NUMUNE TEK

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

“Karpuzlu kabuğunu kırdı”

3.5 yıllık görev süresi dahilinde Aydın Büyükşehir Belediyesi ile uyum içerisinde çalışmasının meyvesini, Karpuzlu’da yıllardır hayal olarak görülen projelerin hayata geçmesiyle topladıklarını söyleyen Karpuzlu Belediye Başkanı Tuğrul Ozan, ‘Başkanlar Konuşuyor’ adlı röportaj dizimizin konuğu oldu.   

“Karpuzlu kabuğunu kırdı”
  • 01 Kasım 2017, Çarşamba 12:50

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri sürecinde verdiği sözleri tutmak için Aydın Büyükşehir Belediyesi ile daima uyumlu olmaya gayret gösterdiklerini söyleyen Karpuzlu’nun Bağımsız Belediye Başkanı Tuğrul Ozan, “Aydın Büyükşehir Belediyesi ile bütünleşik bir hizmet sağduyusuyla en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Belediyecilikte siyaset olmaz. 7’den 70’e vatandaşlarımızın her birine sahip çıkıp ilçemizin kronikleşen sorunlarını çözüme kavuşturmak için biz bu göreve seçildik. 3.5 yıllık süreç dahilinde Karpuzlu kabuğunu kırdı, ilçemizde değişim ve gelişim başladı” dedi.  
  “KARPUZLU İÇİN HAYAL OLAN PROJELERİ GERÇEKLEŞTİRDİK”
  3.5 yıllık süreç dahilinde ve öncesindeki Aydın İl Genel Meclisi Üyeliği döneminin hizmet dolu yıllarla geçtiğini ve göreve gelirken, ‘Bir şey değişecek, çok şey değişecek’ dediklerini vurgulayan Ozan, “Makama geldiğimizde yapılmayan sorunları çözüme kavuşturup gerçekleşmeyen hatta Karpuzlu için hayal olan projeleri gerçekleştireceğimizi söyledik. Sonuç itibariyle sözlerimizi tuttuk ve vaat ettiğimiz projeleri tuttuk. Başarılıyız, ilçemiz için mesela daha önceki dönemlerde hayal olarak görülen yüzme havuzu, otobüs terminali, ilçe hastanesi, Milas Yolu’nun yapımı ve genişleme çalışmaları, ilçe pazarının restorasyonu, 35-40 yıldır hizmet vermeyen harabe şeklindeki ilçe hamamının restore edilerek hizmete kazandırılması, ilçemize hem yazlık hem de kışlık düğün salonu kazandırılması gibi önemli hizmetleri gerçekleştirmek bizim dönemimize nasip oldu. Biz her partiden oy olarak seçildik. Biz Karpuzlu’da bunu başardık ve hizmet noktasında Aydın Büyükşehir Belediyesi ile bir olduk. Çünkü söz verdiğimiz projeleri yerine getirmemiz gerekiyordu. Ciddi anlamda Karpuzlu’da gerçekleştirilmesi zaruri olan en önemli projeler bizim dönemimizde gerçekleşti” diye konuştu. 
  “TEKELER MAHALLESİ’NİN SU SORUNU TARİHE KARIŞTI”
  Aydın Büyükşehir Belediyesi ile hizmet noktasında bir olmalarından Karpuzlu’nun fayda gördüğünü söyleyen Ozan, “Yani, 'Bu hizmet Aydın Büyükşehir Belediyesi’ni, şu hizmet Karpuzlu Belediyesi’ni ilgilendiriyor' demedik. Yeri geldi Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini vermeye çalıştık, yeri geldi Büyükşehir bizim hizmetlerimizi verdi. Yani tamamen karşılıklı olarak Karpuzlu’ya hizmet için Büyükşehir'le bütünleştik. Bütünleşmemizle birlikte ilçemizdeki her türlü sorunu çözme noktasında önemli mesafeler katettik. İlçemizde su sorunu da çözülüyor. Mesela Tekeler Mahallesi’nin 15 yıllık su sorunu devamlı dile getiriliyordu. Aydın İl Özel İdaresi’ndeyken başlatmış olduğumuz bir gölet projesi vardı ancak mahkemelik olduğu için bir türlü devam ettiremedik. Tekeler’in su sorununu çözdük. Aydın Büyükşehir Belediyesi su sorunlarına ciddi bir duyarlılık gösteriyor. Biz de bu duyarlılığı bildiğimiz için devamlı talepte bulunuyoruz. Şu anda Tekeler’in 15-20 yıllık su sorunu çözüldü. Çeşmelerden her saat, her saniye, her dakika su akıyor. Yine Şenköy Mahallesi’ne ilave depo yapılıyor. Onu da Tekeler Mahallesi’nin şebekesine bağladığımız su sorunu tamamen tarihe karışmış olacak” dedi. 
