NUMUNE TEK

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

“Hatırı sayılır işlere imza attık”

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, ‘Başkanlar Konuşuyor’ adlı röportaj dizimizin konuğu oldu. 

“Hatırı sayılır işlere imza attık”
  • 20 Kasım 2017, Pazartesi 10:43

Belediye Başkanı seçilmeden önce 14 yıl boyunca Söke Ticaret Odası Başkanlığı görevini yürüten Süleyman Toyran, Söke ile ilgili noksanların tespiti ve çözümü konusunda yılların verdiği tecrübenin kendisini geliştirdiğini söylerken, Aydın’ın en geniş yüz ölçümüne sahip ilçesi olan Söke’de 3.5 yıllık süreçte özellikle çözümü aciliyet gerektiren önemli konulara ağırlık verdiklerini kaydetti. 
  Açıklamasında bir dönem daha Söke’ye hizmet etmek istediğini söyleyen Başkan Toyran, “Tabi yeniden adaylığımızla ilgili partimizin genel merkezi ve vatandaşların tercihi de önemli. En önemlisi bugünden yarına kimin çıkacağı da belli değil. Sağlık durumumuz ne olacak onu da bilemiyorum. Şartlar istediğimiz şekilde olursa bir dönem daha hizmet için varım. Birçok kişinin dikkatinden kaçıyor ama ben Cumartesi günü dahi belediye çalışmalarını yerinde takip eden biriyim. Yaptığım işi hakkıyla yapmak istiyorum ve severek yapıyorum” dedi.
  “BU SÜRECİ YÖNETMEK VE AŞMAK KOLAY OLMADI”
  “3.5 yıllık görev süresini kapsayan süreç bizim için en zor olan dönemdi” diyen Başkan Toyran, “Büyükşehir yapılanması, belde belediyelerin kapanması ve oradan gelen borçların yapılanmasıyla birlikte önümüzü görebilmemiz bizim için sıkıntılıydı. Biz özellikle beldelerden hatırı sayılır borçla koltuğu devraldık. Bu süreci yönetmek ve aşmak kolay olmadı. Ama uyguladığımız masrafların kısılmasıyla birlikte yatırımların da yapılmasıyla hatırı sayılır işler yaptık diye düşünüyorum. Söke Belediyesi olarak yaptığımız 1 milyon metrekarelik parke taşı döşenmiş yollarla birlikte 3.5 yılda 55 milyon liralık yatırım yaptık. Önümüzdeki 5 senenin avantajı olarak, işe vakıf bir belediye başkanının sorunların çözümünde daha yaratıcı olacağını düşünüyorum. Ekonomik anlamda yasada gereken düzenleme de yapılırsa elimizin daha da güçleneceğini düşünüyorum. İlçe belediyelerine düzenlemeden daha sonra daha çok yetki verilecek” diye konuştu. 
  “HEDEFLERİMİZ EN BAŞINDAN BU YANA BELLİYDİ”
  14 yıllık Söke Ticaret Odası Başkanı görevinin süreç zarfında gerek bilgiye erişim, gerekse ulaşım ve değerlendirmeler anlamında da önünü açtığını söyleyen Toyran, “O zamandan gelen hedeflerimiz vardı. Söke’nin tarım, sanayi, öğrenci kenti olmasıyla birlikte ilçemizin Kuşadası ve Didim’in hizmet sektörü anlamında eleman ve emtia ihtiyacının da karşılanması anlamında lojistik kent olması ön plana çıkıyordu. Bölgemize baktığımız tarihi ve doğal güzellikleriyle de Söke’nin ön plana çıkarılması gerektiğini ve turizm kenti olarak planlanması da önemliydi. Enerji alt yapısı olarak baktığımızda Söke’nin  her yönden yani Rüzgar Enerji Santrali (RES), Jeotermal Enerji Santrali (JES) ve Güneş Enerjisi Santrali ile hatırı sayılır bir enerji üretim üssü olabileceğini de düşünmüştük. Hedeflerimizi de bu yönde koymuştuk” dedi.
