NUMUNE TEK

Son dakika haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde

60 yıllık çiftçiden, tarım politikası önerileri

Kuyucak'ta 60 yıldır çiftçilik yapan 81 yaşındaki Ali Oğuz, Türkiye'de çiftçilerin yaşadığı zorlukları değerlendirip tarımsal uygulamaların gelişmesi için neler yapılabileceğini anlattı. Tarımsal üretimde önemli bir konuma sahip olan Türkiye'de çiftçinin hangi konularda desteklenmesi gerektiğini belirterek üreticilerin sesini duyurdu.   

60 yıllık çiftçiden, tarım politikası önerileri
  • 19 Eylül 2017, Salı 8:51

Kuyucaklı Ali Oğuz, 81 yıllık ömründe Türkiye'nin tarımsal üretimde geçtiği aşamaları anlatarak geliştirilmesi mümkün olan ekonomi için tavsiyelerde bulundu. 60 yıldır çiftçilikle uğraşan Oğuz, devlet desteği ve tarım uygulamaları konusunda yapılan yanlışları ve eksiklikleri eleştirerek ilgililerden yardım talep etti. 
  "TARIMDAKİ ŞANSI ANADOLU'DAKİ VERİMLİ TOPRAKLARI TERK EDEREK KAÇIRDIK"
  Oğuz, tarımı çok önemsediğinin altını çizerek, "Tarım dünyada olmazsa olmazların başında. 7 milyar nüfusa koşan dünyada, insanlar 3 öğün yemek zorunda. Hal böyleyken tarımı ciddiye almak zorundayız. Sanayi şansını kaçırdık. Zaten sanayi de doyuma ulaştı. Sürekli üst modelleri çıkarılan ürünler bize satılıyor. Ben tarımın, sanayinin önüne geçeceğine inanıyorum. Sanayi ürünlerini yiyemeyeceğimiz için, tarım ürünlerine ihtiyacımız var. Tarımdaki şansı Anadolu bozkırlarını terk ederek kaybettik. Çünkü insanımızın oralarda kalmasını sağlayamayıp halkı büyük kentlere göç ettirdik. Orta ve Doğu Anadolu'da ekilmeyen verimli topraklar, Batı Anadolu'da da çarpık kentleşme oluştu. O bölgelerde cazibe yaratarak tarımda mücadele başlatılabilir. Buna yönelik çiftçi destekleme projeleri var ama sadece söylem olarak kalıyor. Hepimiz biliyoruz ki hibe desteği almak için belirli referanslar gerekiyor. Hibelerin ne kadar adil dağıtıldığı belli değil" diye konuştu.
  "GİRDİLERİN YÜKSEK OLMASI, 300 YILLIK PAMUK TARIMINDAN VAZGEÇİRDİ"
  Kuyucak'ın yaklaşık 20 yıl öncesine kadar pamuk üretiminde öncü bir ilçe olduğunu hatırlatan Oğuz, "Son 20 yıla kadar Kuyucak, pamuk üretiminde iyiydi, pamuk üreticiyi tahmin ediyordu. Babadan oğla geçerek yapıldığı için iyi pamuk tarımı yapmaya başlamıştık. 10-15 yıl içinde mazot, gübre, tohum gibi girdilerin maliyeti yüksek olunca, beyaz altının üretim maliyeti karşılanamaz hale geldi. Menderes Vadisi pamuk için Türkiye'de en iyi topraktır. Girdilerin yüksek olması ve taban fiyatlarının üreticiyi tatmin etmemesi 300 yıllık pamuk tarımını terk etmeye neden oldu. Türkiye'nin iş kolu ikiye ayrılıyor. Biri tarımda hayvancılık, ikincisi serbest piyasada inşaatçılık. Kuyucak'ta yaklaşık 2 bin 500 hane var. Bunların 200-300 tanesi hayvancılıkla uğraşıyor. Geriye kalan 2 binden fazla hane de kredi kartı ve banka kredisi ile hayatını devam ettiriyor. Kişi başına düşen birim arazinin en zengin olduğu Kuyucak'ta bile durum bu. Pamuğun yerini hayvancılık tamamlar hale geldi. Besihane sahipleri yem ve slajlık mısır ekerek pamuğun boşluğunu doldurmaya başladı" ifadelerini kullandı. 
