüncesini benimle paylaştı. Bayramın ikinci günü Nurullah Okumuş ile görüştük. Kendisi Çine’nin evladı olduğunu ve bu görevdeyken Çine’ye daha yüksek yatak kapasiteli modern bir hastane yapmak istediğini anlattı. Görüşmemiz esnasında nereye hastane yapılabileceğiyle alakalı çeşitli yerler de gündeme geldi. Ben kendilerine Çine’nin girişinde daha önce Büyükşehir Yasası ile Çine’ye devredilen ancak ikinci paylaştırmada TOKİ yapılması için hazineye devredilen araziyi gündeme getirdim. Yani Çine’nin bu kadar güzel ve kıymetli bir yerinin sadece birkaç yüz kişi ev sahibi olsun diye değil, Çine’de yaşayan 50 bin kişiye hitap etmesi gerekiyor. Zaten halihazırda TOKİ için başka yer bulundu. Fakat burasıyla ilgili mahkemeliktik. Ben Nurullah Okumuş’a hastane için burayı düşünürlerse mahkemeyi geri çekeceğimi ifade ettim. Bu görüşmemizdeki olumlu yaklaşımın ardından mahkemenin geri çekilmesi için belediyemizdeki görevli memurlarımıza talimatı verdim. Nurullah Okumuş da Çine 100 Yataklı Devlet Hastanesi için girişimleri başlattı. Bunun da müjdesini veriyorum” diye konuştu.
  “HER YIL 2 BİN KADINIMIZI ÇANAKKALE’YE GÖTÜRMEK İSTİYORUZ”
  Çine Belediyesi olarak kadınları sosyal hayata kazandırabilme hedefleri doğrultusunda geliştirdikleri ‘Çiçekçilik Projesi’, ‘Çinicilik ve Yemek Kursu’ projelerinin yanında Çanakkale gezileri de düzenlediklerini söyleyen Dinçer, “Kadınlarımızın Çanakkale’yi gezip görmelerini, bu vesileyle de ülkemizin geçmişte ne tür badireler atlatılarak hangi zor şartlar altında kurulduğunu görmelerini istiyoruz. Kadınlarımız bunu kendi gözleriyle görüp eşlerine ve çocuklarına anlatsınlar ki ülkemize çok daha sahip çıkılarak birlik beraberliğimiz daha da perçinlensin istedik. O yüzden kadınlarımızı Çanakkale’ye gönderiyoruz. Geçtiğimiz 2017 bahar ayında bin kadınımız için Çanakkale’ye gezi düzenledik. Ekim ayında yani sonbaharda da bin kadınımızı daha Çanakkale’ye göndereceğiz. Bu gezileri geleneksel hale getirip Çine’de yılda iki bin kadınımızı Çanakkale’ye götürmeyi planlıyoruz. Başlarındaki rehber eşliğinde tek gün süren bu gezilerin kadınlarımız için gayet faydalı olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.  
  “AKÇAOVA’YA YÜZME HAVUZU VE DÜĞÜN SALONU YAPILACAK”
  Beldeden mahalleye dönüşen Akçaova Mahallesi’ndeki hizmet ve projelerinden de bahseden Dinçer, “Akçaova’da daha önceleri yapılmış kapalı pazaryeri, Çarşamba günleri halk pazarı, diğer günlerde de düğün amaçlı kullanılıyor. Ancak burası yer olmadığından düğün amaçlı kullanılıyor ve kışın düğün yapılamıyor. Orada eski bir düğün salonu var ama vatandaşlar tarafından tercih edilmiyor. Çine’ye yaptığımız yüzme havuzu çok rağbet görmüştü ve olması da gerekiyordu. Çine’de yüzme bilmeyen kalmasın diye bu havuzumuzda 2 yıldır kurslar da veriyoruz. Akçaova’nın girişindeki bir araziye kapalı düğün salonu yapıyoruz. Önünde kır düğün salonu da olacak ve yüzme havuzlu spor kompleksimizi de mahallemize kazandıracağız. Proje inşaatı şu anda başladı. Düğün salonu 2018 yıl başında hizmete girecek, yüzme havuzunu da 2018 yaz aylarına yetiştireceğiz” dedi. 
  “TOPÇAM YAŞAM ALANI PROJESİ HAYATA GEÇİYOR”
  2014 yılındaki seçim vaatlerinden olan Topçam Yaşam Alanı Projesi’nin 2019 Yerel Seçimleri’nden önce hayata geçeceğini de söyleyen Dinçer, “Devlet Su İşleri’nden bize tahsis edilmiş bu alanda yıllar önce çizilmiş bir projenin uygulanması bizden talep edildi. Ancak biz şimdi o projeyi uygulamayacağız, kendi projemiz var. 'Bize proje sunun onaylayıp hayata geçirelim' dediler. Proje aşamasındayız. Önümüzdeki yazdan önce Çineliler Topçam Yaşam Alanı’na kavuşacak. Orada Çinelilerin hafta sonlarını veya hafta içlerini geçirip eğleneceği bir mesire alanını da hayata geçireceğiz. Geleneksel Oğlak Şenliği'miz devam ediyor ancak geçtiğimiz yıllarda üst üste şehitlerimizin geldiği günlere denk geldi. Bu bahar ayında Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) işbirliğiyle Kavşit Mahallesi’nde Geleneksel Oğlak Şenliği'mizi yapacağız. Yine Akçaova’da bugüne kadar Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde Gencel Etkinliği düzenleniyordu. Bu etkinlikte Akçaova’dan göç eden vatandaşlarımız hem ailelerini, hem de akrabalarını görmek için geliyorlar. Orada oğlaklar kesilip tandır yapılıyor. Biz bunu da geçtiğimiz yıldan itibaren bir festival haline getirdik. Geçen sene Ankaralı Yasemin sahne aldı. Bu geleneksel olarak devam edecek. Çine’ye ikinci bir şenlik daha kazandırdık. İlerleyen süreçte zeytin, zeytinyağı ve tarım ile de ilgili bir festival projemiz var” şeklinde konuştu. 


 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
ANKET

Cumhurbaşkanı kim olmalı?

NAMAZ VAKİTLERİ
özge
yukarı çık