  “50 KİLOMETRE UZAĞA DA HİZMET GÖTÜRMEK ZORUNDAYIZ”
  Söke’nin yaklaşık bin metrekarelik alana hitap eden ilçe sınırlarına sahip olduğunu ifade eden Toyran, “Nüfus olarak yaklaşık 120 bin nüfusumuz var. Yüz ölçümü olarak Aydın ilinin sekizde birine hitap eden bir coğrafyaya hizmet götürmek durumundayız. Nüfus olarak baktığımızda da Aydın’ın yüzde 10 nüfusuna karşılık gelen bir ilçede belediye başkanlığı görevini yürütüyoruz. Didim yaklaşık 400 kilometrekare, Kuşadası ise 267 kilometrekarelik bir alana hitap ediyor. Söke’ye baktığımızda Didim ve Kuşadası’nın hizmet götürdüğü coğfrafyanın yaklaşık bir buçuk katı bir coğrafyaya hizmet götürmek durumundayız. Yine Didim’e baktığımızda merkeze en uzak yer işte Akbük 17-20 kilometre, Balat, Akköy, Yeniköy ise 20 kilometre uzaklıkta. Kuşadası’na baktığımızda merkeze en uzak yer Güzelçamlı 17 kilometre, Yaylaköy ile Kirazlı ise 15 kilometrelik uzaklıkta kalıyor. Bizim Söke’ye baktığımızdaysa Çavdar, Karakaya, Kaygılı gibi merkeze 50 kilometrelik uzaklıktaki bir alana biz hizmet götürmek durumundayız. Bir de dağlık alanlara da hizmet götürerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı. 
  “ÖNCELİKLERE AĞIRLIK VEREREK HİZMET ÜRETTİK”
  Büyükşehir Belediye Yasası çıkmadan önce Söke’nin sadece 8 mahalleden oluşan gelişmiş bir ilçe olarak tanımlandığına dikkati çeken Toyran, “Bütün altyapısı sadece 8 mahalleyle ölçüşecek şekilde planlanmıştı. Fakat 1 Nisan 2014 sabahı biz seçilip göreve geldiğimizde mahalle sayımız 49’a çıktı. Bizim seçimlerden önce verdiğimiz bir sözümüz vardı. Söke’deki merkez mahallelerimiz hangi hizmeti alıyorsa yeni mahallelere de o hizmeti götüreceğimizi söylediğimiz için vatandaşlarımızda da böyle bir beklenti oluşmuştu. Bu yapılanmayı tamamlanmak ve o mahallelerimize hizmet götürmek öyle kolay olmadı ama geldiğimiz nokta itibariyle hatırı sayılır bir mesafe katettiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Geldiğimizde önceliklerimiz dahilinde elbette verdiğimiz sözler ve projelerimiz vardı. Fakat öncelikler işin içine girdiği için bazı hususlar ötelemek durumunda kaldık. Her ne kadar biz buna hazırlıklı da gelsek bize söylenen Büyükşehir Belediyesi kapsamında Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin milli gelirden alacağı payın yüzde 5’ten 6.5'a çıkacağı ve ilçe belediyelerinde de buna bağlı gelir artışı olacağı yönündeydi. Koltuğa oturduğumuzda tamamen tersi bir durumla karşı karşıya kaldık. Bırakın gelirin artmasını, geçmiş dönem Söke Belediyesi’nin aldığı gelirlerin bir çoğundan mahrum kalarak hizmet üretmeye çalıştık” şeklinde konuştu. 
  “5 YILLIK SÜREDE SÖKE’DE YOL SORUNU KALMAYACAK”
  “Bir tarafta eski 100 kilometrekarelik alandan bin kilometrekareye çıkmış hizmet alanı, öbür tarafta eskiden hizmet alanı kapsamında, merkezdeki 70 bin nüfusun köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerleriyle birlikte 120 bin nüfusa çıkmasıyla da, nüfusu 10 katına yükselmiş bir coğrafyaya hizmet götürmek zorunda olan bir Söke Belediyesi’nin başkanlığını üstlendik” diyen Toyran, şunları kaydetti: “Tabi burada bizim önceliğimiz ilçedeki yollarla ilgili büyük sıkıntıları çözmek oldu. Bu konuda ilk seneden itibaren bir hedef koyduk ve 5 yıllık sürede Söke’de yol sorunu kalmayacak ya da büyük oranda azaltacağımızı ifade ettik. Mevcut parke tesisimizle bunu başarmanın pek mümkün olmadığını gördüğümüzden ki o süreçte günde 350 metrekarelik parke taşı üreten bir tesisimiz vardı ve asfalt şantiyesi de vardı. Önce parke tesisini yenileme gereği duyduk. Şu anda 12 saatte bin 500 metrekare üretim kapasiteli bir tesisimiz hizmette. Bizim yaptığımız ilavelerle bu tesisimiz yaklaşık 2 milyon liralık bir yatırımdır. Bunun yanında hem üretip hem de işçiliğini kendimiz yapabileceğimiz bir ekibi de kurduk. Şu anda Söke Belediyesi’nin 8 farklı noktada parke taşı döşeme çalışması yapabilecek ekibi var. Ürettiğimizi aynı gün döşeyecek durumdayız."
