NUMUNE TEK

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

Kuşadası'nda gelecek yıl aynı hatalara düşmeyelim

Kuşadası'nda her yıl konuşulan ve tartışılan 'Kuşadası'nda turizm kötüye gidiyor' sorusuna Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halit Şakar, sorunlar ve çözüm önerileri ile açıklık getirdi. 

Kuşadası'nda gelecek yıl aynı hatalara düşmeyelim
  • 13 Kasım 2017, Pazartesi 10:51

Halit Şakar, yaptığı değerlendirmede Kuşadası'na ne kadar turist geldi, Herşey dahil sistem ne kazandırıyor ne kaybettiriyor, Esnafın ve kurumların alması gereken önlemler ile 2018 yılında aynı hataların yapılmaması gerektiği, tanıtım ve pazarlama konularında bilgi ve birikimlerini aktararak çözüm önerilerini de dile getirdi. 
'NİTELİĞİ BOZULAN TURİZM ESNAFI ETKİLEDİ'
Kuşadası'nın yaklaşık 50 yıl öncesinden beri tercihini turizmden yana kullandığını, belli dönemlerde ilerlemiş, belli dönemlerde de gerilediğini söyleyen Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halit Şakar, 2017 yılında yapılan gelir artırıcı unsurların devreye girmesine rağmen beklenen seviyeye ulaşmadığını ifade etti. Şakar; "Turizmde 1960'lı yıllarında cazibe merkezi olan Kuşadası bu görünümünden uzaklaşarak bu konumunu kaybetmiş, giderek betonlaşan doğal çevresi kirlenen, sahilleri bozulan ticareti yetersiz duruma düşen, dengeleri bozulan bir duruma gelmiştir. İlçemizdeki turizm faaliyetlerinin son 10 yılda niteliğinin bozulması sonucu esnafımızın işleri de olumsuz yönde etkilemiştir. Oda olarak 2017 Ekim ayı itibarı ile faal üye sayımız 2 bin 187, bu yıl içerisinde yapılan yeni üye kaydı 320 olurken, 210 üyemizin de kaydı silinmiştir" diyerek gelinen son durumu özetledi.
'ESNAF VE SANATKARLAR KREDİLERLE GÜNÜ KURTARIYOR'
Yüksek beklentilerle başlanan her sezonun yeni bir hayal kırıklığı yarattığını söyleyen Başkan Şakar; "Büyük ümitlerle başlanan sezon sonrası esnaf ve sanatkarlarımız umduğunu bulamamakta ve kredi kullanma yoluna giderek günü kurtarmaya çalışmaktadır. Kötü gidişin düzeltilebilmesi için sorumlu kuruluşların işbirliği, yönetimde bulunan idarecilerin kararlılığı, turisti, turizmi ve turistik yöreleri koruyup kollayacak yasaların çıkarılması, halkın yeniden turizme ve turiste bakış açısının değişmesi, eğitimin ve kalitenin ön plana çıkarılması gerekmektedir. Bazı kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, turizm için koordineli bir çalışmaya girememiş olmasından dolayı turizm sezonu içerisinde turisti ve turizm hareketliliğini olumsuz yönde etkileyecek sıkıntılar meydan gelmektedir. Turizm bilinci yetersizliği ve para kazanamama paniği ile esnafın bireysel çözümlere yönelmesinin neden olduğu karışıklık ve haksız rekabet faaliyetlerinden dolayı ilçemiz ölçeğindeki bir turizm beldesinde turizmden yeterli pay alınmamaktadır. Turizm yatırımı seçeneklerini iyi değerlendiremememiz nedeni ve göç olgusunun etkisiyle, aynı işletme dalındaki işletme sayısının ihtiyacın çok üstüne çıkmış olmasından dolayı da turizmden yeterli düzeyde pay alma noktasında sıkıntılar yaşamaktayız" dedi.   
SEBEPLERİ SIRALADI
Kuşadası'nın turizm alanından neden silindiği hakkında da değerlendirmelerde bulunan Halit Şakar; "Kuşadası turizm potansiyelinin yüksek olduğu dönemlerden günümüze yapılan birçok yanlış davranış ve faaliyetler, ilçenin turizm gelirini düşünmüştür. Turizmin başladığı ilk yıllardan bugüne gelindiğinde şehrimize giren turist sayısında her yıl artış olmasına rağmen, kalitesiz yapılaşma ve ucuzcu yaklaşım Kuşadası’nın turizm çizgisinin düşmesine neden olmuştur. Bu duruma gelinmesini şöyle sıralayabiliriz; 1- Plansız büyüme ve yapılaşmayla birlikte kıyıda tesisleşmeye yer kalmaması. 2-
 Turizm tesislerinin yenilenmemesi. 3- Herşey dahil sisteminin yoğun bir şekilde uygulanması ile zengin ve elit turistin önünün kesilmesi. 4- Kruvaziyer limanı ve Marina yoluyla gelen turistlerin ilçeye bıraktıkları ekonomik getirinin şehir içerisindeki esnafa yansımasından çok şehir dışındaki alışveriş mekanlarına yoğunlaşması. 5- Geliri düşük olan ülkelerin ucuz turlarla ilçemize gelerek, Kuşadası’nın turizm imajını zedelemesi. 6-