  “AYDIN BÜYÜKŞEHİR İLE UYUMLU BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNDEYİZ”
  Yapılmayan ve ilk defa birinci kat asfalt yapılacak olan yollarda çalışma hazırlığı içinde olduklarını söyleyen Ozan, “Bunların bir kısmını yani 15 kilometrelik kısımlarını tamamladık. Bazı mahallelerimizin birkaç kilometrelik bağlantı yolları var, onları da yapacağız. Hizmette bir olma noktasında Aydın Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gayet başarılı bir çalışma içerisindeyiz. Büyükşehir’den alt yapı malzemesi getiriyoruz. Yani 'Bazı işler Büyükşehir'in işi' deyip geçmiyoruz. Bütünleşik bir hizmet sağduyusuyla en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Belediyecilikte siyaset olmaz. 7’den 70’e vatandaşlarımızın her birine sahip çıkıp ilçemizin kronikleşen sorunlarını çözüme kavuşturmak için biz bu göreve seçildik. Örneğin çocuklarımızı mutlu etmek ve yüzmeyi öğretmek için yüzme havuzu açtık. Yaz mevsiminde her gün yüzlerce çocuğumuz yüzme havuzundan faydalandılar. İlçemizdeki her ailenin denize gidip tatil yapması mümkün değil. Biz yüzme havuzumuzla her yaz çocuklarının denize gitme baskısıyla karşılaşan ailelerimizi de rahatlattık. Şu anda çocuklarımız yüzme öğrenerek eğlenceli bir tatil geçiriyorlar” şeklinde konuştu.
  “KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATMAK EN BÜYÜK HEDEFİMİZ”
  İlçede vatani görevini yapacak olan asker gençlere kadar herkese kapılarının ardına kadar açık olduğunu söyleyen Ozan, “İhtiyaç sahibi, sorunu olan herkese eşit mesafede yaklaşıp, ‘Herkesin Başkanı’ olma noktasında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Vatandaşımız bize bir adım atıyorsa, biz on adım atıyoruz. Sorunları çözerken empati yaparak kendimizi vatandaşın yerine koyuyoruz. Bu bağlamda da ilkeli siyaset yapıldığında da başarı zaten kendiliğinden geliyor. Halkımız hizmetlerimizden gayet memnun. İlçemizde yapılacak daha çok iş var. İlçemize Organize Sanayi Bölgesi kazandırmak istiyoruz. Yine Kentsel Dönüşüm’ü başlatmak da bizim en büyük hedefimiz. Bunun için imar planlarını onaylatma çalışmalarımız devam ediyor. İlçemiz merkezinde şu anda imar planlarının ihalesi yapılıp gerekli revizyonların ardından Kentsel Dönüşüm için düğmeye basacağız. Mahallelerimizin imar planları hazırlanıyor. Gökcük, Ulukonak, Ömerler, Tekeler ve Cumalar gibi çoğu mahallemizin yerleşik alan plan genişletmesini yaparak Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne onaylattık. Artık imar planları da onaylandıktan sonra ilçemiz mahallelerinde de yeşil alanlar, sosyal hizmet alanları ve ihtiyaçlar noktasında hizmetimize daha da artıracağız” ifadelerini kullandı.  
