NUMUNE TEK

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

'El birliğiyle Söke’yi uçuracağız'

‘Başkanlar Konuşuyor’ adlı röportaj dizimizin konuğu olan Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, sorularımızı yanıtladı.

'El birliğiyle Söke’yi uçuracağız'
  • 21 Kasım 2017, Salı 10:21

İlçedeki sivil toplum kuruluşu (STK), dernek ve muhtarların da geniş katılımıyla 23-24 Aralık tarihinde Söke’nin geleceğinin ve türlü sorunlara dönük çözüm önerilerinin masaya yatırılacağı bir çalıştay gerçekleştireceklerini söyleyen Başkan Toyran, “Doğru zamanda, doğru adımları atabilirsek biz Söke’yi uçururuz. Tek vücut olacağız, hedeflerimizi doğru koyacağız ve önceliklerimizi güzel belirleyeceğiz. İnşallah doğru adımlarla Söke, çok yakın zamanda bulunduğu yerden öteye gidecektir” diye konuştu. 
  “BEYİN FIRTINASI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”
  Söke Belediyesi olarak önceliklerinin aynı zamanda STK, dernekler ve siyasilerle birlikte, el birliğiyle doğru zamanda doğru adımları atabilmek olduğuna değinen Toyran, “Çok büyük bir aksilik olmazsa 23-24 Aralık’ta bir beyin fırtına gerçekleştireceğiz. Yani burada Söke’nin geleceğiyle ilgili önemli kararların alınması, uygulama mekanizmaları ve önceliklerin belirlenmesi anlamında Söke Belediyesi, STK’lar, bazı derneklerimiz, muhtarlarımızın da işin içinde olduğu bir platform çatısı altında buluşacağız. Davutlar’daki Grand Belish Otel’de tabiri yerindeyse bir gece konaklamalı olarak kampa çekileceğiz. 7-8 tane konu başlığı belirledik. 'Mevcut olması gerekenler, öneriler nelerdir? Hedeflerimiz ne olmalı?' gibi konulara cevaplar arayacağız. Sanayi, çarpık yapılaşma, kent içi sorunlar gibi birçok konu üzerinde istişareler gerçekleştireceğiz” dedi. 
  “ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ MASAYA YATIRACAĞIZ”
  Gerçekleşecek olan çalıştaydan olumlu sonuç alacaklarına inancının tam olduğunu belirten Toyran, “Tabi bunda üniversite ayağıyla birlikte medya da işin içinde olacak. Oradaki çalışmalarımızı bir kitapçık haline getireceğiz. 23 Aralık Cumartesi günü başlayan bu çalıştaya herkesin zaman ayırabileceği, katkı sunabileceğini düşünüyoruz. Ortaya bir şey çıktıktan sonra mesela Söke Ziraat Odası olarak Söke’de seracılıkla ilgili 2 bin-3 bin dönümlük bir çalışma yapalım, Söke Ticaret Odası olarak esnafımızı canlandıralım anlamında çözüm önerilerini masaya yatıracağız. Amaç, Söke’nin sorunlarını belirleyip çözüm aramak. Kaymakamımızı da bu toplantıya davet edeceğiz. Yön belirlemeyle ilgili olarak zaman zaman daire müdürleriyle de bu çalıştay sonucuna göre birebir görüşmelere ağırlık vereceğiz” diye konuştu. 
  “YOL KONUSUNDAKİ SIKINTILARI GİDERECEĞİZ”
  Halihazırda hayata geçirilen hizmetler hakkında da bilgilendirmede bulunan Başkan Toyran, Büyükşehir Yasası kapsamında mahalleye dönüşen 30 adet köyde çocuk oyun gruplarıyla birlikte ufak çaplı park alanları oluşturulduğunu söyleyerek, “Söke merkezde 12 adet orta ve büyük ölçekli park alanı da oluşturmamızın yanında bizim yine görsel anlamda önem verdiğimiz mevcut yeşil alanların da değerlendirilmesidir. Yani park olmasa bile görsel anlamda vatandaşımızın hoşuna gitmeyen alanlarda bu düzenlemeleri yaptık. Birisi İşletme Fakültesi'nin karşısındaki spor kompleksinin olduğu alan, ikincisi de Yavuz Selim Lisesi’ne giderken Okul Sokak’taki alanda yaptığımız düzenleme ve Yenikent’te de İşletme Fakültesi’ne giderken sağ güzergahta başlattığımız alanda hem görsel, hem de çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu oyun gruplarının da olabileceği yeni park alanların oluşturulmasıyla ilgili çalışmalarımız da devam edecek. 2015 yılında Söke Belediyesi olarak, park, bahçe, asfalt ve parke anlamında da hatırı sayılır yatırımlarımız oldu. Önümüzdeki yıl ağırlıklı çalışmamızı, Yenicami, Atatürk ve Cumhuriyet Mahallesi olarak planlıyoruz. İnşallah yol konusundaki sıkıntıları da gidereceğiz” ifadelerini kullandı. 
