HAKAN ÇAĞLAR ERÜRKER

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

Geleceğin paramedikleri panelde buluştu

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Paramedik ve Hastane Öncesi Acil Tıp Derneği (PARHAD) Aydın İl Başkanlığı işbirliğinde, ‘Olağan Dışı Durumlarda Paramediğin Rolü’ konulu panel düzenlendi. 22 Aralık Paramedikler Günü münasebetiyle düzenlenen panelde konuşan PARHAD Başkanı Hasan Basri Kızıldağ, “Türkiye’de acil sağlık hizmetlerinde benzerine hiçbir ülkede rastlanılmayan hızlı bir ilerleme kaydedildi” dedi.   

Geleceğin paramedikleri panelde buluştu
  • 22 Aralık 2017, Cuma 8:51

ADÜ’de eğitim gören ve geleceğin acil sağlık teknisyenleri olan parmedikler, düzenlenen panelde buluştu. Hastane öncesi acil bakımın önemli bir parçasını oluşturan, genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden profesyonel sağlık teknikerlerinin genel adı olan paramedikler, 22 Aralık Dünya Paramedikler Günü nedeniyle panelde bir araya geldi. ADÜ Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Olağan Dışı Durumlarda Paramediğin Rolü’ adlı panelde konuşmacılar tarafından hem paramediklerin önemi, hem de yaptıkları görevleri anlatıldı. Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz’ın da katıldığı panelde, Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Paramedik Programı Başkanı ve Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Gürsoy ‘Afetlerde Triyaj’, Paramedik Zeynep Ercan Şahin ‘Kitlesel Olaylarda Paramediğin Rolü’ ve Acil Tıp Teknisyeni Adnan Koçak ‘Savaş Bölgesinde Medikal Muayene ve Yaralı Nakli’ konularında bilgiler verdi.   
  “AYDIN’DA 170 PARAMEDİK BULUNUYOR”
  Panelde konuşan Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, “Acil sağlık hizmetlerinde çalışanların farklı özellikleri var. Paramediklerin acil durum yönetimini iyi yapması lazımdır. Müdürlüğümüzde 156, üniversitemize 10 olmak üzere ilimizde yaklaşık 170 paramediğimiz var. Üniversitemizde de yaklaşık 240 öğrencimiz paramedik olmak için eğitim sürecine devam ediyor. Acil tıp teknisyenliği ve paramediklik günümüzdeki revaç mesleklerden biri. Çünkü istihdamı kolay. Bu meslekte iyi eğitim almak ve sahaya çıkarken donanımlı çıkmak son derece önemli. Kriz yönetimini yönetirken kriz oluşturmak zorunda kalmamalıyız. Çünkü biz profesyonel sağlık çalışanıyız. Bizden yardım talep edenin beklentisine ve yapılan çağrıya en doğru, en güvenilir, en düzgün sağlık hizmetini verme durumunda olan kişileriz. Eğitim gören öğrenci kardeşlerimin üniversitede aldığı her bilgi, sahada bir şekilde kendilerine yardımcı olacaktır. Biz de öğrencilerimizin bilgi, birikim ve becerilerini arttırmak için imkanlar elverdiği sürece yardımcı olmaya çalışacağız” dedi.
  “SAĞLIK ALANI GELİŞMELERİNDE EN ÇOK HASTANE ÖNCESİ ETKİLENİYOR”
  Dünyada değişen sağlık koşullarının, paramedik ya da acil tıp teknisyenlerini daha yakından ilgilendirdiğini söyleyen Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Emine Gerçek, “Değişen dünyada gelişen parametreler var. Bu parametlerden en çok etkilenen de sağlık alanıdır. Sağlık birimleri içinde aktif olarak en çok etkilenen de hastane öncesi hizmetlerdir” diye konuştu. 
  “ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ ÇOK HIZLI GELİŞTİ”
  Türkiye’nin acil sağlık hizmetlerinde 25’inci yıla yaklaştığının altını çizen Paramedik ve Hastane Öncesi Acil Tıp Derneği (PARHAD) Başkanı Hasan Basri Kızıldağ, “1995 yılından 2004 yılına kadar paramedik ve acil tıp teknisyeni arkadaşlarımızın bir ambulans ve acil sağlık hizmetleri içinde yerini alması maalesef mümkün değildi. Ancak 2004 yılında büyük bir atılım yapılarak ülkemizde acil sağlık hizmetleri, paramediklerin ve acil tıp teknisyenlerinin girmesiyle hızlı bir ivme kazandı. Yaklaşık 13 yıllık süreçte ülkemiz sisteminde benzerine hiç rastlanmayan, hiçbir ülke modeline benzemeyen hızlı bir ilerleme kaydedildi. Türkiye genelinden 200 olan ambulans sayısı 5 binlerin üzerine çıktı. Hava ve deniz ambulans sistemleri kuruldu. Bu gelişmeyle beraber gurur duyduğumuz gibi hızlı büyümenin sorunlarıyla da karşı karşıya kaldık. Kontrolsüz bir şekilde artan okullarımızın sayısı maalesef eğitim standardının bozulmasına neden oldu” ifadelerini kullandı. 
  “BİLİM VE TECRÜBE BİZİM İÇİN VAZGEÇİLMEZDİR”
  Hastane öncesi ve acil sağlık hizmetlerindeki sorunların çözümü için doğru metotların uygulanması gerektiğinin altını çizen Kızıldağ, şunları kaydetti: “Acil Tıp Anabilimdalı’nın 25 yıl içinde kat ettiği mesafe gözler önündedir. Bu akademik varoluşun bir tık ötesine geçerek aktif saha çözümlerine de birebir ortak olmaktadırlar. Hastane Öncesi Acil Tıp Bilimdalı, Acil Tıp Bilimdalı’nın bir alt dalıdır. Ancak kendi alanına özgüdür ve kendi uzmanlığını gerektirir. Dolayısıyla bilim bizim için vazgeçilmezdir. Bilimsel anlamda karşılığımız hastane öncesi acil tıptır. Her alanda olduğu gibi tecrübe de bizim için vazgeçilmez bir değerdir. Bilim akıl ve tecrübe ışığında Hastane Öncesi Acil Tıp Derneği ile Paramedik ve Hastane Öncesi Acil Tıp Derneği bizim buluşma noktamız ve zor günlerde ülkemizin her ortamında bulunma şartını gerektiren varoluş nedenimizdir.”   
  Konuşmaların ardından panel, verilen seminerler ile son buldu. 

 

HABERE AİT RESİMLER


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
NAMAZ VAKİTLERİ
Nazilli Belediyesi Tanıtım
yukarı çık