  “YÜKSEKOKUL İÇİN ARAZİMİZİ BELİRLEDİK”
  İlçeye kurdukları parke taşı üretim tesisi sayesinde de mahallelere toplamda 70 bin metrekarelik parke taşı döşediklerini belirten Ozan, şunları kaydetti: “Bu parke taşı döşeme çalışmalarının maliyeti 1 milyon liranın üzerindedir. Karpuzlu Belediyesi olarak 2018 sonuna kadar ilçemiz merkeziyle birlikte 23 mahallesi dahil taş döşenmedik hiçbir sokak bırakmayacağız. Merkezde zaten hemen hemen parke taşı döşenmemiş sokak kalmamış durumda. Yine mahallelerimizde düğün salonu yapılabilecek mahallelerimizde belediyeye ait arazi tespit çalışmalarımız sürüyor. Bunları meclis kararıyla Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edip hizmete kazandıracağız. Yapılacak olan düğün salonlarının takipçisi olacağız. Karpuzlu’ya yüksekokul kazandırabilmesi hedefi doğrultusunda arazimizi belirledik. Meclis kararımızı aldık ancak kaynak noktasında sıkıntılarımız var. Bütün sivil toplum örgütlerimiz, odalarımızın başkanları tam destek veriyorlar. İnşallah kaynak bulduğumuz zamanda da Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü ile de temasa geçerek ilçemizde yüksekokul çalışması da başlatacağız."
  “ÜRETİCİLERİMİZE TARIMSAL ANLAMDA DA DESTEK OLACAĞIZ”
  Karpuzlu’da kurulacak olan yüksekokulda madencilik, ormancılık ve meyvecilikle ilgili bölümler açılmasının daha doğru olacağını belirten Ozan, şu ifadeleri kullandı: “Tarım arazilerimiz ve iklimimiz erken meyveciliğe çok yatkın. meyvecilik bölümü ya da Aydın’da olmayan orman mühendisliği gibi bir bölüm de, kurulması hedeflenen yüksekokulumuz bünyesinde bulunabilir. Ben özellikle meyvecilik bölümüne daha da taraftarım. Aydın İl Özel İdaresi’nde 5 sene boyunca İl Tarım Komisyonu Başkanı olarak bütün ilçelerde en az bir dönüm olmak kaydıyla fidan dağıttık. O süreçte beş sene içinde dağıttığımız fidanlarla elma, armut ve ceviz bahçelerimiz oldu. İnsanlarımız için meyvecilik Karpuzlu’da ek gelir haline geldi. Tarım alanlarımız öylece boş duruyor, kiralayan yok. Bu arazilerimizde üreticilerimizi erken meyvecilik noktasında yönlendirebilirsek çok iyi olacak. Belediye olarak fidan dağıtmayı da düşünüyorum. Üreticimizin gelirini ne kadar çoğaltırsak köyden kente göçün de önüne geçmiş oluruz. İmkanlarımız dahilinde fidan dağıtıp üreticimize de destek olacağız."  
  “TEKELER MODERN KAPALI PAZARYERİNE KAVUŞACAK”
  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yüzme havuzu açılışında söz verdiği Cumhuriyet Caddesi’nin sıcak asfalt ihalesinin yapıldığını belirten Ozan, “İnşallah yakında Cumhuriyet Caddesi’nde de sıcak asfalt çalışması başlatılacak. Kanalizasyon ile ilgili başkan olduktan sonra gerekli müteahhit firmayla sözleşme yaptık ve ardından ASKİ’ye devrettik. Özlem Çerçioğlu duyarlılıkla yaklaşarak kanalizasyon çalışmalarını başlattı ve ilçemizin kanalizasyonu tamamladı. Tadilat, onarım çalışmaları kapsamında biz de hiç parke taşı görmemiş sokaklarımızı yeniledik. Yağmur tahliye kanalı çalışmalarıyla birlikte içme suyu şebekesi yenilemelerinde epey mesafe katedildi. Karpuzlu’da altyapı anlamında hemen hemen bir sıkıntı kalmadı. İlçemizin girişinde ağaçlandırma ve şelale çalışması yaparak görünümünü yeniledik. Park ve bahçelerimize de şelaleler yaptık. Oyun grupları olmayan mahalle bırakmadık. Mesire alanımızda da Büyükşehir ile birlikte eksiklikler tespit edildi. Bahar ayına doğru mesire alanımızı modernize edeceğiz.  Halihazırda Tekeler Mahallesi’nde kapalı pazaryeri çalışmalarımız devam ediyor. Tekeler’deki halı saha sosyal tesislerimizi de hizmete sunduk” diye konuştu.