  “MESİRE ALANLARI KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
  “Mesire alanı Söke’nin en büyük noksanlıklarından biriydi” diyen Toyran, “Şu anda, Güllübahçe’de Turunçlar’da yaptığımız mesire alanımız vatandaşlar tarafından son derece memnuniyetle karşılandı. Orada işletme anlamında sezon sonuna geldik. 2018 Nisan’dan itibaren de orada hem işletmecilik, hem de vatandaş memnuniyeti anlamında farkı hissettireceğiz. Orayı Lima olarak kendimiz işleteceğiz ve aynı çalışmayı da Söke İlçe Jandarma binasının ön kısmında, Ağaçlı’ya bakan noktada dönel kavşağın olduğu yerde de bir mesire alanı yapacağız. Orada, yeşil, su hareketi ve vatandaşın yeme içme mekanlarını da karşılayacak alanlar oluşturarak Söke’yi güzel bir mesire alanına daha kavuşturacağız. Yine Kemalpaşa Mahallesi’nin üstündeki mesire alanının değerlendirilmesi de gündeme gelecek. Yine bizim vaatlerimiz arasında, Şarlak dediğimiz eski çimento fabrikasının karşısındaki alanla birlikte Nenem Suyu alanının da değerlendirilmesi de gündemimizde. Yine Güllübahçe’de önceki dönemlerde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilen ve mevcut deve güreşi sahasının bulunduğu alanın tekrar bize tahsis edilmesiyle ilgili bir başvurumuz oldu. Orada gölet, hobi bahçeleri ve mesire alanı olarak düşündüğümüz bir projeyi de 2018’de hayata geçireceğiz. Bunu da yaparsak Sökelilerin özellikle hafta sonlarını değerlendirme anlamında da güzel bir mekana kavuşacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. 
  “ARAÇ FİLOMUZ GENİŞLEDİ”
  Belediye Başkanı seçildiğinde araç parkının genişletilmesi gerektiğinin de gündemlerinde olduğunu hatırlatan Toyran, şunları kaydetti: “Yaklaşık mevcut araçların yüzde 20’si civarında yeni araç takviyesi yaptık. Tabi bu mahallelere hizmet götürme anlamında gereklilikti. 120’nin üzerinde bir araç filosunun olduğu yerde kademenin de Söke Belediyesi tarafından oluşturulması, periyodik bakım, onarımlarının yapılması da gündeme geldi. Şantiyede kademeyle birlikte 6-7 ustamız var. Şu anda çok büyük bir gururla söyleyebilirim ki parça beklemeyen Söke Belediyesi araçlarımız yatmıyor.  Eskiden sanayiye gidip bir hafta, 10 gün yatan araçlarımız vardı. Şu anda yol servisi de dahil olmak üzere kademedeki arkadaşlarımızdan da son derece memnunuz. Araçlarımızın yağ değişimi, mazot filtresi değişimine kadar tüm ihtiyaçlarını da kendimiz karşılıyoruz. Aydın’da elbette kademesi olan belediyeler var ama bizim gibi teferruatlı olacağını düşünüyorum. İlaçlama aracından motosiklete kadar kendi araçlarımızın bakımını kendimiz yapıyoruz."
  “SÖKE NEDEN BİR ŞİRİNCE GİBİ OLMASIN?”
