NUMUNE TEK

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

“Germencik cazibe merkezi olacak”

3.5 yıllık görev süresi dahilinde Germencik’te halka dokunan vizyon projeleri hayata geçirerek ilçenin çehresini değiştiren yatırımlara imza attıklarını söyleyen Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, ‘Başkanlar Konuşuyor’ adlı röportaj dizimizin konuğu oldu.  

“Germencik cazibe merkezi olacak”
  • 09 Kasım 2017, Perşembe 12:43

İlçenin kalkınma öncelikleri noktasında belirledikleri vizyon ve misyonla ilçenin gelişmesine katkı sağlayacak atılımlara daima önem verdiklerini söyleyen Başkan Akın, belediyeye kurumsal kültür kazandırmak için de yenilikçi bakış açısıyla proje geliştirmeye devam ettiklerini söyledi. Açıklamalarında, 2019’da gerçekleşecek olan Yerel Seçimler’de, MHP’den Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı sürecinde Aydın’ın 17 ilçesinde de türlü istişareler gerçekleştirerek Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileriyle buluşmaya devam eden Başkan Akın, Aydın’ı marka kent yapmaya talip olduklarını da kaydetti. 
  “GERMENCİK, YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞTU”
  Germencik Belediyesi’nde hizmet dolu 3.5 yıllık sürece dönük olarak 2014’teki Yerel Seçimler’de Swot Analizi çıkardıklarını söyleyen Akın, “Bu analiz sayesinde Germencik’te güçlü ve güçsüz taraflarımızın neler olduğunu tespit ettik. Önce güçsüz taraflarımızdan başlayarak, kapanan belediyelerden gelen araç gereçlerin çok kötü olduğunu ve önceki çalışan eski arkadaşlarımızın da artık emekliliklerin geldiğini gördük. Öncelikle araçlarımız yeniledik ve sonrasında personelimizi gençleştirdik. Biraz daha donanımlı, kurumsal kültüre ayak uydurabilecek personeli işe aldık. Belediye hizmet binasına da ihtiyacımız vardı. Eski belediye binamızın olduğu yerde 10 personel küçücük bir odada hizmet vermeye çalışıyordu. Yeni hizmet binamızın hayata geçmesiyle müdürlerimizin kendi odalarının yanı sıra sahadaki operasyona çıkan arkadaşlarımızın da kendi masaları ve çalışma odaları oluştu. Belediye hizmet binamız sayesinde vatandaşımızın da birebir belediyeye gelip sorunsuz bir şekilde çözüme kavuşacağı bir ortam yaratılmış oldu” dedi. 
  “İLÇEMİZE MODERN BİR KENT MEYDANI KAZANDIRDIK”
  “Germencik Belediyesi olarak belirlediğimiz vizyon ve misyonla daha gelişmemizi sağlayacak atılımlara ağırlık verdik” diyen Akın, “Kent Meydanı Kültür Evi’nin bulunduğu meydanda, eski belediye hizmet binası ve düğün salonlarını komple kaldırdık ve belli istimlaklar yaparak orada bir Türk Evi, Selçuklu Yıldızı, Saat Kulesi ve şadırvanlarla birlikte güzel bir Kent Meydanı oluşmasını sağladık. Germencik’in halen daha acilen meydan ve meydanlara ihtiyacı var. Önümüzdeki süreçte de bu bağlamda düşündüğümüz yerler var. Biz ilk olarak burayı yaparak eskiyi yıkıp yeniyi yapma vizyonuna göre adım atmış olduk. Bu vesileyle bir vizyon oluştu. Şu anda hayata geçirdiğimiz Kent Meydanı’nın etrafında da şehrin gelişmesi için atılımlar başladı” diye konuştu. 