  "NARENCİYE PAZARI YOK"
  Bir diğer önemli ürünün narenciye olduğunu belirten emektar çiftçi, narenciyenin Akdeniz'deki gibi eskiden beri değil, 1970'ten sonra iklimin ılımanlaşması ile Türkiye'de başladığına dikkati çekti. 
  Oğuz, "Çiftçiler olarak pazar bulamadığımız için narenciyeden mağduruz. Üretici, aracılara teslim oluyor. Devletin narenciye politikası olmadığı gibi, pazar bulma ihtiyacını da karşılamaması bizleri tüccarın insafına terk ediyor. Her sene tüccarın alıp götürdüğü narenciyenin yüzde 5-10'unun parasının ödenmediğini biliyoruz. Çiftçi ürününü bekletmemek için hemen satmak zorunda kalıyor. Karşı taraftan belge de talep edemiyoruz. Tüccar, 'Kaç yıldır alıyorum, hala bana güvenmiyor musun?' gibi bir yaklaşımla geldiği için, çiftçi parasını alamama pahasına ürününü veriyor. Böyle alışverişlerde büyük fireler ortaya çıkıyor" diyerek narenciye alışverişinde yaşanan sorunları dile getirdi.
  "KOOPERATİFLEŞME SAĞLANMALI"
  Tarımsal kalkınmada kooperatifleşmenin çözüm olduğuna inanan Oğuz, "Kooperatifleşmeyi düşünüyoruz ama ahlaksal erozyonun getirdiği güvensizlik, kooperatiflere engel oluyor. Pamukta TARİŞ en büyük güvencemizdi. Marka haline gelmiş TARİŞ'i bile bitirdik, kapısına kilit vurduk. Devletin kooperatifçilik konusunda da önderlik yapması ve üreticiyi özendirmesi gerek. Fakat bu konuda da kimsesiz durumdayız. TARİŞ kapanınca kendi aramızda bir şeyler yapmaya çalıştık. Mustafa Ünal başkanlığında düşük maliyetlerle satış yaptığımız bir süpermarket kurarak çalıştık. Amacımız, halka hizmet ederek kooperatifçiliği benimsetmekti. Lakin veresiyeler ve karşılıksız güven bizi bitirdi" dedi.
  NELER YAPILABİLİR?
  Tarımsal ekonomiyi kalkındırmak için neler yapılabileceğini de konuşan Oğuz, sözlerini şöyle tamamladı: "Öncelikle Türkiye'nin tarım ülkesi olduğu konusunda anlaşalım. Bunun için de tarımın çok iyi organize edilmesi gerekir. Evvela girdi fiyatlarının, ürün fiyatlarının yüzde 56'sının aşağısına çekilmesi gerekir. Tabii ki ciddi bir destekleme politikası da uygulanmalı. Tohumda dışa bağımlılığın önlenmesi de bir çözüm yolu. Devlet de üreticiye pazar sağlamalı. Üretilen ürün kendine pazar bulamadıkça, hiç üretilmemiş sayılır. Önemsediğim bir diğer konu da ithalat. Dış alımlar hiçe yakın derecesinde azaltılmalı. Çünkü ülkemiz kendi kendine yetebilecek kadar zengin topraklara ve iklime sahip. Tarım ülkesinde samanın bile ithalinin yapılması, iç kanatan bir durum. Yerli üretim teşviklerle desteklenmeli. Aracının piyasayı belirlemesi önlenmeli. Son olarak belirtmek istediğimse, tütün ve şeker pancarına konulan kotanın kaldırılması gerektiğidir."

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Kaynak: EBRU GÜLSOY

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
sanalbasin.com üyesidir
NAMAZ VAKİTLERİ
özge
yukarı çık