  Kuşadası yolu üzerinde bulunan Golf Taş’ın önünde, dolgusunu yaptıkları mezarlığın bitişiğinde ağaçlandırma yapılacak alanda defne ormanı oluşturmayı düşündüklerini de kaydeden Toyran, “Mevcut parklara bu sene meclisten aldığımız kararla birlikte şehitlerimizin ismini verdik. Aziz hatıralarını parklarımızda yaşatmayı uygun görüyoruz. Göreve geldiğimizde seçim vaatlerimizden bir tanesi Söke Çayı’nın değerlendirilmesi, çay üstü dükkanlarının yıkımı, otoparkların kaldırılması ve gelecekte Söke Çayı’nın, Söke’nin nefes alabileceği bir alan haline getirilmesiydi. Bizim yıllardır söylediğimiz bir şey var. Özellikle çevre yolu açıldıktan bu yana en büyük sıkıntılarımızdan birisi, Kuşadası, Didim ve Bodrum’a geçecek olan vatandaşların Söke’ye girmeden gitmek istedikleri yere ulaşmasıydı. Bizim amacımız buradan geçecek vatandaşları Söke merkeze çekebilmektir. Geçmiş dönem belediyemizin çalışmasını başlattığı ve bizim de üstüne katarak mesafe aldığımız, Kemalpaşa Mahallesi’ndeki tarihi Rum evlerinin restorasyonu, kamulaştırılması, sokak sağlıklılaştırmasının da bitirilerek bir an önce işlev kazandırılmasını önemsiyoruz. Orada hem yerel, hem de yabancı turistler için gezilebilecek mekan oluşturmak istiyoruz. Mesela gezip gördüğümüz yerlerde bir Safranbolu, Şirince ve Beypazarı örneği gözümüzün önünde. Söke de bu yerler gibi neden olmasın. Biz bu projeyi de Söke’ye kazandırmak istiyoruz” dedi. 
   “2018’DE İKİ EV DAHA RESTORE EDİLECEK”
  Geçtiğimiz yıllarda Nuhbey Konağı’nın restorasyonu yaptıklarını ve 3 yıllık süreçte Söke Belediyesi olarak Sarı Ev dedikleri bir ufak evin restorasyonunu hizmet alım karşılığı hayata geçirdiklerini söyleyen Toyran, “Akkoyun Evi ile Uzbey Konağı’nın restorasyonu ekiplerimiz tarafından bitirildi ve hizmete açıldı. 2018 yılı içinde de en az iki tane belediye mülkiyetinde olan evin restorasyonunu yapıp hayata geçirmek istiyoruz. Önceki dönemde başlayan Fatma Suat Orhon’un restorasyonu da bizim dönemimizde tamamlandı. Belki orada bölgemizde olmayan bir müzeyi çok az bir maliyetle Cevdet Üzüm adlı arkadaşımızın birebir katkı ve çalışmalarıyla birçok yerde örnek gösterilebilecek bir müzeyi ilçemize kazandırdık. Orada sergilenen malzemelerin yüzde 90’ı bağış yoluyla saha çalışmaları neticesinde müzemize kazandırıldı. Çevre il ve ilçelerden gezip görmek için de birçok ziyaretçi geliyor. Şu ana kadar sanıyorum yaklaşık 2 bin ziyaretçi müzemize gelmiş” diye konuştu. 
  “SÖKE’DE GÖRSEL ANLAMDA DA DOKUNUŞLAR YAPTIK”
  Kemalpaşa’daki tarihi Rum evleriyle ilgili çalışmalarının da devam edeceğini kaydeden Toyran, “Bu sene Kemal Paşa Mahallesi’ndeki çalışmaların Söke Belediyesi personeli tarafından yapılması nedeniyle Tarihi Kentler Birliği’nden aldığımız ödülümüz var. Yine Kentsel Tasarım Projesi de ödüllü bir projedir. Söke’nin geleceğini planlamaya yönelik bu çalışmamızda başarılı olamadık ne yazık ki Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edilmedi. Bu projenin hazırlanması ve ortaya konmasından dolayı şu anda Söke Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Söke Belediye Başkan Yardımcımız Mine Aşcı tarafından üst düzeyde temsil ediliyor.  Netice itibariyle Söke’de görsel anlamda da dokunuş yaptık. İşte bir Futbol Sokak gerçeği ortada. Orada hamalların ve  nakliyecilerin durduğu bir alan vardı, ilçemizin kanayan yarasıydı. O sokakta görsel anlamda güzel bir çalışma yapıldığını düşünüyorum. İşletme Fakültesi’nin orada yaptığımız çalışmalar beğeni kazandı. Özellikle çift yollarda, ortasının ışıklandırılması ve ağaçlandırılması yapıldı.Yine hareket kabiliyetimizin olduğu Yenicamii Mahallesi’ne Şenırmak Sokak, İncir Sokak ve otogar arkasındaki dükkanları gibi çalışmalarımızla da dokunuşlar yaptık” ifadelerini kullandı. 