  “ÜNİVERSİTEMİZDE BİNE YAKIN ÖĞRENCİ OKUYACAK”
  Germencik Meslek Yüksekokulu’nun faaliyete geçmesi için girişimlerde bulunduklarını söyleyen Akın, “Uzun zaman önce Aydın Merkez’e giden üniversitemizi, tekrar 2014 Yerel Seçimleri’nden sonra geri getirme şansımız oldu. Belediye olarak 15 dönümlük arazimizi tahsis ettik ve bu arazinin içerisine de özel müteşebbisin de katkıları sonucu eğitime yüzde yüz destek kampanyasıyla çalışmalar başlatıldı. Mimarisine biz karar vermek şartıyla oraya bir üniversite binası kazandırdık. Orası da Selçuklu-Türk Mimarisi geleneklerine uygun bir yapı olarak tasarlandı. Germencik’te bine yakın öğrenci ilk etapta üniversitemizde öğrenim görecek. Bin öğrenci tabi haliyle ilçemizin nüfusuna da bir nitelik katacaktır. Genç nüfus ayrıca istihdama da doğrudan katkı sağlamakla birlikte katma değer de oluşturacaktır. Bununla birlikte ilçemizde kafetarya, yurtlar gibi gelişime katkı sağlayacak mekanlar da artık planlanıyor. Türk Burcu Parkı’nda içerisinde çaydanlık figürü olan güzel bir kafeyi hizmete açtık. Yine orada içerisinde düğünlerimiz için yemeklerin de yapılabileceği kapalı, berrak ve hijyenik standartlara uygun bir mutfakla birlikte düğün salonu da yapıldı. Yaklaşık 7 dönümlük parkımızda güzel bir kule ve havuzla birlikte cazibe merkezi hayata geçmiş oldu. Bu parkımız hem 7 Eylül Mahallesi, hem de İstasyon Mahallesi’ni ilgilendiren bir alanda insanların huzurlu bir şekilde vakit geçirebilecek bir yaşam alanı oldu” ifadelerini kullandı.
  “GERMENCİK, 3.5 YILDA İYİ BİR YERE GELDİ”
  “Kentin merkezinin gelişmesi ve modern bir görünüme kavuşması için Germencik Belediyesi olarak sıcak asfalt çalışmalarına da ağırlık verdik” diyen Akın, “Yaklaşık sıcak asfalt çalışmaları neredeyse Germencik merkezde bir iki noktada kaldı. Onları da tamamladığımızda Germencik’in tamamı sıcak asfalt ve parke taşına kavuşmuş olacak. Dere ıslahı kapsamında da çalışmalar başlatmakla birlikte kentin merkezine biraz daha vizyon kazandıracak yeni cadde, bulvar düzenlemelerimiz oldu. Kapanan belde ve köylerde de belirlediğimiz mimariye uygun Türk Evleri ve restoranlar da oluşturduk. Germencik 3.5 yılda iyi bir yere geldi. Önümüzdeki projelere baktığımızda Germencik’in herhalde 5 yıl sonra nüfusunun yaklaşık 150 bin olması için de hazırlık içindeyiz. Bu projeleri de Büyükşehir Yasası nedeniyle hayata geçirmede zorlanıyoruz ama önümüzdeki süreçte Germencik bir cazibe merkezi olacaktır” şeklinde konuştu. 
  “İNSANIMIZA DA YATIRIM YAPTIK”
  Germencik’in daha gelişen ve kalkınan bir ilçe olması için büyük düşünceleri olduklarını söyleyen Akın, şunları kaydetti: “İlçemizdeki sosyokültürel etkinliklerimiz de çalışmalarımız sonucunda epey öne çıktı. Festival, eğlence, organizasyonlar iyi güzel ama biz şunu da keşfettik. Biz burada Germencik Belediyesi’ne kurumsal bir kültürü kazandırmaya da başladık. Personelimizin yalın, hızlı belediyecilik anlamında, vatandaşın sorununu sağlıklı iletişimle hemen çözüme kavuşturup, zaman, araç israfı yaşanmadan daha da aktif olabilmesi için de çalıştık. Bir de, ‘İnsanımıza nasıl yatırım yapabiliriz, insanımızı nasıl uyandırabiliriz?’ sorularına da cevap bulmaya çalıştık. İzmir’de İzgören Akademi’deki Drama ve Türkçe öğretmenlerini toplayıp onlarla bir proje yürüttük. Bu proje sonucunda, bütün okullarımızdaki sınıflarda kitaplık oluşturduk ve bu kitaplıklara yaklaşık 10 bin kitap koyduk. Bu projemizle, çocuklarımızın kişisel gelişim ve farkındalığı yakalaması ve okuma alışkanlığı kazanmasını istedik. 12-13 yaşına geldiklerinde okuduğunu anlayan bir nesil hedefliyoruz. Okuyan, anlayan nesil yetiştirdiğimizde, yarınlarımızın bir işin nasıl yapılması gerektiğini daha iyi anlayan kuşaklara emanet olacağını biliyoruz."
