NUMUNE TEK

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

Kuşadası'nda eski başkanlara soruşturma izni

Kuşadası'nda yaklaşık 3 yıl önce bir alışveriş merkezi (AVM) temel kazısının neden olduğu toprak kayması nedeniyle 114 dairenin boşaltılması ile ilgili davada, 2 eski belediye başkanına soruşturma izni çıktı. O günden bu yana kirada yaşamak zorunda kalan 67 ailenin mağduriyeti sürüyor. 

Kuşadası'nda eski başkanlara soruşturma izni
  • 02 Ekim 2017, Pazartesi 11:36

Kuşadası Kadınlar Denizi, Süleyman Demirel Bulvarı üzerinde başlatılan AVM inşaatında fore kazık çalışmasından kaynaklandığı öne sürülen toprak kayması sonucunda, Mücella Emgin, Dergah ve Özgür sitelerinden 114 daire boşaltılmış, 67 aile evlerini terk ederek kiraya mahkum olmuştu. Konuyla ilgili soruşturma tamamlandı. Mağdur olan birkaç vatandaşın Cumhurbaşkanlığı'na başvurarak sorumluların cezalandırılmasını talep etmesinden sonra görevlendirilen Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın raporu doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı'nın verdiği karar sonuçlanarak soruşturma açılması kararı Kuşadası'nda ilgili makamlara ulaştı.
SORUŞTURMA İZNİ
İçişleri Bakanlığı, söz konusu arazi için defalarca imar değişikliği yaptıkları, izinsiz, ruhsatsız ve projesiz kazı yapıp fore kazık çakılmasına göz yumdukları suçlamasıyla eski Belediye Başkanları Esat Altungün ve Fuat Akdoğan, her iki belediye başkanı döneminde meclis üyeliği yapan Ömer G., Yusuf G., Murat S.nin de aralarında bulunduğu 33 kişi ile 4 belediye bürokratı hakkında, "Görevi kötüye kullanma, toprak kaymasına neden olma, mala zarar verme" suçlarından soruşturma izni verdi. İçişleri eski Bakanı Efkan Ala'nın imzaladığı, bürokrasi nedeniyle Kuşadası’na yeni ulaşan 2016/70 sayılı kararda, göreve gelir gelmez çalışmaları mühürleyen, bölgede yaşanan toprak kaymasının tehlike yaratması üzerine gerekli müdahaleyi yapan, evleri tahliye eden, mağdur ailelere sahip çıkan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ve ekibine ise soruşturma izni verilmedi. 
  GÖREV ALMIŞLAR!
  Öte yandan Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın hazırladığı raporda, Kuşadası Belediyesi'nde yaşanan imar sıkıntıları ve sonrasında yaşananlar ortaya çıktı. Toprak kaymasının yaşandığı 2103 ada 26 parselin de içinde bulunduğu alanda yapılan imar değişikliklerine 'Evet' oyu kullanan Ömer G.’nin, inşaat sahipleri Başterziler’in avukatlığını; Yusuf G.’nin ise yetkin inşaat mühendisi sıfatıyla şantiye şefliğini üstlendiği belirlendi.
DEFALARCA İMAR PLANI REVİZYONU
AVM yapılmak üzere kazılan 2103 ada, 26 parselin içinde bulunduğu bölgenin imarının Fuat Akdoğan döneminde bir, Esat Altungün döneminde ise biri seçime bir ay kala olmak üzere üç kez değiştirildiğine dikkat çekilen Efkan Ala tarafından imzalı raporda, "Nazım ve uygulama imar planları ve bunlara ait ilave revizyon çalışmalarında, jeolojik, jeoteknik etüt yapılmaksızın 2103 ada, 26 parselin içinde bulunduğu bölgede defalarca imar planı revizyonu yapıldığı anlaşıldı" deniliyor. Yapılan değişikliklere “evet” diyen tüm meclis üyeleri ile Belediye Başkanları Esat Altungün ve Fuat Akdoğan hakkında soruşturma izni verildi. Özellikle Altungün döneminde, Mart 2014 seçimlerinden bir ay önce, 6 Şubat 2014 tarihinde yapılan değişiklik raporda dikkat çekiyor.
  RUHSATSIZ ÇALIŞMA!
