HAKAN ÇAĞLAR ERÜRKER

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

Aydın’a gün doğuyor 

Aydın'da yıllardır kurulması gündemde olan fakat bir türlü kurulamayan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri (TDİOSB) Yönetmeliği belirlendi. Yönetmelik Ege Bölgesi’nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden olan Aydın’da da heyecan yarattı.

Aydın’a gün doğuyor 
  • 11 Aralık 2017, Pazartesi 9:18

Uzun zamandır tarım ve hayvancılık organize sanayi bölgelerinin kurulması gündemde olan Aydın’da, bölgelerin kurulacağı yerlerin envanterinin çıkarılması beklenirken yaşanan gelişmeye ilişkin görüş belirten Aydın’daki yerel dinamikler, ilde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması noktasında girişimlerin bir an önce sıklaştırılması gerektiğine dikkati çektiler. 

25 KASIM’DA RESMİ GAZETE’DE  YAYIMLANDI

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri (TDİOSB) kurulması için yapılan başvurular ile söz konusu bölgelerin yer seçiminden başlayarak kuruluşu ve faaliyete ilişkin usul ve esaslar, yönetmelikle belirlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Yönetmeliği, 25 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Bitkisel ve hayvansal üretimin teşviki amacıyla hazırlanan yönetmelik ile kurulacak TDİOSB’lere idari ve teknik yönden destek verilmesi, üretilen ürünlerin işlenmesi, muhafazası ve pazarlanması sağlanacak. Bölgelerde tarıma dayalı sanayi girdisini oluşturan bitkisel ve hayvansal üretimin yapıldığı işletmeler ve bunların işlenmesine yönelik sanayi tesisleri kurulabilecek.  İhtisas konusu dışında işletme ve sanayi tesisi kurulamayacak TDİOSB’ler, kurulacak ildeki tarımsal sanayinin gelişmesine doğrudan doğruya katkı sağlayacak. 

“AYDIN’DAKİ TDİOSB KURULACAK ALANLAR TESPİT EDİLECEK”

Aydın’da daha önce de pilot bölge olarak Su ürünleri TDİOSB kurulacağı ilan edilmiş ve Jeotermal kaynaklı TDİOSB içinse geçmiş yıllarda Köşk (Ege Sera) TDİOSB Projesi içinse etüt projelerinin tamamlanmasına karşın 2004 yılından bu yana aradan geçen 13 yıllık süreçte de herhangi bir gelişme kaydedilememişti. Değişen yönetmeliğin Aydın’da jeotermal kaynaklı TDİOSB kurulması için önemli bir teşvik olduğunu söyleyen TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, “Daha önceden TDİOSB alanı arazisi mülkiyetinin yüzde 75’inin hazine adına kayıtlı olması gerekiyordu. Ancak değişen yönetmelikle artık jeotermal seracılık yapacak TDİOSB’lerde bu şart aranmayacak. Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerimizle istişare yapacağız ve konuya hassasiyetle eğileceğiz. Yine 1/1000 ölçekli plana uygun olarak jeotermal kaynaklı TDİOSB kurulacak alanların tespiti sonrasında da bakanlık nezdinde de gereken adımları atacağız. Değişen yönetmelik Aydın’da TDİOSB kurulması için önemli bir fırsat” diye konuştu. 

“ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURULMALI” 

Değişen yönetmeliğin Aydın’da jeotermal kaynaklı TDİOSB kurulmasının önünü açtığını söyleyen Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “Geçtiğimiz hafta bu konuda oda olarak bu gelişmeyi gündemimize aldık. Artık jeotermal kaynaklı TDİOSB’lerde yüzde 75 hazine arazisi şartı aranmayacak. Ancak burada yine bir sorun var. Jeotermal kaynağı nereden bulacağız? Aklımıza ilk olarak geçmiş dönemlerde de Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun kendilerine verilmesi istediğini AYTER (Aydın Termal Turizm ve Jeotermal Sistemleri A.Ş) geldi. Henüz Aydın Büyükşehir Belediyesi ile de bu konuda görüşmedik. Bu konu hakkında Aydın Valiliği, Aydın Büyükşehir Belediyesi, STK’lar ve paydaşlar olarak türlü istişarelerde bulunmak gerekiyor. Aydın jeotermal zengini bir ildir. İlimizde jeotermal kaynaklı TDİOSB kurulması için yerel dinamiklerin öncülüğünde acilen bir çalışma grubu oluşturulmalıdır. Yine Aydın’da en büyük sorun, tarım dışı hazine arazisi bulmaktır. Tabi bizim halihazırda önceliğimiz, Aydın’da Serbest Bölge’nin de hayata geçmesidir. Biz bu ayın 7’sinde bunun gerçekleşmesini bekliyorduk. TBMM’de bütçe görüşmeleri nedeniyle ertelendi. AK Parti Aydın Milletvekilimiz Mustafa Savaş koordinatörlüğünde bu işi de inşallah başaracağız. TDİOSB kurulması içinse gerek Aydın Valiliği, gerekse de Aydın Büyükşehir Belediyesi ile de temasa geçeceğiz” dedi. 

“PAYDAŞ ÇALIŞMALARA DESTEK VERİRİZ”

TDİOSB ile ilgili yeni yönetmeliğin değişmesinin Aydın’a avantajlar sağlayacağını belirten Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, “Daha önceki yıllarda Sultanhisar OSB ile ilgili bir çalışma vardı. Değişen yönetmelik kapsamında bunun üzerinden de yol alınabilir. Biz Aydın’ın ekonomisine bir nebze de olsa katkı sağlayacak her iş ve projeye destek anlamında sonuna kadar varız. Bu bağlamdaki atılacak adımlarda da Aydın Ticaret Odası olarak paydaş çalışmalara katılıp gereken destekleri de veririz” dedi. 

KURULUŞ ŞARTLARI

Yönetmeliğe göre, hayvansal üretim veya bitkisel üretim ile birlikte sanayisinin oluşturulmasına yönelik TDİOSB’ler, Bakanlık onayı ile kurulacak. Seçilen alan gelecekte yerleşim yerlerini olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde planlanacak ve yer seçimi yapılırken hakim rüzgarların yönü dikkate alınacak. TDİOSB alanları, içme veya kullanma suyu kaynaklarına sahip olacak, elektrik ihtiyaçlarının karşılanabileceği kaynak, trafo, nakil hattı ve benzeri yapıların yakınından seçilecek. TDİOSB alanı arazisi mülkiyetinin yüzde 75’inin hazine adına kayıtlı olması gerekecek, ancak jeotermal seracılık yapacak TDİOSB’lerde bu şart aranmayacak. 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak:

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
NAMAZ VAKİTLERİ
Nazilli Belediyesi Tanıtım
yukarı çık