  “AYDIN ACİLEN ÜNİVERSİTELER KENTİ OLMALIDIR”
  “Germencik’te 'biz' bilinci oluşturmayı, hepimiz biriz anlayışıyla ekip ve takım ruhu oluşturmaya da çalışıyoruz” diyen Akın, aynı zamanda önümüzdeki yerel seçimlerde MHP’den de Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olmak istediğini söyleyerek, “Biz Germencik’te de ve eğer  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirsek bireylere yatırım yapmak istiyoruz. Aydın’ın zenginliğinin nelerle sağlanabileceğini akademisyenlerle birlikte çıkardık. 4 tane konu var. Birincisi Aydın üniversiteler şehri olmalıdır. 40-50 bin üniversite öğrencisiyle Aydın kalkınamaz. Aydın, doğusu ve batısıyla 250 bin öğrenciyle başlayıp 500 bin öğrenci barındırabilen bir il olmalıdır. Aydın’ın güzel lokasyonlarında arazisi münasip, yurtları olan üniversiteleri düşün. Aydın’ın evlatları Kars’ta mı okusun, burada mı okusun? Aydın acilen üniversiteler kenti olmalıdır. Eğer Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı olursam özel teşebbüsle birlikte belediye bütçesiyle de üniversiteler yapabilirim. Arazinin imar durumu benim elimde, yolu yapmak, harçlarını ortadan kaldırmak benim elimde. O halde üniversiteye engel olacak nedir? Hiçbir şey. Belediye Kanunu’nda devlet bana okullara yatırım yapabilirsin diye de önümü açmış. 3 tanesini ben yaparım, geri kalanını da siz yapın nerede bu devlet diye bar bar da çıkar bağırırım” dedi. 
  “HEDEFİMİZ AYDIN’IN KALKINMA ÖNCELİKLERİNİ HAYATA GEÇİRMEK”
  Akademisyenlerle belirledikleri Aydın’ın kalkınma önceliklerinde ikinci olarak tarımın geldiğini vurgulayan Akın, “Bugün dışarıdan et alıp marketlere vereceğiz diye uğraşılıyor. Hiç de gerek yok aslında buna. Tesisleşmek öncelikli şart. Hiçbir şeyi ham çıkarmayacağız bu ilden. Ham madde olarak diyelim elimizde sütümüz, etimiz, ağacın dalında meyvemiz var. Mesela Çine’nin üzerinden gidelim. Çine ile Karpuzlu’nun 140 bin tonluk süt kapasitesi var. Biz Çine’ye 250 bin ton süt kapasiteli bir fabrika yapsak, Çine’de hem 300 kişinin istihdamına katkı sağlarız, hem de ham madde Tire gibi diğer yerlere gitmez. Nakliye ortadan kalkar, hijyen ve kalite gelir. Çiftçi daha yüksek kar marjıyla ürettiği sütü satar. Çiftçi para kazandıkça hayvan ağılları da daha düzene girer. Belli bir üretim süt tozuna çevrilir. Pazarlama ayağındaysa iç ve dış pazar da iyi organize edilirse yine çiftçinin kalkınması sağlanır. Ayrıca sucuğundan pastırma, kavurmasına kadar üretim yapılacak bir tane et entegre tesisi yapılırsa, düşünün bu 30 milyon liralık yatırımlar birden bire Çine’yi üretken bir genç nüfusa kavuşturacaktır. Hedefimiz Aydın’da ilçe ilçe ‘Biz Bilinci’ni oluşturup kalkınma önceliklerini hayata geçirmek” diye konuştu. 