  “GÖRSEL GÜZELLİKLER OLUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
  Eskiden Akbank’ın arka sokağı olan Özmen Sokak’ın vatandaşların geçemediği alanlardan biri olduğuna dikkati çeken Toyran, şunları kaydetti: “Oraları en azından geçilebilir ve güzel bir görselliğe kavuşturduk. Aynı çalışmayı Koca Cami’nin arkasında, Yağcılar Pasajı arasındaki yerde de yapacağız. Bunda amacımız geceleri vatandaşlarımızın korkmadan geçebileceği alanlar oluşturmak. Orada da ışıklandırma ve peyzaj çalışmaları bittikten sonra akşamları vatandaşlarımız rahatlıkla geçebilecek. Yine başta çok tepki alan ama olduktan sonra da vatandaşın memnuniyetini sağladığımız Kapalı Çarşı dediğimiz Hasırcılar Caddesi’nin üstünün kapatılması da görsel bir güzellik oluşturdu. Şu anda bunu bize örnek gösteren vatandaşlar da aynısından talep ediyor, üzerinde çalışıyoruz. Söke’de bu anlamda gerek görsel gerek ışık ahengiyle de bu tür güzellikler kazandırmak istiyoruz."
  “YENİKENT DERESİ’NİN ISLAH ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI”
  Söke Belediyesi olarak geçmiş dönemden aldıkları serayı şantiye alanına taşımak istediklerini belirten Toyran, “Seramızda çiçeğin dışında fidan üretimini de hedefleyecek bir çalışma içerisinde olacağız. Bu da bize maliyet olarak hatırı sayılır bir dönüş sağlayacak. Yine Yenikent Deresi’nin Islah çalışmaları tarafımızdan bitirildi. Bu çalışma Batı Söke Çimento Fabrikası ile birlikte yaptığımız protokol sonucu gerçekleşti. Onların çevreyle ilgili sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, bizim önerimiz üzerine burası yapıldı. İstinat duvarları bitirildi, burada kalan çalışmalar devam edecek. Yine geçmiş dönemde özellikle doğrudan Alfa Konutları diye tabir ettiğimiz ancak dolaylı olarak arkasındaki Gökhan Sitesi’ni de etkileyecek ve olası bir durumda aşağıda kalan Özcan Sitesi’ni de direkt etkileyecek, heyelan riskinin olduğu bir alanda Söke Belediyesi olarak örnek bir çalışma gerçekleştirdik. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden aldığımız destekle orada heyelan riskini ortadan kaldırdık” şeklinde konuştu. 
  “İKİ KAPALI PAZARYERİ DAHA YAPACAĞIZ”
  Görev süresi dahilinde 800 metrekarelik Atburgazı Kapalı Pazaryeri ve yaklaşık 4 bin metrekarenin üstünde olan Bağarası Kapalı Pazaryeri’ni hizmete açtıklarını söyleyen Toyran, sözlerini şöyle tamamladı: “Mevcut Söke Kapalı Pazaryeri’nin yarısı konumunda olan Bağarası Pazaryerini de 5 aylık bir sürede tamamlayarak hizmete açtık. Bağarası’nda da bu konuda vatandaşlarımızdan olumlu tepkiler alıyoruz. İlk etapta eğer uygun yer bulabilirsek, Yenidoğan ve Savuca olmak üzere iki mahallemize de hitap edecek bir pazaryeri çalışmamız var. Sazlı’ya da ayrı olarak 2018 yılı içerisinde kapalı pazaryeri yapmayı düşünüyoruz. Gelir amaçlı düşündüğümüz ve Şengel İnşaat ile yaptığımız anlaşma sonucu yine Yenicamii Mahallesi’nde hem spor kompleksi, hem yeşil alan, hem de içinde sentetik buz pateni pistiyle tenis kortu ve basketbol sahasının olduğu bir alanı da ilçemize kazandırdık diyebilirim. 15-20 gün içinde orasının da devrini yapacağız. Söke’ye bu alan sayesinde hem görsel, hem de sportif anlamda güzel bir alan kazandırmış olduk. Mevcut Söke’de açık alan tenisiyle ilgili oynayan ve meraklısı olan vatandaşlarımız var ancak alan konusunda sıkıntı vardı. En azından iki taneyi yeterli olmasa da devreye sokmuş olacağız." 


 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
NAMAZ VAKİTLERİ
Nazilli Belediyesi Tanıtım
yukarı çık