  “ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULMASI İÇİN GİRİŞİMDE BULUNACAĞIZ”
  İlçede sporun gelişmesi noktasında da amatör spor kulüplerine destek olduklarını belirten Ozan, “Spor kulüplerimize maddi ve manevi her türlü yardımımız sürüyor. Yaşlılarımızı ziyaret edip taleplerini anında karşılıyoruz ya da Aydın Büyükşehir Belediyesi vesilesiyle anında çözüme kavuşturuyoruz. Halkla barışık bir belediyecilik anlayışıyla başkanlık yapıyoruz. 2018’de mahalle yollarımızın parke taşı döşemelerini tamamlayıp düğün salonları kazandıracağız. Sanayi esnafımız zor durumda ve konum olarak ilçe merkezine sıkışmış durumdalar. Organize Sanayi Bölgesi çalışması kapsamında sanayi esnafımızı ilçe merkezimize yakın bir noktaya taşımak istiyoruz. En kısa zamanda bakanlık nezdinde Organize Sanayi Bölgesi kurulması için girişimler başlatacağız ve prosedürler neyi gerektiriyorsa yerine getireceğiz. Karpuzlu’da büyük arazilerimiz söz konusu. İmar planlarımız onaylandıktan sonra eskiden köy tarlası olarak kullanılan ancak şu anda boş olan arazileri plana dahil etmeyi düşünüyoruz. Mahallerimizin imar planlarının yapılması Organize Sanayi Bölgesi için çok önemli. Bunu gerçekleştirdikten sonra gerekli çalışmaları başlatacağız” şeklinde konuştu. 
  “İLÇEMİZİN TANITIMINA DA ÖNEM VERİYORUZ”
  Aydın’da ilk güneş enerjisi projesini başlatan ilçe olduklarını söyleyen Ozan, “IPARD-2 Hibe Programı’nın açıklanmasını bekliyoruz. Belediyelere bu noktada öncelik verilecek. İnşallah bir an önce açıklanır. Bu açıklanır açıklanmaz yüzde yüz hibeli bu projemiz için de çalışmalar başlayacak. Karpuzlu’nun tanıtımı noktasında 3 yıldır Alinda Kültür Festivali ile birlikte deve güreşleri gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Tanıtım noktasında spora da önem vermemiz gerektiği bilinciyle kulüplerimize destek olmaya devam ediyoruz. Karpuzlu Belediyespor, Ömerlerspor ve Ulukonakspor ilçemizin sportif anlamda markası oldular. Futbol sayesinde de ilçemizi kısmen tanıtmış oluyoruz. Festivallerimizde gerçekleşen coşkulu konserlere de çevre il ve ilçelerden vatandaşlarımız da akın ediyor. Bu da tanıtım anlamında ilçemize katkı sağlıyor. Deve güreşlerimiz 7’den 70’e herkesin sevdiği bir kültürümüz. Bu kültürü de yaşatma noktasında 26 Kasım’da deve güreşimiz olacak. Bu vesileyle tüm bölge halkımızın ilçemizde kaynaşmasına, tanışmasına vesile olacağımızı umuyoruz. Tanıtımda da başarılıyız” diye konuştu. 