  Eski Belediye Başkanı Esat Altungün döneminde yapılan imar değişikliği doğrultusunda inşaat ruhsatı almadan önce arsada zemin iyileştirmesi, fore kazık imalatı için izin başvurusunda bulunan yatırımcılara yanıt verilmediği ortaya çıktı. Bakan imzalı yazıda dilekçelerini 15 Kasım 2013 tarihinde zimmet karşılığı belediyeye teslim etmelerine rağmen, olumlu veya olumsuz yanıt verilmemesi üzerine ruhsatsız olarak hafriyat ve fore kazık çalışmasının başlatıldığı vurgulandı. 30 Mart 2014 seçimlerinden sonra, Kuşadası Belediye Başkanı olan Özer Kayalı’nın yaptırdığı ruhsat sorgulaması sonucunda durumun ortaya çıktığı belirtilirken, "Ruhsatsız ve kaçak fore kazık yapıldığı, arazinin hafredilerek doğal zeminin bozulduğu gerekçesiyle mühürlenerek yapı tatil zaptı düzenlenmiş. Çalışmaların devam etmesi üzerine iki kez daha mühürleme yapılmış. Ardından da Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuş ve parsel maliklerine imar kanunu çerçevesinde imar para cezası verilmiş. Gönderilen karar raporunda fore kazık ve hafriyat inşaat ruhsatı başvurusunun cevaplandırılmamasından sonra ruhsatsız fore kazık ve hafriyat çalışması yapılmasında ihmalleri olan, Esat Altungün, eski imar müdürü Ahmet Taşkan hakkında soruşturma izni verilmesine; imar mevzuatına göre gerekli işlemleri yaptıran Özer Kayalı’ya ise soruşturma izni verilmemesine” ifadeleri kullanılıyor.
  BELİRSİZLİKLERE DİKKAT ÇEKİLDİ
  İçişleri Bakanı'nın imzaladığı kararda ruhsatsız ve izinsiz başlatılan fore kazık projesinin TSE standartlarına göre zemin araştırmalarının ve etütlerinin yapılmadığı da ortaya çıktı. 
  Bakan Ala’nın karar yazısında, "Kazık ve kalıcı öngermeli Ankraj Aplikasyon planı, Plankotesi ve projesinde kesitlerin neye göre, nereden alındığının belli olmadığı, kazık kafa kiriş üst kodu, ankraj kotları, kazı temel kotunun verilmediği, yine projede üst cephe iksa görünüşü ile alt cephe iksa görünüşüne ait kesitlerin de neye göre nereden alındığının belli olmadığına" ifadeleri de dikkat çekiyor. Tüm bunların yanında fore kazıkların aralarının 20 santimetre olması gerekirken, 20 ile 85 santimetre arasında değişkenlik gösterdiği vurgulanırken tüm bunlara müdahale etmeyen dönemin İmar Müdürü Ahmet T., Ruhsat Birim Sorumlusu Zeynep A. ile İnşaat Mühendisi Burak G. hakkında da soruşturma izni verildi.
  KAYALI VE EKİBİNE SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEDİ
  Kuşadası’na ulaşan karar yazısının son bölümünde ise mevcut Belediye Başkanı ve ekibinin toprak kayması öncesi ve sonrasında sorumluluklarını yerine getirdiklerine yer verilirken, "Heyelan bölgesinde oluşabilecek her türlü mal ve can kaybına yönelik gerekli tedbirlerin Kuşadası Belediyesi'nce alındığı, konuyla ilgili Kuşadası Kaymakamlığı, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Aydın Valiliği, AFAD ile sürekli istişare içerisinde bulunulduğu, heyelana sebep olduğu düşünülen 2103 ada 26 parseldeki fore kazık ve hafriyat çalışmasının durdurularak yapı tatil zaptı ile mühürlendiği, çalışma yapılan alanın yığılan taşlarla pekiştirildiği, heyelanın olma nedenleri ve alınacak tedbirler konusunda kamu kurum ve kuruluşlarından destek sağlandığı, heyelandan zarar görme ihtimali yüksek 114 dairenin boşaltılarak, muhtaç durumdaki 67 ailenin otele yerleştirildiği, çocukların okul servis hizmetlerinin karşılandığı, gıda yardımında bulunulduğu, kiraya çıkan vatandaşlara kira yardımında bulunulduğu, alınan teknik önlemlerle olası can kaybının önlendiği ve heyelandan zarar gören vatandaşlara sosyal yardımların yapıldığı anlaşıldığından Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verildi" deniliyor.

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak: ENVER ÖNDER

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
NAMAZ VAKİTLERİ
özge
yukarı çık