  “ELİMİZDE SİHİRLİ DEĞNEK YOK”
  Söke’de gerek merkez ve genele bakıldığında 3.5 senede yaklaşık 1 milyon metrekarelik üretim yaptıklarını ve bozuk yolları parke taşı döşeyerek yenilediklerini söyleyen Toyran, “Sadece yol olarak değil Söke’nin kaldırımı konusunda da büyük sıkıntı vardı. Yol olup da kaldırımı olmayan bir çok yerimiz söz konusuydu. Biz bunların hepsini sıfırdan başlayıp peyzaj çalışmaları da dahil olmak üzere Söke’de bizim de arzuladığımız 1 metre 80 santimlik her yerde kaldırım olacak her yerde ağaç dikimini de öngördük. Yani kaldırım, ağaç ve yayanın geçebileceği alanlar oluşturmak istedik. 3.5 yılda yaklaşık 2 binin üzerinde ağaç diktik. Fevzipaşa, Konak, Yenikent’in büyük bir kısmı, Kemalpaşa, Çeltikçi ve Cumhuriyet Mahallesi’nde bu yıl içinde hatırı sayılır bir çalışma yaptık. Yollarla ilgili halen daha sıkıntılar var, çünkü elimizde sihirli değnek yok. Bazen yatırımcı kuruluşların yapacağı çalışmalar bekleniyor. Super Online örneğinde olduğu gibi öngörmediğimiz şekilde yaptığımız yerlerin tekrar sökülüp yapılması, kazılması da bizi rahatsız eden durumlar” dedi. 
   “VATANDAŞIMIZI EV SAHİBİ DE YAPMAK İSTİYORUZ”
  Söke’de sosyal konut projesi ile ilgili çalışmaları olduğunu ve yaklaşık 260 konutluk projede mimari ve elektrik projelerinin tamamlanma noktasına geldiğini söyleyen Toyran, “Bir aksilik olmazsa bu projemizle ilgili olarak yakın zamanda hem tanıtım, hem de çalışmalarımız başlayacak. Burada belirli bir maliyet söz konusu var. Dar gelirlinin alabileceği şekilde düşüneceğiz ama sonuç olarak kısmen bir kar amacı da kısmen olacak. Amacımızsa sonuç olarak vatandaşımızı ev sahibi yapmaktır. Geçtiğimiz aylarda Sökeli yatırımcı arkadaşlarımızla mezbaha için imza attık. Söke 8-9 ay içinde modern bir mezbahaya kavuşacak. Özellikle besicilik yapan arkadaşlar için bu mezbaha, bulunmaz bir nimet olacak. Yani, Ortaklar, İncirliova, Germencik, Koçarlı, Kuşadası ve Didim’e de hizmet verecek” diye konuştu. 
  “60 METRUK BİNAYI YIKTIK”
  Yıllardır Söke Hükümet Meydanı’nda atıl vaziyette duran eski ilçe jandarma binasıyla şu anda yeni yapılan garaj dükkanlarının arkasında da ucube gibi üç katlı devasa bir binanın yıkımını gerçekleştirdiklerini söyleyen Toyran, “Jandarma binası sıfır maliyetle yıkıldı. Şu ana kadar da Söke Belediyesi olarak merkezde 60 binanın yıkımını gerçekleştirdik. Bu tür yerler hep tinerci yuvası olarak tanımlanıyor ve güvenli olmayan yerler olarak tepki çekiyordu. Vatandaşımızın gözünde yıkılabilir olarak görülen her yer bizim açımızdan yıkılması mümkün olmuyor. Mal sahibinin olurunu almak ve SİT kapsamında olmaması gerekiyor. Biz yıkılabilmesinde engel olmayarak önümüze gelen tüm metruk yerleri yıkıyoruz” ifadelerini kullandı.