  “KARPUZLU-MİLAS KARAYOLU KALKINMAMIZ İÇİN ÖNEMLİ”
  Karpuzlu-Milas Karayolu’nun Karpuzlu kısmının tamamlandığını ancak Milas tarafındaki Labranda ve Kargıcık Bölümü’nün 2018 yılı yatırım programına konulmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirten Ozan, “Bu yolu biz 1999 yılında 57. Hükümet Dönemi’nde Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın’a yine dönemin MHP’li Milletvekili Ali Uzunırmak vesilesiyle ısrarcı olduk ve yapılmasını sağladık. 1999’da ben MHP Karpuzlu İlçe Başkanı olarak görev yapıyordum. İlk 1999’da bu yol yapıldı. Şu anda genişletme ve onarım çalışmaları yapılıyor. Tabi ki bu yol, yapılan çalışmalar kapsamında eskisinden daha iyi oldu. Bakım, onarım ve yenileme kapsamında devamlılık esas. Asfalt kaplama yapılmadığı için yol perişan olmuştu. Bu yol ilçemizin kalkınması için cidden önemli. 2016-2017 döneminde Karpuzlu kısmının ihalesi yapılmış. Her iki tarafında ihalesi bir yapılarak da hizmete açılabilirdi. Sonuç olarak 2018 Yatırım Programı’na girdi ve Milas tarafıyla birlikte tamamlanarak hizmete girecek. Karpuzlu-Milas karayolunun bir an önce hizmete girmesi noktasında desteklerini esirgemeyen yetkililerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 
 “KARPUZLU OVASI ELEKTRİĞE KAVUŞTU”
  İlçede bulunan cami ve okullarda da bütçe imkanı dahilinde tadilat ve onarımlar yaptıklarını söyleyen Ozan, şöyle dedi: “Seçimden sonra muhtarlarımıza köy odalarını tahsis ettik. Parke taşı üretim tesisimiz yaklaşık 500 bin liraya mal oldu ve ilçemizin önemli bir eksikliğiydi. Burada bordür, briket ve parke taşı üretiyoruz. 23 mahallemizde belki hiçbir ilçede olmayan anons sistemi kurduk. Yine Karpuzlu Ovası’nda hayal olan aydınlanma ve elektrik getirilmesi de bizim dönemimize nasip oldu. Bunu belediye olarak biz yaptırdık. Şu anda Karpuzlu Ovası’nın aydınlanması projesi tamamlandı. Bunu da 3.5 yıl içinde gerçekleştirmiş olduk. Bayrak konusunda çok hassasız. Tüm oda, siyasi partiler ve muhtarlıkların bayraklarını da biz yeniliyoruz. Türkiye’nin İlk seçilmiş kadın muhtarı olan Gül Esin’in anıtını yaptık. Her yıl çeşitli etkinliklerle kendisini yad ediyoruz. Koğuk Mahallesi’nde bin ağaç dikerek hatıra ormanı oluşturduk. Her yıl ağaçlandırma bayramında fidan dikiyoruz. Kadınlarımızı yaz mevsiminde tatil bölgelerimize de ziyarete götürüyoruz. Bundan da olumlu dönüşler alıyoruz."
  “İLÇEMİZDE DEĞİŞİM VE GELİŞİM BAŞLADI”
  AK Parti’li Aydın milletvekilleriyle de ilçedeki talepler noktasında sürekli görüştüğünü söyleyen Ozan, şu ifadeleri kullandı: “Karpuzlu’da elbette emekleri var. Sağ olsunlar, Karpuzlu’ya ilçe hastanesi kazandırıldı. İlçe hastanesinde sadece bakanlık bazında TİP Projeleri ihale yapılmıştı. Projesini hazırlamak, zemin etüdü, zemin sondajı, binanın karayoluna taşan bölümü geri çekme ve koordinat değişikliği gibi kısımları Karpuzlu Belediyesi olarak biz yaptık. Orada da emeğimiz ve imzamız var ama AK Parti’li milletvekillerimiz de sağ olsun ilçe hastanesi konusunda daima duyarlıydılar. 3.5 yıllık görev süremiz boyunca ilçemizin ihtiyaç duyduğu en önemli projeleri gerçekleştirdik. Bugüne kadar vatandaşımız bize daima güvendi, bundan sonrada Aydın Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu bir şekilde ilçemizi daha büyük hizmetlerle tanıştıracağız. Karpuzlu kabuğunu kırdı, değişim ve gelişim başladı."
  Yerel yönetim yasalarının bir an önce değişerek ilçe belediyelerinin kaynak noktasında da elinin güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Ozan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bütçe yüzde 70 civarında gerçekleşti. 2018’de bütçemizi son meclis toplantımızda 10 milyon 700 bin lira olarak belirledik ve oy birliğiyle onayladık. Bütçe gerçekleşme oranımızda her sene yüzde 5’lik bir artış sağlıyoruz. Ana projelerimizin hepsi 3.5 yıllık süreç dahilinde gerçekleşti."


 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
NAMAZ VAKİTLERİ
Nazilli Belediyesi Tanıtım
yukarı çık