  “ANTALYA’DA YAPILAN AYDIN’DA DA YAPILMALI”
  Aydın’ın güzel bir turizm lokasyonunda olduğunu da söyleyen Akın, “Priene, Milet, Afrodisias, Efes, Pamukkale, Nysa, Magnesia, Tralles, Alabanda gibi antik kentler hep bu lokasyonda. Yol boyunun yeşilliklerle güzelleştirilmesi, eski otellerin restore edilmesi, hazine yerleri için devleti ikna edip yatırımcıya açılması önemli. Bu arazilerde bungalov tipi konaklama yapılacak, golf tesisleri olan tesisler yapılabilirse bu Aydın için büyük katma değer sağlayacaktır. Antalya’da devlet birçok otel yeri verdi ve içine bin yataklı oteller yapıldı. Etrafında golf tesisleri de var. Buna benzer tesisler, Aydın’da da yapılmalı. Mesela misal veriyorum, Didim’de böyle araziler var. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gerekli başvurularda bulunarak Antalya’da yapılanın Aydın’da da yapılması gerekiyor. Yine termal sularımız var. Bir sürü zararı var diye de eleştiriliyor. Bu çıkan termal sudan yararlanamıyoruz. Bu kapsamda beş yıldızlı oteller yapılarak kaplıca turizminin de önü açılabilir. Organize Sera Bölgeleri de ilan edilerek tarıma da katkıda bulunabilir” şeklinde konuştu.  
  “HERKESTEN OY ALACAĞIMI İDDİA EDİYORUM”
  Aydın’da iyi planlamanın da gerekli olduğunu söyleyen Akın, “Aydın’da ağır sanayiye ihtiyacımız yok. Dünya’dan örnekleri dikkate almalıyız. Mesela Dünya ülkelerinde, ekili dikili arazilere zarar vermemek için dikeye yapılaşma var. Daha farklı olarak folkartlar da ilimizde hayata geçirilebilir. Aydın’ın yüzyıla hitap edebilecek planlamaya ihtiyacı var. 1/5000, 1/100000 ölçekli ilçelerin önünü açacak, koordineli çalışılarak ilçelere vizyon katacaklar projeler için doğru planlamaya ihtiyaç var. Parti gözetmeden, ayrım yapmadan ortak akılı hayata geçirmek şart” diye konuştu.  
  Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı ile ilgili olarak, "Erken yol almayı severim" diyen Akın, “Şu anda kendimi tanıtıyorum. 4 proje hazırladık ama Aydın’ı 4 projede ayağa kaldıracak diye bir durum yok. İlk etapta bu projeler öncelikli. Aydın’ın Dünya’da marka şehirlerle kıyaslanmasına vesile olacak projelerimiz de var. Bunları önümüzdeki süreçte de açıklayacağız. Şu an üzerinde çalışıyoruz. Ben birleşmiş partilerin birleşmiş adayıyım. Herkesin Belediye Başkanı olarak görevdeyim ve herkesten de oy alacağımı iddia ediyorum” ifadelerini kullandı. 
  “GÜVENİLİR SİYASETÇİ OLMAYA SÖZ VERİYORUM”
  Şu ana kadar 17 ilçeyi de gezdiğini ve ziyaretlerinde kendisini tanıtmada herhangi bir zorluk çekmediğini belirten Akın, “İlçelerimizde STK’larla bir araya gelip istişareler yaparak çözüm önerilerini konuştuk. Önümüzdeki günlerde Aydın Merkez’de de bazı dernek ve STK’larla ile de görüşmelerimiz olacak. Bunun ardından esnaf ziyaretlerine de başlayacağız. Bunu Aydın’daki STK’larla, kurum, kuruluş, dernek ve vatandaşlarla yol arkadaşlığında buluşmak için yapıyoruz. Yolculuğumuzda geminin kaptanını tanımalarını istiyorum. Hazırladığımız 4 projeyi aslında Aydın halkı istiyor. Bana bunu eyleme geçirmek kalıyor” diye konuştu.  
  Süreç dahilinde Aydın’da 70 bin kişiye ulaşarak birebir anketler düzenlediklerini söyleyen Akın, sözlerini şöyle tamamladı: “Aydın’ın istekleri belli. Proje hazırlamak paydaşlarla olacak iştir. Biz Aydın’ı, STK, dernekler ve vatandaşlarla birlikte yönetmeye talibiz. Aydın’ı birlikte yöneteceğiz. Aydınlı hemşerilerimiz şunu söylüyor. Tüm seçilmiş siyasilerimize de saygı duyuyoruz elbette ama Aydın halkı güvenilir siyasetçi istiyor. Biz Aydın’da güvenilir siyasetçi olmaya talibiz. Güvenilir siyasetçi olmaya söz veriyorum." 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
NAMAZ VAKİTLERİ
Nazilli Belediyesi Tanıtım
yukarı çık