HAKAN ÇAĞLAR ERÜRKER

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

Karacasu’da zeytin üreticileri 'birlik' olamadı

Karacasu’da geçen yıl Haziran ayında kuruluş çalışmalarına başlanılan 'Zeytin Üreticileri Birliği' konusunda, aradan geçen zamana karşılık istenilen netice elde edilemedi.   

Karacasu’da zeytin üreticileri 'birlik' olamadı
  • 08 Şubat 2018, Perşembe 9:18

Karacasu Kaymakamlığı ve Karacasu Ziraat Odasının önderlik ettiği ve bilgilendirme toplantılarının yapıldığı zeytin birliği projesi, üreticilerin büyük ilgisiyle karşılandı. Kısa süre içinde geçici yönetim kurulu oluşturulan Zeytin Üreticileri Birliğinde, Kenan Tabak başkanlığa seçildi. Zeytin üreticileri başta bütün fedakarlığa hazır olduklarını belirten hamleler yapsalar da, birlik tam anlamıyla faaliyete geçemedi. 110 üretici birliğe üye olma yolunda olumlu görüş belirtse de, ancak 50 üretici evrakları teslim etti. Birliğin kuruluş aşamalarının tamamlanabilmesi için toplamda 8 bin dönüme ulaşılması gerekirken, bu miktar da yaklaşık 3 bin 500 dönümde kaldı. 
  KOOPERATİFLEŞME DE OLMADI
  Birliği kurup şirketleştikten sonra işleme, ambalajlama ve paketleme tesisi ile birliğin önünün açılması amaçlanırken, üreticinin zeytinini değerlendirmek ve hak ettiği fiyata satılması hedefleniyordu. Büyük üreticilerin girmeyi tercih etmedikleri öğrenilirken, Birlik’te istenilen sonucun alınamaması üzerine Karacasu Kaymakamlığı öncülüğünde kooperatifleşme yönünde adım atıldı. Mevcut kooperatiflerin isteksiz tavırları sonucu bunda da gelişme sağlanamadığı öğrenildi. 


 

HABERE AİT RESİMLER