 İlçemize gelen ucuz turistlerin para harcamamasına dayalı olarak işyerlerinin kalitesini düşürmesi ve bir Pazar sistemi ile ilçenin caddelerinin mağazacılıktan ziyade imitasyon pazarı haline getirilmesi. 7- İlçenin markalaşma sürecinde yapılan stratejik hatalar. 8- İlçenin iç turizmdeki payını tam olarak alamaması ve iç piyasa reklamlarındaki yetersizliği ve 9- İlçenin yapılaşma sürecinde kalitesiz inşaat sektörünün kooperatifleşmeye önem vermesi sonucu çarpık betonlaşmanın ortaya çıkması" olduğunu söyledi.
'KUŞADASI'NIN İMAJININ YENİDEN SAĞLANMASI GEREKİR'
Kuşadası’nın çözüm bekleyen sorunları ve çözüm önerileri konusunda da açıklamalarda bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halit Şakar, Kuşadası’nın bir marka haline getirilmesi için ulusal ve uluslar arası düzeyde her zamankinden daha yoğun ve etkili bir tanıtım atağına geçilmesi gerektiğini belirtti. Şakar; "Çoğunlukla olumsuz haberlerle anılan ismimizin imajının artık düzeltilmesi sağlanmalıdır. Bu aşamada KUTAV’a önemli görevler düşmekte, Kuşadası’nın tanıtımı ve belirleyeceği vizyon için bu alanda aktif rol almalıdır. İlçemizdeki plansız yapılaşmanın önüne geçilmeli, turistlerin yoğun olduğu bölgelerde şehir dokusuna tezat oluşturacak yapıların inşa edilmesine engel olunmalıdır. Kış sezonunun gelmesi ile birlikte özellikle restorant-cafe gibi işletmelerin işgaliye alanlarını tentelerle kapatmaları kötü görüntüye sebep olmaktadır, bunların kaldırılması gerekir."
'İŞYERİ SINIRLANDIRMASI GETİRİLMELİ'
İlçede hizmet veren işyerlerinde, iş kollarında sınırlandırma isteyen Şakar, işyerlerinin gereğinden fazla sayıda olmasının alışverişi ve rekabeti olumsuz etkilediğini söyledi. Bu nedenle işyerlerinin sektör bazında ve hizmet sonucu itibari ile profilinin çıkarılması ve sınırlandırılması gerektiğinin altını çizen Şakar, "Turizm ve eğlence  ağırlıklı bir sosyal ortama sahip olan ilçemizde ne yazık ki müze, tiyatro, sinema ve resim gibi görsel sanat dallarında faaliyet bulunmamaktadır. Ayrıca halkımızın da bu tür organizasyonlarla ilgisi yok denecek kadar azdır. Ancak belirli bir kesimin ilgisi ile bazı faaliyetler yapılabilmektedir. Söz konusu kültür ve sanat etkinliklerinin daha geniş kitlelere yayılmasının sağlanması gerekmektedir."
'SAHİL BOYU YAYALAŞTIRMA PROJESİ HAYATA GEÇMELİ'
Eğitim yetersizliğinden kaynaklanan olumsuz davranışları engellemek için önlemler alınmalı, kurallar belirlenmeli ve eğitim çalışmaların önem verilmeli diyen Şakar; "Bunun için turizm bilinci geliştirilmeli, mal ve hizmet satışı yapan işletmelerde çalışan personelin eğitimine önem verilmelidir. Esnaflar arasında kirekabet sonucu, caddelerde turistleri zorla kollarından çekerek kendi işyerlerine sokmak isteyen tezgahtarlar, kapıcılar, işportacılar, falcılar ve hanutçulara kesinlikle fırsat verilmemeli “ dedi. Kuşadası ve çevresinin düzenlenmesinin şart olduğunu söyleyen Halit Şakar; “Sahil kenarı boyunca yayalaştırma projesi hayata geçirilmeli, tatil yöresine yakışır çevre düzenlemesi yapılarak ilçemizin turizm bölgeleri içerisinde örnek bir konuma gelmesi sağlanmalıdır. Özellikle çevre yollarında ilçeye giriş ve çıkış noktaları ilçe imajını olumlu yönde etki yaratacak şekilde düzenlenmelidir. Turizm gelirinin düzelmesine paralel olarak turizm işletmecilerinin içine düştüğü kazanamamak paniği yüzünden bu sektörde yaşanan bilinçsiz rekabet anlayışı da turizmin para kazanılabilir bir sektör olmasını önler duruma gelmiştir. Bu yönde yapılacak eğitim ve denetimlerde sektör mensuplarının kendi kuyuların kazmasının önüne geçilmelidir. Limana gelen gemilerde haksız yere ve yanlış propagandaların önlenmesi gerekmektedir" diye konuştu. 
Şakar, Kuşadası bizim ve çocuklarımızın yaşadığı, yaşayacakları bir yer diyerek herkesin taşın altına elini sokmasını istedi. 


 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak: ENVER ÖNDER

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
NAMAZ VAKİTLERİ
Nazilli Belediyesi Tanıtım
yukarı çık