  “SEMT EVLERİMİZ PARMAKLA GÖSTERİLİYOR”
  Söke Belediyesi olarak ISO9001 Belgesi almış yurt çapında önde gelen belediyelerden biri olduklarına da değinen Toyran, “Halihazırda müşteri memnuniyeti kapsamındaki  11002 Belgeli belediye olmak için çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız hem kurduğumuz hatlarla vatandaşların bize ulaşmasını sağlamak hem de geri dönüş konusunda mesafe almak. Bu konuda da hatırı sayılır bir ilerleme katettik. Vatandaş memnuniyeti konusunda belirli bir düzeye geldik. 'Hoş Geldin Bebek Projesi' ile 2 bin vatandaşa ulaştık. Semt Evleri vesilesi ile Aydın’da herkes tarafından parmakla gösteriyor. Hem açılan kurs ve kursiyer anlamında, hem de üreticilik anlamında Semt Evleri’nde kadınlarımızın ürettiği ürünlerin satılması için Bağarası Mahallesi’nde bir stant verilmesini sağladık. Kadın El Emeği Pazarı’nda da aile bütçelerine katkı sağlanmasına vesile olmak bizleri de memnun ediyor” şeklinde konuştu. 
  “VAATLERİMİZİN YÜZDE 70’İNİ HAYATA GEÇİRDİK”
  Söke’de amatör spor kulüplerini desteklemeye devam ettiklerini söyleyen Toyran, şunları kaydetti: “Sökespor istediğimiz noktaya gelmese de Söke’de hatırı sayılır bir amatör spor alt yapısı var. Teniste mesela başarılı bir Söke’den bahsedebiliriz. Basketbol alt yapısıyla birlikte özellikle voleybolda bayan altyapısı da önde. Yüzme ile ilgili olarak son açılan kursları da çoğaltmamız mümkün. Satrançta da Türkiye’de ses getiren etkinliklere imza atıyoruz. Bu konuda biz belediye olarak maddi manevi elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. 30 Mart Yerel Seçimleri’nde verdiğimiz vaatlerimize  baktığımızda  bizden kaynaklanmayan projeler hariç yüzde 70’ini hayata geçirdik. Turunçlar, Doğanbey, Gelebeç, Ağaçlı, Yamaç, Karakaya, Serçin ve Çavdar Mahallesi’ni zenginliğimiz olarak görüyoruz. Buralarda da alabileceğimiz çok mesafe var. Her biri bizim için önemli yerler. Mesela Eski Doğanbey derken Karina Dalyanı da bizim için çok önemli. Karina Dalyanı denize kıyımızın olması sebebiyle önem taşırken Serçin de Bafa Gölü kıyısında tabi ve doğal güzelliklere sahip eşsiz bir yer."
  “EFES SİNEMASI’NI KAMULAŞTIRACAĞIZ”
  Belediye olarak yaptıkları çalışmaları kapsayan her yerde, vatandaşlara rant artışı sağladıklarını düşündüğünü belirten Toyran, sözlerini şöyle tamamladı: “İşletme Fakültesi’nin oradaki yollarda yaptığımız çalışmalarla uzun yıllar atıl vaziyette kalmış olan iki katlı dubleks binalar bitti ve orada yaşayan vatandaşlar, ‘Sayenizde yerlerimiz değer kazandı’ dedi. Aynı durumu Kemalpaşa’da da yaşıyoruz. Eskiden vatandaşımızın gelip satmaya çalıştığı bir dönemden şu anda 'alalım' dediğimizde satmak istemeyen vatandaşları görür olduk. Orada kamulaştırma kararı aldığımız yerler var, onları da ilçemize kazandıracağız. Yine Söke’de düzgün spor kompleksi ile birlikte güzel bir kültür merkezi ihtiyacımız da var. 2018 yılı içinde Efes Sineması’nın kamulaştırılmasını ve Türkiye’de ses getirecek bir kültür merkezi olmasını istiyoruz. Şu anda mahkeme süreci başladı. Malikleriyle görüştük, isimleriyle yaşatılsın istedik ama fiyat konusunda anlaşamadık. Mahkeme yoluyla kamulaştırma davası başladı. 2018 yılında da en azından kamulaştırmayı tamamlamayı düşünüyoruz. O tür bir binadan Türkiye’de iki tane olduğu söyleniyor. Bizim çocukluk yıllarımız orada geçti. Balkon ve loca sistemiyle birlikte orası akustiğinin son derece iyi olduğu bir mekandı. Gerçeğine uygun olarak restore edilmesi ve buranın Söke’nin kültür hayatına kazandırılması sosyal anlamda da büyük etkinliklere sahne olmasıyla birlikte Türkiye çapında da ses getirecektir." 


 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
NAMAZ VAKİTLERİ
Nazilli Belediyesi Tanıtım
yukarı çık